TÜPRAŞ'A DAVA

SASKİ’nin suç duyurusu üzerine Tüpraş Genel Müdürü Yavuz Erkut ve İzmit Rafineri Müdürü Mustafa Mesut İlter hakkında gölden izinsiz su çektikleri iddiasıyla 3 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı

TÜPRAŞ'A DAVA

Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (SASKİ) yetkililerinin suç duyurusu üzerine Körfez Cumhuriyet Başsavcılığı, Sapanca Gölü’nden izinsiz su çektikleri iddiasıyla Tüpraş Genel Müdürü Yavuz Erkut ve İzmit Rafineri Müdürü Mustafa Mesut İlter hakkında 3 yıla kadar hapis istemiyle dava açtı.
KAÇAK SU
Körfez 1. Asliye Ceza Mahkemesince kabul edilen iddianamede, Sakarya Cumhuriyet Başsavcılığının, yerel gazetelerde yer alan, Tüpraş’ın 7 yıldır gölden kaçak su çektiği yönündeki haberler üzerine soruşturma başlattığı, suç mahallinin Kocaeli olması nedeniyle davanın Körfez ilçesinde görülmesine karar verildiği belirtildi.
SUÇ OLUŞUMU
İddianamede, CHP Milletvekili Engin Özkoç’un özelleştirmeye rağmen, Tüpraş’ın çektiği suyun bedelini ödemediği, Orman ve Su İşleri ile Maliye Bakanı ve kurumun genel müdürlüğünden şikayetçi olduğu hatırlatılarak, bakanlığın cevabi yazısında “özelleştirilen kuruluşların kanun gereği her türlü hak ve borçlarının devam etmesi” nedeniyle suç oluşmadığına karar verildiği kaydedildi.
İFADELERİ VAR
SASKİ’nin, şikayetinin de kovuşturmaya yer olmadığı şeklinde sonuçlanması üzerine karara itiraz ettiği vurgulanan iddianamenin devamında ifadesine yer verilen Tüpraş İzmit Rafineri Müdürü Mustafa Mesut İlter, gölden çekilen suyun rafinerideki buhar üretimi ve günlük personel tüketiminde kullanıldığını, buhar sayesinde petrol türevlerinin ayrıştırıldığını, tatlı su kullanmadan çalışmalarının mümkün olmadığını belirtti.
TATLI SU ŞART
Tüpraş İzmit Rafineri Müdürü Mustafa Mesut İlter ve Tüpraş Genel Müdürü Yavuz Erkut yaptıkları savunmada Tüpraş’ın 1959’da İstanbul Petrol Rafinerisi olarak kurulduğunu, bu aşamada rafinerinin çalışması için tatlı su kaynağı gerektiğinden Sapanca Gölü’nün varlığının yer seçiminde etkili olduğunu, bu hakkın şirkete Bakanlar Kurulu kararıyla tanındığını ifade ettiler
3 YILA KADAR HAPİS
İlter ve Erkut savunmalarında. Kocaeli Büyükşehir Belediyesine, Sapanca Gölü havzasının korunması için her yıl para ödendiğini de ifade ettiler. Sanıkların avukatları da beyan ve dilekçelerinde Tüpraş’ın Sapanca Gölü’nden su almasında suç unsuru bulunmadığını savundu. Körfez Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan, Körfez 1. Asliye Ceza Mahkemesince kabul edilen iddianamede, Erkut ve İlter hakkında "karşılıksız yararlanma" suçundan, 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası isteniyor.
 

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
banner3
YORUM EKLE