TOPRAK MAHSÜLLERİ OFİSİ FINDIK ALIMINA DEVAM EDİYOR

Valilik tarafından yapılan açıklamada, Toprak Mahsülleri Ofisi’nin Dernekkırı ve Karasu Kuyumculu Mahallesi’nde fındık alımına devam ettiği ifade belirtilerek, fındık alımlarında uygulanan çürük oranı yüzde 3'ten yüzde 5'e çıkarıldığını ifade edildi

TOPRAK MAHSÜLLERİ OFİSİ FINDIK ALIMINA DEVAM EDİYOR

Valilik tarafından TMO'nun fındık alımlarıyla ve fındık üreticilerine yapılacak desteklerle ilgili yazılı açıklama yapıldı. Açıklamada, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Dr. Ahmet Eşref Fakıbaba'nın da ifade ettiği gibi TMO'nun Giresun kalite fındığın kilosunun 10.50 TL’den, Levent Kalite fındığın kilosunun ise 10 TL’den alım yapacağı açıklandı. Açıklamada ayrıca 21 Ağustos 2017’de başlayan fındık alımlarının ilimizde iki ayrı noktada devam ettiği belirtildi. Bu noktalar Budaklar Mahallesi Dernekkırı Sokak’ta ve Kuyumculuk Mahallesi Çelik Kardeşler Kurutma Tesisi olduğu hatırlatıldı.
35 BİN ÜRETİCİ
Açıklamada, “Önümüzdeki günler için 35 bin üreticiye, 85 bin ton fındık için randevu verilmiştir. Her geçen gün günlük kapasitesi arttırılmakta, ilave randevular açılmaktadır. Üreticilerimizin lehine olarak Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Dr. Ahmet Eşref Fakıbaba'nın talimatları doğrultusunda; TMO'ya fındık satacak üreticilerin dekar başına teslim edeceği ürün miktarı 130 kg'a çıkarılmıştır Fındık alımlarında uygulanan çürük oranı yüzde 3'ten yüzde 5'e, çatlak oranı ise yüzde 2'den yüzde 5'e çıkarılmıştır. Ödemeler 15 günden 1 haftaya çekilmiştir Alım noktaları 18'den 37'ye çıkarılmıştır. Fındık Stratejisi kapsamında 2017 yılı ürünü için fındık üreticilerine alan bazlı gelir desteği 170 TL/da ile mazot, gübre ve toprak analizi olarak da 13 TL/da üzerinden destekleme yapılacaktır” denildi.

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
banner3
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER