Üzerine sıcak su dökülen çocuk için "tedavi edilmedi" iddiası

Sakarya'da 15 aylık bebek, annesinin çay yapmak için ısıtıcıda kaynattığı sıcak suyun üzerine dökülmesi sonucu yaralandı. Çocuğuna gerekli tedavinin uygulanmadığını söyleyen baba ise hastanede yaşananları cep telefonu kamerasıyla kaydetti.

Üzerine sıcak su dökülen çocuk için "tedavi edilmedi" iddiası

sakaryayenihaber.com - 

Edinilen bilgiye göre, Adapazarı Şeker Mahallesi'nde yaşayan Öztürk ailesinin 15 aylık bebekleri N. Öztürk'ün üzerine kaynar su döküldü. Acılar içinde kalan bebek, olay yerine çağrılan ambulansla Sakarya Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi acil servisine götürüldü. Yüzünün bir kısmı yanan N. Öztürk'ün, yüzünün yanan kısımları sargıya alındı. Çocuklarına gerekli tedavinin uygulanmadığını ve 3 gündür sadece pansuman yapıldığını söyleyen aile duruma tepki gösterdi.

SADECE PANSUMAN YAPILIYOR

Hastanede yaşananları cep telefonuyla kayıt altına alan baba Faruk Öztürk, "Çocuğumun üstüne 3 gün önce kaynar su döküldü. Sakarya Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi'ne getirdik. 3 gündür gerekli tedavi uygulanmıyor. İstanbul'da Kartal Dr. Lütfi Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Yara ve Yanık Merkezi varmış. Çocuğumun fotoğrafını oraya gönderiyorlar. Oradan gelen cevaba göre birşeyler yapmaya çalışılıyor. Ama sadece pansuman yapılıyor." dedi.

SEVK EDİLMEDİ

Koronavirüs tedbirleri kapsamında Sakarya'ya giriş çıkış yasağı olması nedeniyle çocuklarının sadece sevk edilmesi halinde Kartal'daki hastaneye götürebileceklerini söyleyen Faruk Öztürk, "Biz hastanedeki yetkililere burada gerekli tedavi uygulanamıyorsa o zaman bizi Kartal'daki hastaneye sevk edin dedik. Çocuğumuzun yüzündeki yanığın ileri derecede olmadığını söyleyerek sevk etmediler. Bugün pansuman da yapılmadı. Çocuğumun yüzünü açıp baksalardı sevk edilmesi gerektiğini anlarlardı. Çocuğum acı çekiyor ve yüzünde iz kalır diye endişe duyuyorum" ifadelerini kullandı.

Baba Faruk Öztürk, gerekli izinlerin verilmesi için yetkililerden yardım istedi.

Hastaneden alınan bilgide çocuğa gereken tedavinin uygulandığı kaydedildi. 

İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ

İl Sağlık Müdürlüğü konuyla ilgili yaptığı açıklamada ailenin olayın seyrine ilişkin anlatımlarını yalanlamazken, sevk konusu olan hastanenin Kartal değil, Derince olduğunu bildirdi.  Sağlık Müdürlüğünün açıklamasında bizim de haberimizde yer verdiğimiz üzere gereken tedavinin yapıldığı bilgisi paylaşıldı.

Açıklamanın tamamı şu şekilde: 

"25 Nisan 2020 tarihinde sakaryayenihaber.com internet sitesinde yer alan “Üzerine sıcak su dökülen çocuk için ‘tedavi edilmedi’ iddiası” başlıklı haber üzerine gerekli inceleme yapılmıştır. 

23 Nisan 2020’de yanık vakası olarak 112 ekibimiz tarafından Sakarya Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Kliniği Acil Servisine getirilen 15 aylık N.Ö. isimli bebeğin hekim kontrolü yapılmış, yanık nedeniyle çocuk cerrahisine danışılmış ve hastanın Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yanık Ünitesine sevki konusunda ilgili hastaneyle temasa geçilmiştir. 

Derince EAH Yanık Ünitesi hekimi, hastayla ilgili talep doğrultusunda vakayla ilgili bilgi alarak hastanın sevkine gerek olmadığını belirterek, yanıkla ilgili yapılması gerekenleri ilgili hekimle paylaşıp, bir hafta boyunca pansuman yapılması ve akabinde Derince EAH Yanık Ünitesinde poliklinik hizmeti önerilmiştir. 112 aracılıyla ilgili hastaneyle yapılan görüşmeler kayıtlarda mevcuttur. 

Yanık bölgeyle ilgili önerilen doğrultuda tedaviye başlanarak bebeğin birinci ve ikinci gün pansumanı yapılmıştır. Pansumana devam edilmesi için üçüncü gün ailesi tarafından hastaneye getirilen bebeğin ailesi Derince EAH’a sevkte ısrar etmiş, ilgili hastanenin sevki uygun görmediği aileye hatırlatılmasına rağmen duruma tepki göstererek bebeğin pansumanını yaptırmayarak, sağlık personelini olayı basına taşıma konusunda tehdit etmiştir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur."

Sakarya Yenihaber

Güncelleme Tarihi: 27 Nisan 2020, 13:46
banner3
YORUM EKLE
YORUMLAR
Mert
Mert - 6 ay Önce

Ya gercekten çok üzücü bir olay yazık günah derhal çocuğa uzman dr tarafından müdahale edilmelidir

Sedat sedat
Sedat sedat - 6 ay Önce

Kadin dogum hastanesinin tum personeli surgun edilmeli herzaman boyleler yaziklar olsun sagkik bakanligi bu işe bir çözum bulmali hastanenin durumu iktidar öncesini andıriyor

vatandaş
vatandaş - 6 ay Önce

Personelde hastanenin şartlarını bahane ederek bazı şeylerde ihmalkar davranıyor.

Halk
Halk - 6 ay Önce

Çocuk hastanesi uzman doktor olmayan bir hastane değil. Ayrıca pratisyen hekim bile yanık tedavisinin nerede yapılması gerektiğini çok iyi bilir. Aile biraz saçmalamış. Siz önce doktora iftira atacağınıza o çocuğu nasıl yaktınız? O yavrunun ne işi var bir başına kaynar suyun yanında ?? Onu bir kameraya alın da anlatın. Sakarya yanık tedavisi uygulayamayacak bir şehir değil. Hastanelerimiz o kadar yetersiz değil. Yazık duymuş bir yerden Kartalı konuşuyor işte. Bir git te göreyim senin yüzüne bakıyorlar mı Kartal'da.

SIRADAKİ HABER