ULAŞIM FİLOSU GÜÇLENİYOR: 20 OTOBÜS İÇİN SÜREÇ BAŞLADI

Meclis oturumunda şehir içi ulaşım filosuna dâhil edilecek 20 yeni otobüs için süreç resmen başlatıldı. Başkan Toçoğlu, filoyu yenilediklerini ifade ederek, “BMC ile görüşüyoruz. Fiyatta belli bir noktaya geldik. Ben 40 otobüs dedim ama ekonomik durumdan

ULAŞIM FİLOSU GÜÇLENİYOR: 20 OTOBÜS İÇİN SÜREÇ BAŞLADI

Büyükşehir Belediyesi Kasım Ayı Olağan Meclis Toplantısı Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu başkanlığında gerçekleştirildi. Mecliste 5 ilave gündem maddesi ile birlikte 76 madde görüşülerek karara bağlandı. Gündem dışı görüşmelerde söz alan MHP Grup Sözcüsü Erkal Etçioğlu, resmi törenlere Büyükşehir Meclis üyelerinin davet edilmemesini eleştirdi. Etçioğlu, “Büyükşehir Meclisi’nin İl Genel Meclisi kadar hükmü yok” dedi.
AKAR PROJEYİ ELEŞTİRDİ
Gündem dışı söz alan Yusuf Ziya Akar, Cadde 54 Projesi ile ilgili eleştirileri yöneltti. Akar, ilk olarak 131 milyonluk ihalenin iptal edildiğini ve ikinci ihalenin 111 milyona ihale edildiğini söyledi. Cadde 54 için bodrum, zemin ve bir kat olarak onay verildiğini ifade eden Akar, “Şu anki imar planlarına baktığımızda 177 bin metrekareye çıktığı söyleniyor. İmar komisyonuna gelirken yüksekliğin serbest olduğu ancak 17.5’i geçemeyeceği belirtilmişti. Ayrıca izin verilirken konut olmaması öngörülüyordu ancak 364 halka açık oturma yeri olduğu ve bunlarının satışının başladığını öğrendik. Ben 1 Kasım 2017 tarihinde Serdivan Belediyesi’ne başvurdum, halen cevap bekliyorum” dedi.
KONUT YAPILAMAZ ŞERHİ
MHP’li meclis üyesi Fatih Şentürk de projeye konut yapılamaz şerhi düştüklerini vurgulayarak, "Projede şu anda 364 adet 1+0 ve 3+1’e kadar çıkabilecek pansiyon tarzında konut görünüyor. Biz açıkçası kendimizi kandırılmış hissettik” dedi.  Eleştiriyi cevaplayan Başkan Toçoğlu ise, konunun muhatabının Serdivan Belediye Başkanı Yusuf Alemdar olduğunu söyledi. Başkan Toçoğlu, “Bugün burada sizin yapacağınız konuşmalardan çıkaracağımız sonuçları kendisine aktaralım. Önümüzdeki mecliste hepimize bilgi versin” dedi.
TİCARİ YÜKSEKLİK VERDİK
Projede sadece kat yüksekliklerinin kendilerini ilgilendirdiğine değinen Başkan Toçoğlu, “Biz özellikli binalara yani ticari, okul, hastane, işyeri, yurt gibi binalara yükseklik veriyoruz. Büyükşehir meclisinin Serdivan’daki yapılarla ilgili verdiği yükseklik tamamen ticari bir yüksekliktir. Ve sizin de ifade ettiğiniz gibi komisyonda da konut yapılamaz şerhi konulmuştur. Büyükşehir meclisinin burada yaptığı işlem doğrudur. Bizim sınırlamalarımız konutlarda. Bundan sonrasını gelsinler arkadaşlarımız izah etsinler. Bizim meselemiz değil. Konut yapılmamak kaydıyla ticari yükseklik verdik” dedi.
YAPACAK BİR ŞEY YOK
Akar’ın konut imalatı yapılıp yapılmadığıyla ilgili bir denetiminin olup olamayacağıyla ilgili soruya Başkan Toçoğlu, “Şu an yapacak bir şey yok. Ticari bir inşaat yaptıklarını söyleyebilirler. Ürün ortaya çıktıkça biz de takip ediyoruz. Başkanımız gelsin vaziyeti anlatsın. Bizim şartlarımız belli. Bu şartlara uyarak yapmak zorunda herkes. Böyle yapmıyorsa sonuçlarına kendisi katlanır” dedi.
PERSONELE SERZENİŞ
Gündem dışı konuşmaların ardından gündeme geçildi. 11’inci maddenin görüşülmesi sırasında MHP’li Etçioğlu, Erenler Kardelen Sokak’taki yolun 30 metreden 15 metreye düşürülmesiyle ilgili maddenin komisyona iade edilmesini istedi. Etçioğlu, “30 metre koyduğumuz yolların düşürülmesi pek uygun olmayacaktır” dedi. Büyükşehir Belediyesi yetkililerinin bilgi vermesinin ardından Başkan Toçoğlu, “Önceden maliyetlere bakacağız. Her zaman söylüyorum. Bunun kamulaştırma maliyeti şimdi mi çıktı. Çizerken kolay oluyor. Sonra toslayınca buraya geliyorsunuz. Buna baştan bakacaksınız. Başkasının malında çizgi çizmek kolay” dedi. Madde MHP’li üyelerin ret kararına rağmen oy çokluğuyla kabul edildi.
BMC İLE GÖRÜŞÜYORUZ
Meclis oturumunda şehir içi ulaşım filosuna dâhil edilecek 20 yeni otobüs için süreç resmen başlatıldı. Gündemin 76’ıncı maddesinde 20 otobüs alımı için Başkan Toçoğlu’na yetki verilmesi kabul edildi. Başkan Toçoğlu filoyu yenilediklerini ifade ederek, “BMC ile görüşüyoruz. Fiyatta belli bir noktaya geldik. Daha hesaplı ve sağlam otobüsler çıkartıyorlar. Ben 40 otobüs dedim ama ekonomik durumdan dolayı 20 oldu” dedi.

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
banner3
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER