VALİ GÖNDERDİĞİ GENELGEDE İHALELERDE ŞEFFAF OLUNMASI İSTEDİ: VALİ'DEN İHALE UYARISI

Vali Nayir dün yayınladığı genelgede kamu kurum ve kuruluşlarının yapacakları ihalelerde şeffaf olmasını isteyerek, doğrudan temin usulünün genel bir ihale yöntemi olarak algılanmaması gerektiğini de söyledi

VALİ GÖNDERDİĞİ GENELGEDE İHALELERDE ŞEFFAF OLUNMASI İSTEDİ: VALİ'DEN İHALE UYARISI

GENELGE YAYINLADI
Vali Ahmet Hamdi Nayir, kamu kurumlarının yapacakları ihalelerde şeffaf olmasını istedi. Vali Nayir imzalı genelgede kamu kurum ve kuruluşlarının yapacakları mal veya hizmet alımları ile yapım işlerinin ihalelerinin 4734 sayılı kanun hükümlerine göre yapıldığı hatırlatıldı. Genelgede kanunun, “İdareler ihalelerde saydamlığı, rekabeti, eşit muameleyi, güvenilirliği, gizliliği, kamuoyu denetimini, ihtiyaçların uygun şartlarla ve zamanında karşılanması ve kaynakların verimli kullanılmasını sağlamakla sorumludur” maddesine de atıfta bulunuldu.
DOĞRUDAN TEMİN
Vali Nayir genelgede ayrıca ihalelerinin kurum bütçelerinin yüzde 10’unu aşamayacağını belirterek, doğrudan temin usulünün genel bir ihale yöntemi olarak algılanmaması gerektiğini vurguladı. Vali Nayir, “Doğrudan temin hükümlerinden faydalanmak için yapılacak veya alınacak mal ve hizmetler bölünmemeli. Kamu İhale Kanunu’nda belirtilen özel koşullar dışına çıkılmamalı. İstenilen rekabet ortamı oluşturularak kamu menfaati en üst seviyede sağlanmalı. İhalenin ilanına ilişkin hükümlerin yerine getirilerek olası iptallerin önüne geçilmesi gereklidir” dedi.

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner22

banner21