TOPÇA esnafının 'at eti' isyanı

Tarım ve Orman Bakanlığı'nın gıda denetimlerinde Sakarya'da et ürününde tek tırnak (at) etine rastlanan bir firmanın adresi TOPÇA'da gözüküyordu. TOPÇA esnafı bir açıklama yaparak tepki gösterdi

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından ürünlerinde ‘tek tırnaklı hayvan’ kullanarak halkın sağlığı ile oynayan firmaların teşhirinin ardından, çarşılarının ismi kullanılarak kötü imaj bırakıldığına yönelik tepki gösteren Erenler TOPÇA esnafı, “İsimleri geçen firmaların TOPÇA’da yerleri yok” dediler.
Erenler Belediyesi ile yapılan anlaşma sonucu 2010 yılından beri çarşılarına gıda toptancıları dışında kimseye ruhsat verilmediğini ileri süren TOPÇA esnafı, “İsimleri geçen firmaların TOPÇA’da yerleri yoktur. Çarşımızda az miktarda etçi ve sakatçı bulunmakta ve bunlarda ruhsatlıdır. TOPÇA’mız kuruluş amacına uygun gıda toptancılar çarşısı olacaktır” dedi.
CEZALAR ARTTIRILMALI
Esnaflar, halkın sağlığı ile oynayan bu firmalara cezaların ağırlaştırılmasını isterlerken; “Halkımıza at, eşek eti yediren bu vicdansızlara karşı cezalar arttırılmalı. Para cezaları bunlar için yeterli değil. Hapis cezaları verilmeli ki caydırıcı olsun. Denetimler sıklaştırılmalı. Belediyeler ile ilçe tarım müdürlükleri koordineli çalışmalı” şeklinde konuştular.
Furkan DEVELİ-Ferhat BAYRAKTAR 

Sakarya Yenihaber

Güncelleme Tarihi: 23 Ekim 2019, 14:44
banner3
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER