Ustalar Ahilik kültürünü anlattı

Taraklı İmam Hatip Ortaokulu Öğrencileri Ahilik Kültürü Haftası sebebiyle ilçedeki yılların ustalarını ziyaret etti. Ustalar, öğrencilere Ahilik kültürünü anlattı.

Ustalar Ahilik kültürünü anlattı

ZİYARET ETTİLER
Taraklı İmam Hatip Ortaokulu öğrencileri Taraklı’da farklı mesleklerde yılların ustalarını ziyaret ederek Ahilik Kültürünü yakından tanıma fırsatı buldular. Taraklı İmam Hatip Ortaokulu öğrencileri Okul Müdürü Emre Çelik Müdür Yardımcısı Hasan Parlak, öğretmen Volkan İzkübarlar nezaretindeki bir grup öğrenci yıllarca ustalık yapmış esnafları ziyaret ederek, Ahilik Kültürü ve meslekleri hakkında bilgiler aldılar.

ALINTERİ İLE KAZANMAK
Helva İmalatı Ustası Hüseyin Kömürcü, Taraklı Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Ş.Nevzat Akay ve Berber Ahmet Tuçtuğ, Ahilik kültürünün çok önemli olduğunu belirterek, gelecek nesillere aktarılması için gençlere büyük görevler düştüğünü söylediler. Ahiliğin birlik, beraberlik ve dayanışmayı sağlayan en önemli unsurlardan biri olduğunu dile getiren Taraklı Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Ş.Nevzat Akay “Ahilik, herkese eşit muamele yapılan bir anlayışın simgesidir. Zengin, fakir ayrımı yapmaz. Çalışmak, üretmek alın teri ile kazanmak ahilikte bir ahlak kuralıdır” dedi.

SEVGİ-SAYGI
Ahilik kültüründe usta çırak ilişkisini de anlatan ustalar, “Eskiden mesleklerde dayanışma vardı, sevgi, saygı ve yardımlaşma öne çıkardı. Şimdi eski günler aranıyor” şeklinde konuştular.

Sakarya Yenihaber

Güncelleme Tarihi: 19 Eylül 2019, 11:26
banner3
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER