Vali Kaldırım'dan çarpıcı açıklamalar!

SATSO Ağustos Ayı Olağan Meclis Toplantısı’nın konuğu olan Vali Çetin Oktay Kaldırım, meclis üyelerinin sorularını yanıtlarken, şehrin vizyon sorunu olduğunu söyledi 

Vali Kaldırım'dan çarpıcı açıklamalar!

sakaryayenihaber.com -

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası (SATSO) Ağustos Ayı Olağan Meclis Toplantısı, Yönetim Kurulu Başkanı Akgün Altuğ ve meclis üyelerinin katılımı ile online üzerinden gerçekleşti. SATSO Youtube kanalından canlı olarak yayınlanan meclis toplantısının konuğu ise Vali Çetin Oktay kaldırım oldu. Vali Kaldırım, meclis üyelerinin sorularını yanıtladı.  

‘ŞEHİRLER REKABETTE’

Sakarya’nın gerek turizm açısından gerek sanayi açısından gerekse tarım açısından önemli bir şehir olduğunu söyleyen Vali Kaldırım, “Dünyada şehirler artık rekabet halinde. Dünyada bazı şehirler ülkelerin önüne geçmiştir. Allah bu şehire önemli nimetler vermiş. Burası çok önemli bir tarım şehri. Turizm açısından potansiyeli yüksek bir şehir. Şehrin aktörleri olarak iyi bir vizyon belirleyerek yeni nesil alanlara odaklanarak çalışmamız gerekiyor. İyi koordine etmek önemlidir. Doğru projeler geliştirmemiz lazım, kendi değerlerimizi iyi analiz edip diğer şehirlerin bizi taklit etmesi gerekir. Global pazarlamaya iyi eklenmemiz gerekiyor” dedi. 

ORTAK AKIL VURGUSU

Ortak akıl yönetimine değer verdiğini vurgulayan Vali Kaldırım, “Bazı kişiler, bireysel çalışmayı yapar ama ortak akıl yönetimini çok önemli. Bütün aktörlerin ve vatandaşın dahil olması çok önemlidir. Bizim burada ortak akılı çok iyi oturtmamız gerekiyor. Bu şehrin ortak akılını bir masada birleştirip aykırı görüşlerde olabilir, hepsini dinleyip bir ortak noktada buluşmamız gerekiyor. Şehrin hedefleri, vizyonu nedir? Bizim bunu ortaya koymamız gerekiyor. Ben üzülerek şunu belirteyim, birçok yerde söylediğim için söyleyeyim, bu şehirde bir vizyon sorunu var. Bu şehir varlık zengini bir şehir ve zenginlik içinde boğuluyor. Neye odaklanacağını bilemiyor” diye konuştu. 

‘ŞEHRİN VİZYONU OLMALI’

Şehrin odaklanma sorunu olduğunu sözlerine ekleyen Vali Çetin Oktay Kaldırım, “Bizim bunu sahiplendirmemiz lazım. Şehrin bir vizyonu olacak. Tarım sanayiye engel değil, sanayi tarıma engel değil. Bunları aşmamız lazım. Bu şehrin hazine üzerinde olduğunu çok iyi öğrendirmemiz lazım. Sokaktaki çöpçü bile ne yapacağımızı bilmeli. Akıllı yapay zeka var. Bütün alanlarda çok iyi analiz yapmamız gerekiyor. Sakarya’nın neye ihtiyacı var, önce bunu görmeliyiz. Şehrin 17 Ağustos’tan sonra yaptıkları var. Arama kurtarma faaliyetlerimiz çok iyi hizmet veriyor. Deprem esnasında trafik sorunu var ve bunu iyi yönetmemiz gerekiyor. Sakarya’mızda bunu çalışacağız. El birliğiyle inşallah deprem için şehirde yapılması gereken çalışmalar için planlarımızı yapacağız” ifadelerini kullandı. Serkan OK


 

Sakarya Yenihaber

Güncelleme Tarihi: 27 Ağustos 2020, 14:20
banner3
YORUM EKLE
YORUMLAR
ayhan sarıca
ayhan sarıca - 1 ay Önce

