Uyardı... 17 Ağustos gecesi böyle olmuş!

Gazeteci Hasan Coşkun; 17 Ağustos 1999'da Sakarya'yı yıkan 7.4 şiddetindeki depremle ilişkin dikkat çeken bir bilgiyi kaleme aldı

Uyardı... 17 Ağustos gecesi böyle olmuş!

Dünya Gazetesi Sakarya Temsilcisi Hasan Coşkun, gazetede yayınlanan köşe yazısında 17 Ağustos depreminden birkaç saat öncesinde meydana gelen öncü depremlerin uyarıcı bir görev yaptığını ancak bunun algılanamadığını yazdı. 

Hasan Coşkun'un yazısı şu şekilde: 

Deprem daha ne yapsın..!

Deprem daha ne yapsın, geliyorum diye haber veriyor zaten. Ama maalesef sadece deprem olduğunda hatırlıyoruz deprem gerçeğini ve bir kez daha hatırladık Elazığ depremi ile. Hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yakınlarına sabır ve yaralılara da şifalar diliyorum. 17 Ağustos 1999 depreminde enkazdan çıkmış biri olarak depremin ne demek olduğunu bilenlerden biriyim.
Aklımızla dalga geçiliyor adeta. İlkokul çocuklarına deprem tatbikatında sıranın altına saklanmayı ve herkesin en yakınında mutlaka bir deprem çantası bulundurması gerektiğini öneriyor bazı uzmanlar. Deprem çantasının içinde el fenerinden yara bandına kadar nelerin olması gerektiğini söylemeyi de ihmal etmiyorlar.
Bir aralar da toplanma alanı konuşuldu televizyon ekranlarında günlerce. Deprem olunca nerede toplanacağımızı gösterdiler belediyeler. Ama asıl önemli olan nerede toplanacağımız değil ki. Deprem olduktan sonra enkaz altından çıkabilirsek eğer kendimize elbette ki toplanacak bir alan buluruz. Ayrıca bugüne kadar toplanma alanı olmadığı için ölen hiç kimseyi de duymadım.
Deprem, görevini yapıyor. Arada bir hatırlatıyor kendini ve bize de tedbirinizi alın, binalarınızı sağlam yapın, tarım alanlarına ve sağlam olmayan zeminlere şehirler kurmayın diyor. Aksi halde ağır bedeller öder ve enkaz altında kalırsınız diyor. Tıpkı 17 Ağustos 1999 depreminde olduğu gibi.
Tübitak, ODTÜ ve MTA tarafından 1999 Kasım ayında hazırlanan raporda da belirtildiği gibi 17 Ağustos 1999 Marmara depremi aslında bize, ‘geliyorum’ demiş.
Raporda belirtildiğine göre saat 03,01’de meydana gelen 7,4 şiddetindeki depremden 3 saat önce başlamış yer sarsıntıları. 16 Ağustos 1999 Pazartesi günü saat 23.59’da Karamürsel merkezli 3,1 şiddetinde meydana gelen depremden 2 saat sonra, 17 Ağustos 1999 Salı günü saat 02.09’da 4 şiddetinde Karapürçek merkezli bir deprem daha oluyor. 
Karapürçek merkezli 4 şiddetindeki depremden 7 dakika sonra saat 02.16’da İzmit merkezli deprem de yine 4 şiddetinde. Bu depremden 3 dakika sonra saat 02.19’da Akyazı merkezli 4,6 ve 31 dakika sonrasında da saat 02.50’de Sapanca merkezli 4,2 şiddetinde depremler olmuş bizler uyurken.
Sapanca merkezli 4,2 şiddetindeki depremden 11 dakika sonra da Gölcük merkezli 7,4 şiddetindeki o yıkıcı deprem meydana gelmiş. Yani bu depremden yaklaşık 3 saat öncesinde olağan dışı hareketlenmeler başlamış Gölcük ve Bolu arasındaki fay hattında. Deprem adeta “GELİYORUM” demiş bize. Ama ne duyan olmuş ne de insanları uyaran.
Sakarya’nın geçmişinde yaşadığı böyle acı bir tecrübe varken şehrin muhtelif yerlerindeki binlerce hasarlı binanın bugün de hala kullanılıyor olmasına göz yumuluyor malesef. Kentsel dönüşüm sorununa da bugüne kadar çözüm getirilemedi ne yazıkki.
Nostaljik tramvay, Kent meydanının yeniden düzenlenmesi ve Gar meydanının yeniden düzenlenecek olması, Gar binasının şehir dışına çıkarılması, cadde ve sokakların yeniden düzenlenmesi ve ışıklandırılması gibi insanların gözüne ve kulağına hoş gelecek olan görsel projelerle deprem gerçeğinden kaçamayız. Sakarya Büyükşehir Belediyesi’nin projelerindeki birinci önceliği deprem ve kentsel dönüşüm olmalı.
Tekrar olacak belki ama bir kez daha hatırlatmakta fayda var.
17 Ağustos 1999 tarihinde sabaha karşı saat 03.01’de meydana gelen deprem 14,5 milyon insanın yaşadığı 9 ili (Bolu, Bursa, Düzce, Eskişehir, İstanbul, Kocaeli, Sakarya, Yalova, Zonguldak) etkiledi ama acısını Türkiye yaşadı.
2010 yılında yayınlanan Meclis Araştırması Raporu'na göre de bilgiler şu şekilde güncellenerek kamuoyu ile paylaşılmıştı: 18.373 vatandaşımız öldü, 48.901 vatandaşımız yaralandı, 505 vatandaşımız da sakat kaldı. 96 bin 796 konut ve 15 bin 939 işyeri kullanılamaz hale geldi.
Sadece Sakarya’da 3.891 kişi öldü ve 5 binden fazla kişi de yaralandı 17 Ağustos 1999 depreminde.
Bu nedenle can kayıplarının haricinde gerek büyüklük, gerek etkilediği alanın genişliği, gerekse sebep olduğu maddi kayıplar açısından Türkiye'nin yakın tarihini derinden etkileyen olaylardan ve son yüzyılın en büyük depremlerinden biri olarak kabul ediliyor 17 Ağustos 1999 depremi.


 

Sakarya Yenihaber

Güncelleme Tarihi: 30 Ocak 2020, 11:51
banner3
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ragıp zaloğlu
Ragıp zaloğlu - 10 ay Önce

Sayın yetkililer dedemin dedesinden bu yana yaklaşık 100 yıldır yazlıkta ikamet ederiz yazlık bölgesi sulak ve batakliktiktir buraya hangi araştırma üzerine imara açtınız modern evler yapıldı buralara genel nüfus burada ikamet ediyor ALLAH vermesin büyük deprem olasılığında cok can kaybı yaşanacak zeminden dolayı YÜCE RABBİM ülkemizi korusun

Safet KIZMAZ
Safet KIZMAZ - 10 ay Önce

Bilim adamları bir kaç saat önceden söyleyebiliyorlarmı şu zamanda bu kadar şiddette deprem olacak diye.Söyleyemiyorlar değil mi?
O zaman durup durup milleti germeninde anlamı yok.

SIRADAKİ HABER