Uzunçarşı esnafı 3. etabı bekliyor

Uzunçarşı esnafı Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan 3. etap restorasyon projesi ile tarihi çarşının üzerinin tarihi dokuya uygun şekilde kapatılmasını bekliyor.  Önümüzün kış olduğunu hatırlatan esnaflar, yetkililerin ellerini çabuk tutmasını istiyor.

Uzunçarşı esnafı 3. etabı bekliyor

Büyükşehir Belediyesi tarafından 500’e yakın dükkân ile şehre hizmet veren tarihi Uzunçarşı’nın restorasyon çalışmasının ilk bölümünde altyapı ve kaldırımlar, ikinci etap bölümünde tarihi dokuya uygun şekilde binaların tadilatı ve giydirilmesi yapılırken, esnaflar heyecanla restorasyonun 3. etap çalışmalarının başlayacağı günü bekliyor. 150 yılı aşkın tarihe sahip olan Uzunçarşı’nın 3. Etap restorasyon çalışması ile üzerinin kapatılmasını bekleyen esnaflar, çalışmalar tamamlandığında, yeni yüzü ile Uzunçarşı’ya ilginin artacağını düşünüyor. 

Uzunçarşı esnafının görüşleri şöyle;

“ÜZERİ KAPATILMALI”
Güneşli ve yağmurlu havalarda mallarının zarar gördüğünü dile getiren Esnaf Kadir Gürkaş, “Güneşte mallarımız soluyor, yağmur daha önemli tabi bizim için, yağmurlu havada her taraftan yoğun bir şekilde yağmur suyu geldiği için vatandaş rahat hareket edemiyor, alışverişini yapamıyor, gezemiyor bizde bu yüzden sıkıntı yaşıyoruz. Yağmurdan korunma amaçlı, estetik ve güzel bir şekilde çarşımızın üzerinin acilen kapatılmasını arzu ediyoruz ve bir an önce de hayata geçirilmesini bekliyoruz” şeklinde konuştu.
“HEYECANLI VE ISRARCIYIZ”
1.ve 2. etabın bitmesinin ardından 3. etap çalışmalarını heyecanla beklediğini ifade eden Metin İs, “Uzunçarşıda 1. ve 2.etap bitti ve gayet güzel oldu. Biz sabırsızlık ile 3. etap başlansın ve bitsin diye bekliyoruz. Heyecanlı ve ısrarcıyız, bir an önce yapılsın istiyoruz. Bursa kapalı çarşıda ki gibi bir sistem olursa gayet güzel olur. Bursa’daki çatı güneş alabiliyor ve kışın yağmur kar almıyor.  Bu şekilde olursa çok güzel olur. Sonuçta orada denenmiş ve başarılı olmuş bir proje var, bu tarzda olursa çok memnun oluruz” şeklinde konuştu.
“RAHAT ALIŞVERİŞ ”
Uzunçarşı üzerinin modern ve estetik bir şekilde kapatılmasını isteyen Orhan Aldinç, “Üzerinin modern bir şekilde kapatılması, gelip geçen müşteriler ve esnaflar için çok faydalı olur. Karlı, yağmurlu ve güneşli havalarda hem müşteri daha rahat alışveriş yapabilir, hem de yağmur yağdığında müşteriler sağa sola kaçma gereksinimi duymadan alışverişlerine daha rahat devam edebilir” diyerek düşüncelerini aktardı. 
 “YÜRÜNECEK GİBİ DEĞİL”
“Uzunçarşı’nın doğru dürüst ne altyapısı yapıldı, nede üst yapısı. Her şey yarım yamalak bırakıldı” diyen Kenan Dayanç, “Bu çarşıya yıllardır belediye hiçbir hizmet vermedi. Ne doğru dürüst altyapısı var ne üst yapısı var. Belediye başladığı işi layıkıyla tamamlasın  istiyoruz. Buraya insanlar girmiyor, sokaklar yürünecek gibi değil, esnaf tezgahlarını yolun ortasına kadar çıkartıyor, bunlardan hep şikayetçiyim belediyenin bu konuda duyarlı olmasını istiyorum. Eğer çatıyı güzel yaparlarsa olumlu olur” diye konuştu.
“BELEDİYE ÇALIŞMIYOR”
Yağmur ve kar yağdığı zaman çok sıkıntı yaşadıklarını dile getiren Ahmet Uzundere ise; “Şunu söyleyeyim, biz burada esnafız yağmur ve kar yağdığı zaman buralar su oluyor, artı belediye başkanı kafasını yastığa nasıl rahat koyuyor hayret ediyorum. Buraya pek insan gelmiyor, buranın belediyesi bunu kasıtlı yapıyor sanki, insanlar AVM ye gitsin diye. Biz hizmet bekliyoruz” şeklinde konuştu.
‘ELDEN GEÇİRİLMELİ’
3.etabın yapılmaması ile çarşının daha güzel bir görünüme kavuşacağını ve vatandaşın ilgisini çekeceğini söyleyen Sinan Pekçe, “Çarşımızın 3. etap ayağının ihalesi Eylül ayında yapılacaktı ancak ses seda çıkmadı. Bizler esnaf olarak özellikle önümüz kış ve yağmur karda büyük sıkıntı çekiyoruz. Bu proje kış girmeden tamamlanmalıydı. Bizler çarşımızın üzerinin kapanmasını istiyoruz” dedi. Şengül KABAÖZ
 

Sakarya Yenihaber

Güncelleme Tarihi: 02 Kasım 2019, 12:49
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner22

banner21

izmir escort