1- Adliye sarayı ve Valilik binasında oldugu gibi, tüm devlet kurumları Yenkent’e taşınarak deprem dönemi can kaybı aşağı çekilmeli.
2- Yenikent’in 21 yıldır tamamlanmayan İmar planları bitirilmeli ve Özel sektörün bu bölgeye yerleşimi özendirilmeli. Öncelikle altyapısı hazırlanmalı. Bu bölge, Adapazarı sınırları içerisinde, zemini iyi olduğu için yüksek yapıya yegane izin verilen bölge olmalı.
3- Kaynarca osb gibi düşük teknoloji osb lerin uygun dönüşümler ile karma osb ve / veya yüksek teknoloji osb lere dönüşümleri sağlanmalı.
4- Üçüncü köprü yolları bitmek üzere. Ancak;
a- Baglantı yolları hazır değil. Ayakta uyuyoruz.
b- Bu yolun Sakarya’ya nimet olarak dönmesi için Anadolu da yapılan /yapılacak olan en büyük Lojistik kentin, Ankara destekli Sakarya sınırları içindeki bir alana yapılması sağlanmalı.
5- Mademki karadeniz de bulunan gaz bölgesi için Sakarya adı verildi, İşletme tesislerinnde Karasu –Karacaali- Kaynarca gibi Sakarya sahillerinde bir noktada yapılması sağlanmalı. Şehrin tüm gücüyle Ankarayı ikna etmesi sağlanmalı.
6- Karasu –Arifiye arasındaki demiryolu hattının , tüm Osb lere ugrayarak devreye alınması sağlanmalı.
7- Dünyada Coin madenciliği yeni akım. Bu iş için lokasyonu gereği Kartepe gibi yüksek rakımlı bölgelerimiz, enerjy sorunu çözülecek olursa en kıymetli bölgelerden biri . Bu konuda Üniversite ve Ankara destekli plot bölge uygulamasına geçilmeli.
8- Sakarya Tarım arazileri özellikle miras nedenli çok fazla bölünmüş durumda. Sakarya nın tüm ilçelerinde, devlet destekli bir kampanya başlatılarak ARAZİ BIRLEŞTİRME hususu bir iki yılda çözülmeli. Bu çalışmalar, göstermelik olmaktan çıkmalı. Aynı şekilde toplu ekim yapılması için Endüstriyel ürünler seçilerek çiftçi yönlendirilmeli.
9- İlgili işletme tesisleri ve endüstriyel ürünler üretim merkezleri kurulmalı. Tarla dan bugdayı satmak değil marifet, büskivi fabrikasını kurmalı. Fındığı satmak değil marifet, çikolata fabrikasını kurmalı.
10- Koç –Sabancı- Bilkent gibi üniversitelerin Ankara ve İstanbul da sıkıştığı bir gerçek. Bu üniversitelerin Şehirde yatırım yapmalarının yolu bulunmalı. Bu kampüsler çevresinde Yüksek teknoloji köyleri kurulmalı. Yapay zeka/nanoteknology vb konular, bu gibi üniversitelerin yetkin akademik kadroları sayesinde, şehrin daha fazla kullanımına katkı sağlar hale gelebilecektir. Üniversite /sanayi işbirliği için Sakarya uygun potansiyele sahiptir.
11- Sapanca gölünün tüm Türkiye kamuoyuna daha fazla nasıl sunumu sağlanır, Ne tür aktivitelerle Ticari ve Turistik faaliyetler arttırılır noktasına kafa yormalı.
12- İkiyüzbin nüfuslu (200,000 )sıradan bir şehir olan Trabzon, Sırf Trabzonspor markası ile hergün kendinden bahsettiriyor. Sakaryaspor’un birinci ligde, şampiyonluğa oynayacak bir takıma döndürülerek, şehir adına doğal tanıtım yapılmalı.
13- Özellikle Bursa şehrinden öğrenecek çok şeyimiz var. Gerçek anlamda bursa şehri, neler yapmış diye incelenmeli ve iyi yaptıkları işler taklit edilmeli.
14- Kocaeli ilinin İstanbula entegre olduğunu düşünürsek, Sakarya, Doğu marmara bölgesinin başkenti olacak bir yapılanma hamlesine kalkışmalı. (Zonguldak-Bolu-Düzce-Eskişehir –Bilecik) illerinin başkenti gibi düşünmeli. Neler yapılabilir diye kafa yormalı.
Saygılar

ayhan sarıca
ayhan sarıca - 1 ay Önce

Sayın Valimiz ;
Vizyon koymak istiyorsa; Kendi Valilik binası nasıl en sağlam bölge olan Yenikent' e taşındı ise, diğer tüm devlet kurumlarını Yenikent'e taşıyarak olası bir gündüz depreminde Adapazarı merkez deki can kaybını azaltma olasılığından başlamalı.
20 yıldır; Yenikent neden imar palanları tamamlanıp da ilan edilmedi ve şehrin yerleşimi bu bölgeye kaymadı diye sormalı.
Kaynarca Osb de olduğu gibi, neden düşük teknoloji işlerle uğraşıyoruz, bu osb'lerin fonksiyonlarının dönüştürülmesi hizmetlerine odaklanmalı diye ayağa kalkmalı.
3, köprü yolu neredeyse bitiyor. Hani Sakarya nın Lojistik merkezi nerede. Hemen Uygun noktalarda çalışmaları başlatmalı demeli. Hele bir bu konulardan başla da görelim sayın valim...
Saygılar

Sabri özkan
Sabri özkan - 1 ay Önce

Turizm de çağ atlatacak nehrimiz çark deremiz teknelerin kayıkların taşımacılık yaptığı luna parkların hayvanat bahçelerinin raylı taşımacılığın olduğu merkezde kaliteli çay bahçelerinin olduğu bi şehir neden olamıyor millet bahçesine gelen çoçuklar luna parkı soruyor imza atılacak projeler olsun artık sayın valimiz şu anda bi şans şehrin dinamiklerini toplayıp vizyon lideri olarak bu şehre imzasını atar bu şehir için geçmişte imza atan valilerimiz arasındaki yerini alır. Bu şehri turizmden spora kadar bir marka yapılır.Molla köy göletleri Türkiyenin kano yarışları merkezi yapılması gerekir İnşAllah daha neler yapılması dileğiyle bizleri şaşırtın .Bişeyler yapılıyor ama biz daha ilerde olmalıyız etrafımızdaki şehirler bize imrensin artık başarılar

SIRADAKİ HABER