TÜVASAŞ'ta taşeronun maaş isyanı

TÜVASAŞ'ın taşeron çalışanları maaşlarının kurum kararıyla düşürüldüğünü belirterek yetkililere "Haklarımızı geri verin" çağrısında bulundu

TÜVASAŞ'ta taşeronun maaş isyanı


sakaryayenihaber.com-

Türkiye Vagon Sanayi A.Ş'te çalışan taşeron tekniker ve mühendisler, sakaryayenihaber.com Whatsapp ihbar Hattı(0531 209 49 49) 'na maaş sorunuyla ilgili şikayetlerini iletti.

İşçiler adına yapılan açıklamada, kurumun taşeron kadrosunda çalışan teknikerler maaşlarının "asgari ücretten yüzde 40 fazlayken" bu oranın yüzde 30'a çekildiği, mühendislerin maaaşlarının ise "asgari ücretten yüzde 100 fazlayken" bu oranın yüzde 60'e çekildiği belirtildi.

Yapılan düzenlemenin "Verilen hakkın geri alınamaması" ilkesine ters düştüğünü belirten taşeron çalışanlar, haklarının geri verilmesi için yetkililere çağrıda bulundu.

Yenihaber Whatsapp İhbar Hattı'na gönderilen açıklama şu şekilde:   "Türkiye Vagon Sanayi A.Ş. TÜVASAŞ Bakım Müdürlüğü’ne bağlı mühendis ve saha personeli olarak biz TÜVASAŞ’ta hizmet alımı yoluyla alt işveren usulü 8 yıldır çalışan taşeron personeliz. TÜVASAŞ Yönetim Kurulu’nun kararı ile ücretimiz, kalifiye personel için (tekniker/teknisyen) asgari ücretin yüzde40 fazlasından asgari ücretin yüzde30 fazlasına, mühendis personeller için yüzde100 fazlasından asgari ücretin yüzde60 fazlasına indirildi.  8 yıldır asgari ücrete bağlı olarak verilmiş hak olan çalışma ücretimiz 9.yıl için yapılan ihalede düşürülmekte. Yapılan yeni düzenlemede bir takım taşeron personelin ücretleri arttırılırken bizim maaşlarımız düşürülmekte. Yapılan düzenlemenin, verilen hakkın geri alınamaması ilkesine ters olduğu aşikardır. Hakkımızı geri istiyoruz. Sendikamız (Demir yol-iş) gerekli başvuruları yapmasına rağmen bir sonuç alamadık."

Konuyla ilgili TÜVASAŞ ve yetkili sendika Demiryol İş Sendikası'ndan henüz bir açıklama yapılmadı.
 

Sakarya Yenihaber

Güncelleme Tarihi: 14 Kasım 2019, 14:56
banner3
YORUM EKLE
YORUMLAR
İşçi
İşçi - 9 ay Önce

Burda yazılanlar toplantının gerçek amacını yansıtmamaktadır orda sendikal haklardan kazanılan haklar ve sendikanın maaştan kestiği sendika aidatı konuşulmuştur sonrasında yüzdeler ile ilgili konuşma geçmiştir.

SIRADAKİ HABER