TKB 8 MART'I BURUK KUTLADI. SEBEBİ İSE...

Türk Kadınlar Birliği üyeleri 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü bu yıl buruk kutladı. Atatürk Anıtı’na çelenk bırakan TKB Başkanı Tevhide Yağan, kadın cinayetlerinin son yıllarda giderek arttığına dikkat çekti.

TKB 8 MART'I BURUK KUTLADI. SEBEBİ İSE...

Türk Kadınlar Birliği üyeleri 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla Kent Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı’na çelenk bıraktı. Etkinliğe çeşitli sivil toplum kuruluşları da destek verdi. 8 Mart’ın bu yıl kutlanacak bir yanı olmadığını ifade eden yağan, “Son yıllarda giderek artan sayıda kadına eşi, eski eşi, sevgilisi veya arkadaşı tarafından şiddet uygulanmakta, öldürülmekte ve cinayete kurban gitmektedir. Bu nedenle bu yıl 8 Mart açıklamasını kadına yönelik şiddet ve cinayetler konusuna ayırdık” dedi.MÜCADELE
8 Mart’ın kadınların sorunlarının tartışıldığı bir gün olması gerektiğini ifade eden Yağan,
“Eğer son yıllarda kadına şiddet yüzde bin 400 arttıysa, her gün ortalama 5 kadın yaşamdan koparılıyorsa, bir yılda 200 bin kadın taciz görüyorsa, kadınların yüzde 70’i geçim derdini, çocuklarının eğitim ve sağlık problemlerini çözemediğini söylüyorsa, yüzde 70’i kendine değer verilmediğine inanıyorsa 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü farklı yaşamak, düşünmek ve daha geç kalmadan sorumlulukla birlikte mücadele ederek onlara umut olma zamanı gelmedi mi?” ifadelerini kullandı.  TKB üyeleri Kent Meydanı’ndaki programın ardından devlet korumasındaki gençlerle bir araya gelerek Konyalı Hacıusta’da yemek yedi. 

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
banner3
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER