Ünlü profesör ürküttü: Sakarya'da deprem riski var

Yüksek Jeofizik Mühendisi Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, Sakarya'nın önümüzdeki 10 yıl için deprem riski taşıyan iller arasında olduğunu söyledi

Ünlü profesör ürküttü: Sakarya'da deprem riski var

sakaryayenihaber.com-

Yüksek Jeofizik Mühendisi Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, Bingöl depremi sonrasında Sözcü'ye dikkat çekici açıklamalar yaptı.

EN RİSKLİ BÖLGELER

Ercan,"Deprem olasılığı olan iller Muş, Varto, Bingöl, Erzincan, Erzurum. Anadolu fay çatlağı sonda Kuzey Anadolu fayının çatlağı ile buluştu. Doğu Anadolu çatlağında risk yüzde 13, Kuzey Anadolu çatlağında ise yüzde 53 civarında" ifadelerini kullandı. 

ADAPAZARI'NA DİKKAT 

Türkiye'de fay hatlarındaki son durum bakımından deprem riski taşıyan illeri sıralayan Ercan, Sakarya ile ilgili de uyarıda bulundu.

Deprem profesörü gelecekteki 10 yıl içinde Sakarya'nın da deprem riski taşıyan iller arasında olduğunu ifade ederek şöyle dedi:

Gelecek 10 yıl içinde Sakarya çukuru, Kaynalşı, Düzce, Adapazarı, Akyazı ve İznik bölgelerinde deprem duyarlılığı fazla. Marmara'nın güneyinde Bandırma, Gönen doğrultusu, Balıkesir ve Sındırgı arası gerilmiş durmda. 

EN GÜVENİLİR YERLER

Ercan, riskli illerin yanında güvenilir iller hakkında da tahminde bulundu. Prof. Dr. Ercan,"Kilis, Şırnak, Diyarbakır, güney kesimleri. Yozgat ve Sivas'ın ortaları. Ankara, Konya, Karaman, Niğde bölümleri ve Trakya'nın kuzeyi şu anda en güvenilir yerler" diye konuştu

Sakarya Yenihaber

Güncelleme Tarihi: 15 Haziran 2020, 15:05
banner3
YORUM EKLE
YORUMLAR
Takipci
Takipci - 3 ay Önce

İyice felaket geliyo birde şu cahil insanlar akıllansa millet gezmelerde biz evde oturmaya devam anca deprem olursa ne yapcaz iyi pisikolojim bozuldu duyarsın insanlarda nefret ediyorum

Adalı
Adalı - 3 ay Önce

Bu istatistik olarak açıklanabilir.
1967
1999. Her 30 yılda bir deprem yaşıyorsa Adapazarı Son 10 yıllık keskin viraja girdik anlamına gelir. Akillanacaklarina daha da deliren muteahhit kafası yine binlerce can alacak. Çok yazık ki kimsenin sesi çıkmıyor. Japonlar depremde Adapazarinin altı nehir derken bizim insanımız kat üstüne kat çıkıyor. Bir şehir yok oldu. Yüksek katlı binalara İtiraz eden bir Allahin kulu yok. Allah akil fikir versin herkese! Cocuklariniz demirleri arasındà çığlık atınca utanır akillanir mısınız ondan bile emin değilim?

Ahmet Çetin
Ahmet Çetin - 3 ay Önce

Sadece Adapazarı ı İzmit Yalova İstanbul Marmara bölgesi tamamı rizkli

Sevdâaaa
Sevdâaaa - 3 ay Önce

Her gece 2 buçuk ta oluyor gece

SIRADAKİ HABER