ÜSTÜN'DEN MISIR İÇİN BASIN TOPLANTISI

TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Başkanı ve AKP Sakarya Milletvekili Ayhan Sefer Üstün, TBMM Başkanı Cemil Çiçek ile birlikte Mısır’da yaşanan darbe ve sonrasındaki katliamlarla ilgili açıklama yaptı.

ÜSTÜN'DEN MISIR İÇİN BASIN TOPLANTISI

İşte Üstün’ün basın açıklaması;

1- İnsan hakları inceleme komisyonu, TBMM’ nin bir asli komisyonudur.
Meclis adına ve millet adına incelemelerde bulunur ve denetim yapar.

2- Türkiye’de insan haklarının gelişmesinde, kökleşmesinde insan hakları komisyonunun yapmış olduğu çalışmaların büyük katkısı olmuştur.

3- İnsan hakları komisyonu sadece yurt içinde yaşanan İnsan hakları ihlallerini incelememektedir. Özellikle son yıllarda yurt dışında yaşayan başta vatandaşlarımızın, soydaşlarımızın ve mazlum milletlerin karşı karşıya kaldığı insan hakkı ihlallerine duyarsız kalmamıştır.
Avrupa’daki yabancı düşmanlığı ve İslam’a fobia, Neo Nazi cinayetleri, ailelerinden koparılan çocukların durumu gibi konularda Avrupa’da çalışmalar yapmıştır.
Dünyanın değişik bölgelerinde, doğu Türkistan Myanmar, ve Suriye’de yaşanan insan hakları ihlalleri konusunda da sessiz kalınmamıştır.

4- Son olarak Mısırda yaşanan darbenin ardından komisyonumuz çok sert bir bildiri yayınlamıştır. Mısırda yapılanın demokrasiyi, hukukun üstünlüğünü ve insan haklarını ayaklar altına alan darbelerden bir darbe olduğu belirtilmiş ve darbelerin ardından kan, gözyaşı ve katliamların geleceği uyarısı yapılmıştır. Bu trajedilerin yaşanmaması için dünyadaki bütün kurum ve kişilerin bu darbeye karşı tavır almaları istenmiştir.
Şimdi yaşanan katliamlar darbenin bir sonucudur. İnsanlık bu sonucu yani katliamları işkenceleri içine sindiremiyorsa, bu sonuçların ortaya çıkmasına sebep olan başta darbeye karşı açık tavır almalıdır. Mısırdaki cinayetler darbenin, Suriye’deki katliam ise diktatörlüğünün bir sonucudur

5- Mısırda yaşanan son katliamdan sonra İnsan hakları komisyonu olarak olayları yerinde incelemek ve bir rapor tanzim etmek üzere Dışişleri bakanlığımız vasıtası ile Mısır tarafına olayları yerinde incelemek istediğimizi bildirdik. Maalesef şuanda halkın iradesini gasp etmiş olan yönetim insan hakları komisyonunun bu talebine olumlu cevap vermemiştir. Darbeciler bu tavırlarından da anlaşıldığı gibi gizleyecekleri çok fazla katliamları vardır.Mısırı bundan sonra açık hava hapishanesine çevirmek istemektedirler.

6- Yaşanan insanlık dramının daha da artmaması için tüm insan hakları örgütlerine uluslararası kuruluşlara bir kez daha Mısırda yaşananlara sessiz kalmamalarını ve darbe yönetimi üzerinde baskılarını artırmalarını siz değerli basın mensupları aracılığı ile talep etmekteyiz.

Saygılarımla.
Ayhan Sefer ÜSTÜN
TBMM İnsan Hak. İnc. Kom. Bşk.
 

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
banner3
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER