"Türkçemize sahip çıkalım"

MHP Adapazarı İlçe Başkanı Halil Hakan Oturak, Türk Dil Bayramı dolayısıyla "Türkçemize sahip çıkalım" çağrısında bulundu 

"Türkçemize sahip çıkalım"

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Adapazarı ilçe başkanı Halil Hakan Oturak, 26 Eylül Türk Dil Bayramı vesilesi ile bir açıklama yayınladı.

Açıklamasında "Güzel dilimiz Türkçemizi korumak vatanı korumakla eş değerdir" diyen ilçe başkanı Oturak, daha önce şehrimizin cadde ve sokaklarında yabancı tabelaların kaldırılması yönünde yaptıkları çağrıyı yineledi. 

Başkan Oturak; "Türkçemizi bilmezsek, kurallarına uygun kullanmazsak, onu koruyup yabancı kelimelerden, kurallara uymayan isim ve fiil uydurmalarından kurtarmazsak, bugün anlaşmamız yarın ise anlaşılmamız mümkün olmaz. Sürekli kendisine yabancılaşan, geçmişle gelecek bağlantısı giderek zayıflayan bir topluluk halini alır, bütün dünya güçlerine karşı ayakta kalmamızın teminatı, millet olma özelliğimizi kaybederiz” dedi.

Ulu önder Atatürk’ün katkılarıyla 26 Eylül 1932’de düzenen I.Türk Dil Kurultayı’nın yıl dönümü olan bugünde, Türk milliyetçilerinin en önemli vazifelerinden birinin Türk diline sahip çıkmak olduğunu hatırlatan ilçe başkanı Oturak, CHP liderinin başka dillerde eğitim ile ilgili yaptığı açıklamaların ülkemizin temel ilkelerine kast etmek olduğunu belirterek Ziya Gökalp’in 

“Turan'ın bir ili var,

Ve yalnız bir dili var,

Başka dil var diyenin

Başka bir emeli var.”

mısraları bu konudaki çalışmaların amacının ne olduğunu net bir şekilde anlatmıştır. Türk milliyetçileri, Atatürkçüler bu ihanete geçit vermeyecektir” dedi.

banner3
YORUM EKLE
YORUMLAR
Üzgün Ümitsiz
Üzgün Ümitsiz - 1 ay Önce

Kamu yöneticilerinin "Zirve" yerine "Hastalik pik yapti" dedigi, "cihaza bagli" yerine "Entübe hasta sayisi" dedigi ortamda Türkçe'yi koruyamayiz, koruyamiyoruz.

SIRADAKİ HABER