Türkiye'nin konuştuğu kare Sakarya'da çekilmiş

Sosyal medyada "İstanbul'da Coronavirüs Vakası görüldü'' notuyla paylaşılan "izolasyonlu sedye" görüntülerinin Sakarya'da çekildiği ve asılsız olduğu ortaya çıktı.

Türkiye'nin konuştuğu kare Sakarya'da çekilmiş

Görüntülerdeki kişinin umre dönüşü şüphe üzerine hastaneye götürüldüğü ve testlerinin negatif çıkınca taburcu edildiği belirtildi. Sağlık Bakanlığı asılsız söylentilere karşı dikkatli olunması gerektiğini bildirdi. Yetkililer, bu kişinin izolasyonlu sedyeyle taşınmasının sadece önlem amaçlı olduğunu vurguladı.
Sakarya'da geçtiğimiz gün umre dönüşü şüphe üzerine tedavi altına alınan kişinin 'izolasyonlu sedye'deki görüntüleri İstanbul'da çekilmiş gibi "İstanbul'da Corona Virüs vakası görüldü" notuyla sosyal medyada paylaşılıyor.

Sağlık Bakanlığı asılsız söylentilere karşı dikkatli olunması gerektiğini bildirdi. Bakanlık tarafından verilen bilgide, Umre dönüşü rahatsızlanan bir kişinin Corona Virüs şüphesi nedeniyle "önlem amaçlı olarak" bu sedye ile Sakarya Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne götürüldüğü ve yapılan testler sonrası hastada Corona Virüs'e rastlanmadığı, hastanın taburcu edildiği vurgulandı. Sağlık Bakanlığı Türkiye'de henüz test sonucu pozitif çıkan bir Corona Virüs vakasına rastlanmadığının altını çizdi.

"ENDİŞEYE KAPILMAYIN"

İstanbul Avrupa Bölgesi İl Ambulans Komuta Kontrol Merkezi Başhekimi Dr. Fatih Türkmen ise hastaların bu sedye ile taşınmasından dolayı vatandaşların endişe duymasına gerek olmadığını söyleyerek "Vatandaşlarımız şunu bilsin, vakaların bu sedye ile transfer edilmesi, kesin tanı aldığı anlamına gelmiyor. Gerçekten ciddi şüphe olan, teşhisi henüz netlik kazanmamış, bazı seçilmiş vaka gruplarında, sadece şu an gündemde olan hastalıklar da değil, başka bulaşıcı hastalıklar açısından da bu sedyeler ve izole giyinmiş ekiplerimiz kullanılabilir. Bu önlemler, vatandaşta kesin bir hastalık bulunduğu anlamına gelmiyor. Sadece vakaların transferi sırasında dış ortamdakileri olası bir riskten korumak için uygulanan bir prosedür. Çok tehlikeli bir durum, bir salgın, herhangi ölümcül bir hastalık var gibi endişelere kapılmasınlar" dedi.

Güncelleme Tarihi: 07 Mart 2020, 11:40
banner3
YORUM EKLE