VALİ COŞ: ÖĞRETMENLER DAİMA KENDİLERİNİ GELİŞTİRMELİ

24 Kasım Öğretmenler Günü dün kutlandı. Öğretmenleri sadece bir gün değil, her gün anmak ve sevmek gerektiğini belirten Vali Coş, “Dünya teknolojinin ve bilimin ışığında devamlı gelişiyor. Bu doğrultuda öğretmenler daima kendilerini geliştirmeli” dedi.

VALİ COŞ: ÖĞRETMENLER DAİMA KENDİLERİNİ GELİŞTİRMELİ

Mustafa Kemal Atatürk’ün Başöğretmenliği kabul ettiği 24 Kasım 1928 tarihinden itibaren kutlanan Öğretmen Günü, dün ilimizde bir dizi etkinlikle kutlandı. İlk program, İl Milli Eğitim müdürü Mevlüt Kuntoğlu ve beraberindeki heyetin Vali Hüseyin Avni Coş’u ziyaretiyle başladı. Kuntoğlu ve heyeti, Vali Coş’a çiçek takdim ederken, Vali Coş ise gelen heyete günün anısına vazo hediye etti.
ANITA ÇELENK
Öğretmenler Günü kutlamalarının ikinci bölümü ise Kent Meydanında devam etti. İl Milli Eğitim Müdürü Mevlut Kuntoğlu, İlçe Milli Eğitim Müdürleri, öğretmen ve öğrencilerin katılımı ile düzenlenen törende, Atatürk Anıtına çelenk bırakıldı. Çelenk töreninin ardında, AKM’de Cemil Meriç Sosyal Bilimler Lisesi tarafından düzenlenen programa geçildi. AKM’de yapılan programa, Vali Hüseyin Avni Coş, Garnizon Komutanı Jandarma Albay Emin Dursun, İl Emniyet Müdürü Osman Babadağı, il protokolü, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.
YEMİN ETTİLER
Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından, Cemil Meriç Sosyal Bilimler Lisesi Müdürü Mustafa Topluoğlu, açılış konuşması yaptı. Toplumun daha yaşanabilir olması için dün olduğu gibi, bugünde öğretmenlere ihtiyaç duyulduğunu belirten Topluoğlu, bugün öğretmenlere eskisinden daha çok ihtiyacımız olduğunu vurguladı. Mustafa Topluoğlu’nun konuşmalarının ardından, stajyerlikleri sona ererek, öğretmenlik mesleğine ilk adımı atan öğretmenler temsili olarak yemin etti. Yeminin ardından genç öğretmenler adına Canan Atabul bir konuşma yaptı.
İNSANA YATIRIM
Atabul’un konuşmalarının ardından Emekli olan öğretmenler adına Mithat Gürsel Tan, konuşma yaptı. Tan, öğretmenlerin en önemli vazifesinin kendilerine emanet edilen beyinleri, bilimin ışığında geleceğe hazırlamak olduğunu belirtti. Öğretmenliği geleceğin mimarları olduğunu belirten İl Milli Eğitim Müdürü Mevlüt Kuntoğlu, “En pahalı, ancak en önemli yatırım insana yapılan yatırımdır. Bilim ve teknolojinin yarıştığı günümüzde, insanlarda bu yarışta değişime ayak uydurmalı. Bunun lokomotifi de öğretmenlerdir” diyerek öğretmenler günü kutladı.  Programın son konuşmasını Vali Hüseyin Avni Coş yaptı.
TOPLUMA REHBERLİK
Öğretmenliğin çok donanımlı, fedakar ve misyoner gibi çalışması gereken ve son nefesine kadar topluma rehberlik etmeye gayret göstermesi gereken bir meslek olduğunu belirten Vali Coş, toplumun her kazanımında, öğretmenlerin izi ve katkısı olduğunu söyledi. Vali Coş öğretmenlerin kendilerini her zaman geliştirmek zorunda olduğunu belirterek, “Yeni Türk büyüklerinin olması için siz öğretmenlere ihtiyacımız var. Yeni Türk büyükleri sizlerin yetiştirdiği öğrenciler arasında çıkacak. Bu nedenle kendinizi çok iyi geliştirmeniz gerekir” dedi.
ŞÜKRAN PLAKETİ
Bu ülkemizin kendi bilgisini ve teknolojisini kullanarak, dünyanın beş büyük ülkesinden biri olmaya aday olduğunu belirten Vali Coş, “Bu gün, dünyada saniyeler bile önemli. Bu nedenle bizler, birkaç saat öncesiyle meşgul olmamalıyız. Öğrencilerimize moral ve motivasyon vererek, her anı üretime ve geliştirmeye yönelik eğitim vermeliyiz” diyerek öğretmenler gününü kutladı. Vali Coş’un konuşmalarının ardından Emekliye ayrılan öğretmenlere, Vali Coş tarafından şükran plaketi verildi. Program Cemil Meriç Sosyal Bilimler Lisesinin hazırlayıp sunduğu etkinliklerle sona erdi.

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
banner3
YORUM EKLE