Tüketen toplum oluyoruz

SAMİB Başkanı Metin Kar, “Sanayide, üretimde çalışmayı arzu eden eğitimli bir nesil oluşturulamazsa, üreten değil hızla tüketen bir topluma dönüşeceğiz” dedi

Tüketen toplum oluyoruz

Sakarya Makine İmalatçılar Birliği(SAMİB), Seçkin Otel’de iftar programı düzenledi. İftara Vali Hüseyin Avni Coş, Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, AKP Milletvekili Ali İhsan Yavuz, SAÜ Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Elmas, Büyükşehir Belediye Meclisi MHP Grup Başkanvekili Erkal Etçioğlu, MARKA Genel Sekreteri Fatih Akbulut, SATSO Başkanvekili Orhan Yılgenci, SAÜ öğretim üyeleri, STK temsilcileri ile birlik üyeleri katıldı.

TEŞEKKÜR
Kur’an tilaveti ile başlayan iftarda konuşan SAMİB Başkanı Metin Kar, 5’incisini düzenledikleri iftarlarına katılımlarından dolayı herkese teşekkür etti. Ülkemizin 2023 ihracat hedefinin 500 milyar dolar olarak hedeflendiğini hatırlatan Kar, “Bu ihracatın 100 milyar dolarının makine sektöründen yapılması hedefleniyor. Şuanda bile Türkiye’nin ihracat büyümesinin iki katı bir büyümeye sahibiz” dedi.

TEHLİKE
Dünya’da yaşanan kriz ve kriz sonrası uygulamaların ihracattaki büyümeye engel olduğunu kaydeden Kar, “Türkiye vakit kaybetmeden yönünü katma değerli üretime çevirmeli. Sanayi alanında devrim yapmalıdır. Ülkemizin gelişmiş ülkelerle arasındaki makası daralmak için büyümekten daha çok bir sıçramaya ihtiyaç vardır. Yaşadığımız sıkıntılar hala aynı ve insan kaynağını önemli ölçüde kendimiz yetiştirmek zorundayız. Orta gelir tuzağı dediğimiz kişi bazında 10 bin dolar olarak seyreden bu gelirin getirdiği bir refah var ve bunun getirdiği refahın insanları tatmin etme tehlikesi ile karşı karşıyayız. Sanayide, üretimde çalışmayı arzu eden eğitimli bir nesil oluşturulamazsa bu alanda da kaybederiz ve üreten değil hızla tüketen bir topluma dönüşeceğiz” şeklinde konuştu.
 

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
banner3
YORUM EKLE