'TİROİD HASTALIĞI KÖRLÜĞE NEDEN'

Sakarya Marmara Göz Merkezi ‘ nden Doç.Dr. Yıldırım Bayezıt Şakalar, Tiroid hastalarının göz tutulması tedavisiz bırakılmasının körlüğe yol açabileceğini belirtti.

'TİROİD HASTALIĞI KÖRLÜĞE NEDEN'

Sakarya Marmara Göz Merkezi ‘ nden Doç.Dr. Yıldırım Bayezıt Şakalar, Tiroid Hastalarının göz rahatsızlıkları ile ilgili uyarılarda bulundu. Şakalar yaptığı uyarıda, “Tiroid hastalarında göz tutulumunun tedavisiz bırakılması ileri evrelerde görme sinirlerinin sıkışmasına ya da kornea tabakasının açıkta kalmasına bağlı olarak körlüğe yol açabilir” dedi.   Hormon ve kilo değişimleriyle sıkça gündeme gelen tiroid hastalıkları, görme sağlığı ve göz estetiğini de ciddi oranda tehdit ettiğini ifade eden Şakalar tiroid hastalarını rutin göz muayenelerini kesinlikle aksatmaması konusunda uyardı.
KÖRLÜĞÜN NEDENİ
Doç.Dr. Yıldırım Bayezıt Şakalar   tiroid hastalığına bağlı olarak göz çevresini saran yağ dokusunda ve kaslarda meydana gelen şişmelerin gözde şaşılığa, göz kapağının açıkta kalmasına ve gözün öne çıkık olmasına  neden olabileceğini belirtti. Birçok tiroid hastasının bu problemlerin üçünü birlikte yaşadığı konusunda uyaran Doç.Dr. Yıldırım Bayezıt Şakalar   tiroid hastalarında göz tutulumlarının ileri evrede körlüğe neden olduğu için tedavi sürecinin çok dikkatle yönetilmesi gerektiğini vurguladı.
SİGARA RİSKİ ARTTIRIYOR
Sigara kullanan tiroid hastalarında göz tutulumunun daha sık görüldüğüne dikkat çeken Doç.Dr. Yıldırım Bayezıt Şakalar   özellikle erkek hastalarda sigara kullanımı ile tiroide bağlı göz tutulumu arasında yakın bir ilişki olduğunu söyledi.  Şakalar   “Tiroid göz tutulumlarının kendini sınırlayan özelliği de göz önünde tutularak ilaç tedavisine başlanmalıdır. İlaç tedavisine hemen başlanması tercih edilmez” dedi.
ÜÇ PROBLEM YAŞANIYOR
Hastalığın ilk üç yılında iyi yönetilemeyen tedavi sürecinin ardından geç evreye geçildiğini belirten Doç.Dr. Yıldırım Bayezıt Şakalar     “Bu dönem ilaçla tedavinin zorlaştığı bir evredir. Göz çevresinde  oluşan ödemler yerini kaslarda daralmaya bıraktığı için artık ilaç tedavisi faydalı olmaz, cerrahi tedavi gerekir.” diyerek uyardı. Elif Tahtakale

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
banner3
YORUM EKLE