'TURİZM POTANSİYELİ HAREKETE GEÇİRİLMELİ'

Vali Ahmet Hamdi Nayir, toplumda turizm farkındalığını oluşturmak amacıyla her yıl 15-22 Nisan tarihleri arasında gerçekleştirilen programa katıldı. Vali Nayir, ilimizin turizm potansiyelinin harekete geçirilmesi gerektiğini söyledi

'TURİZM POTANSİYELİ HAREKETE GEÇİRİLMELİ'
banner24

Sakarya Valiliği ile İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından düzenlenen, Üniversitelerin de katkı sunduğu Sapanca Meslek Yüksek Okulundaki programa Vali Ahmet Hamdi Nayir’in; Sapanca Kaymakamı Bilgehan Bayar, Sapanca Belediye Başkanı Özcan Özen, Geyve Belediye Başkanı Murat Kaya, SUBÜ Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Sarıışık, İl Kültür Turizm Müdürü Hüseyin Yorulmaz, İlçe Emniyet Müdürü, İlçe Jandarma Komutanı, daire müdürleri, STK ile sektör temsilcileri ve öğrenciler katıldı.
BİLGİ VERDİ
Programda bir konuşma yapan İl Kültür ve Turizm Müdürü Hüseyin Yorulmaz Turizm Haftası kutlamalarının aynı zamanda sembolik olarak turizm sezonunun açılması anlamına geldiğini belirtti. Yorulmaz yaptığı konuşmada geçtiğimiz yıl ülkemize gelen turist rakamları hakkında bilgi verdi. Yorulmaz, gelen turist sayısını artıran ülkeler arasında ülkemizin de yer aldığını söyledi.
SEKTÖR VE AŞÇILAR
Turizm sektörü adına Seçkin Otel Müdürü Şenol Çırpan ilimizdeki turizm sektöründe ki gelişmeler hakkında bilgi verdi. Çırpan ilimizde bir çok ilçenin turizm cenneti olarak görüldüğünü vurguladı.  Tüm Aşçılar ve Pastacılar Konfederasyonu Başkan Vekili Selahattin Can konfederasyonun turizm alanında yaptığı çalışmaları anlatarak, birçok bakanlıkla mesleki eğitim protokolü imzaladıklarını ve bu sektöre kalifiye personel yetiştirmek için birlikte çalıştıklarını belirtti.
FAKÜLTEYİ TANITTI
SUBÜ Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Sarıışık ise fakülte hakkında bilgi verdi. Sarıışık, turizm sektörünün farklı yönlerde krizler atlatmış olmasına rağmen kendisini sürekli yenileyebilen ve ertesi yıl da düzeltebilen bir endüstri olduğunu ifade etti. Saırışık’ın konuşmalarının ardından Vali  Ahmet Hamdi nayir konuşma yaptı. Nayir, “Bir ilin marka değerini ifade etmek için kullandığımız ölçütlerden bir tanesinin de sahip olduğu turizm potansiyeli ve bu turizm potansiyelinden ne derecede istifade edildiğidir” dedi.
MERKEZİ YÖNETİM
Vali Ahmet Hamdi Nayir, “İlimiz açısından baktığımızda Sakarya’mız, bir tarım şehri, bir sanayi şehri, aynı zamanda bir turizm şehri. Nehirlerimizden göllerimize kadar, denizimizden ormanlarımıza kadar, yaylalarımızdan jeotermal kaynaklarımıza kadar sahip olduğumuz çok büyük bir potansiyel var. Bu potansiyelin harekete geçmesi için tüm paydaşlara düşen önemli görevler olduğuna inanıyorum. Merkezi yönetim mutlaka imkânlarını, kabiliyetlerini bu konuda değerlendirmelidir. Bu konuda başarılı olabilmek için yerel yönetimlerle çok iyi işbirliği yapılmalıdır. Üniversitelerimiz bu işin vazgeçilmez bir paydaşı ve yol gösterici olmalı” dedi
HALKA GÖREV
Turizm sektöründe halka da çok görevler düştüğünü ifade eden Vali Nayir, “Gelen turistler burada halktan saygı görmezse, esnaftan saygı görmezse, hakları korunmazsa biz bu işi yine çözemeyiz. İlimizi tarım şehri, sanayi şehri, üniversiteler şehri olduğu kadar bir turizm şehri de yapabilmek için bütün bu paydaşlara önemli görevler düştüğüne inanıyorum, herkesin de benimle hem fikir olduğu kanaatindeyim. Sakarya gibi İstanbul’un hemen yanı başında, çok büyük bir nüfusa hitap edebilecek yerde bu imkânların mutlaka değerlendirilmesi gerektiğine inanıyorum” ifadelerini kullandı.
EN İYİ TANITIM
Açılış programı kapsamında protokol üyeleri ile birlikte Sapanca Belediyesi tarafından düzenlenen karma sergiyi de gezen Vali Ahmet Hamdi Nayir, eserler hakkında bilgiler alarak eser sahiplerini de tebrik etti. Kırkpınar Kültür Merkezi önündeki programda şenlik dair bilgiler veren Meslek Yüksekokulu Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Hümeyra Taşçıoğlu Baysal, Sapanca’nın turizme katkıları ile turizm için ne kadar önemli olduğu düşüncesinden yola çıkarak, eğitimciler olarak öğrencilerin sektörü en iyi şekilde tanıtacak şekilde yetiştirmeye gayret gösterdiklerini ifade etti.
İHTİYACIMIZ VAR
İlimizin, ilçemizin güzel bir noktasında doğayla iç içe, tarihle iç içe bir noktada yapılan şenliğin çok renkli olduğunu ifade eden Vali Ahmet Hamdi Nayir, “İlimiz açısından kıymet ifade eden hususlardan bir tanesi de hiç şüphesiz turizm değerlerimizdir. Bu güzel tabiat ortamı içerisinde İlimize ait güzellikleri bu hafta dolayısıyla bizler de görüp tanıma ve çevreye tanıtma imkânı buluyoruz. Eğitim elbette ki, her konunun en vazgeçilmezi konumundadır. Turizm dediğimizde de eğitilmiş insan gücüne, turizme hizmet edecek fertlerimize, gençlerimize ihtiyaç var” diyerek konuşmasını tamamladı.
RENKLİ PROGRAM
Sapanca’da düzenlenen programın devamında Devlet Konservatuarı öğrencilerinin müzik ve folklor performanslarını izledikten sonra protokol üyeleri ile birlikte şenlik alanında, Türkiye'nin yedi bölgesinin yöresel, tarihi ve turistik değerlerinin tanıtıldığı stantları gezen Vali Ahmet Hamdi Nayir, farklı yörelere ait yemeklerden tadarak hem öğrencilerden hem de farklı İlleri temsilen etkinliğe katılan dernek üyelerinden bilgiler aldı.

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner22

banner21