TÜRASAŞ'ta yasal olmayan işçi alımı iddiası! 

Demiryol-iş Sendikası, eski adı TÜVASAŞ olan TÜRASAŞ bölge müdürlüğünde herhangi bir ilana çıkılmadan kaynakçı alımı için sınav yapıldığını açıkladı 

TÜRASAŞ'ta yasal olmayan işçi alımı iddiası! 

sakaryayenihaber.com - 

Türkiye Vagon Fabrikası A.Ş adıyla TCDD'ye bağlı iken, raylı sistem üretimindeki diğer iki kamu kurumuyla birleştirilerek kurulan Türkiye Raylı Sistem Araçları Sanayii A.Ş firmasının bölge müdürlüğü olan fabrikada dikkat çeken bir gelişme yaşandı. 

Demiryol-İş Sendikası Sakarya Şube Başkanı ve Türk-iş İl temsilcisi Cemal Yaman, fabrikada yasal olmayan bir şekilde işçi alımı için sınav yapıldığını ifade etti. 

Cemal Yaman, daha önce herhangi bir duyuru ve ilana çıkılmadığı halde gün içerisinde 40 kişinin kaynakçı imtihanına tabi tutulduğunu açıkladı. 

Kaynak işinin 'asıl iş' kapsamında olduğunu belirten Yaman, bu işin taşerona verilemeyeceğini, kamu bünyesinde olması için de İŞKUR aracılığıyla ilana çıkılması gerektiğini kaydetti. Yaman, eğer taşeron alacaksa bunun sınavının fabrikada olayacağını belirtti. 

TÜRASAŞ'TAN SONRA...

sakaryayenihaber.com editörüne konuşan Yaman; "Yıllardır benzeri yaşanmayan kurumda, TÜRASAŞ olmasından sonra bunun yaşanması kafalarımızı karıştırdı. Bunun üzerinde durulması gerekiyor" ifadelerini kullandı. 

Yaman, konuyla ilgili yaptığı yazılı açıklamada da şu ifadeleri kullandı: 

12 Ağustos 2020 tarihinde bugün yeni adı, Türasaş olan bölge müdürlüğünde, Boji fabrikası atölyesinde öğlenden önce 20 öğlenden sonra ise 20 kişi kaynakçı imtihanına tabi tutulmuştur.
-    TÜRASAŞ bir kamu kurumu olması nedeniyle işçi alımı işkur tarafından ilanla alınması ve diğer yasal prosedür takip edilmesi gerekmektedir.
-    Kaynak işi “ASIL İŞ” kapsamında olup, taşeron işçisinin Asıl işte çalıştırılması kanuni değildir çalıştırılamaz.
-     O halde bu imtihan kimin adına yapılıyor?
-    İmtihana girenler nasıl tespit edildi?
-    İmtihan komisyonunu kim kurdu?
-    Taşeron firma adına imtihan komisyonu hangi yetki ile kuruldu?
-    Alınacak 5 kaynakçı kimin adına çalıştırılacak?
-    İmtihana fabrika alanına sokulan ve yasal olmayan şekilde yapılan imtihana girenlerin başına, fabrika içerisinde bir hal gelmesi halinde bunun hesabını kim verecek. Böyle yasal olmayan imtihanın, işçi alımının sorumlusunu ve talimatını kim verdi?
-    TÜRASAŞ Genel Müdürlüğü ve yetkililerini göreve davet ediyoruz.
 

Sakarya Yenihaber

Güncelleme Tarihi: 13 Ağustos 2020, 08:18
banner3
YORUM EKLE
YORUMLAR
Detaycı.
Detaycı. - 2 ay Önce

Yıllardır öyle zaten dikkat edin belediye vs kaç yıldır işçi alımı alımı yapmıyor yada az gösteriyor varsa yoksa Sakarya iskurdan anca TYP var torpil aldı başını gidiyor

SIRADAKİ HABER