Vali Kaldırım deprem için bu uyarıyı yaptı!

Son Valiler Kararnamesi ile ilimize atanan Vali Çetin Oktay Kaldırım, olası bir deprem ile ilgili değerlendirmede bulundu. Geçmiş hatalardan ders çıkarılması gerektiğini söyleyen Kaldırım, “Şehirleri akıllandırıp, depreme hazırlıklı olmalıyız” dedi. 

Vali Kaldırım deprem için bu uyarıyı yaptı!

sakaryayenihaber.com -

Yenihaber Gazetesi Yönetim Kurulu Başkanı Kenan Çatalbaş, Yazı İşleri Müdürleri Abdullah Özden ve Seda Kılıç ile Muhabir Serkan Ok, Vali Çetin Oktay Kaldırım’ı ziyaret etti. Vali Kaldırım’a yeni görevinde başarılar dileyen Yenihaber ailesi, hayırlı olsun dileklerinde bulundu. Ziyarette değerlendirmede bulunan Vali Kaldırım, “Dünyada artık şehirler rekabet ediyor, yarışıyor. Akıllı yönetilen, akıllandırılmış şehirler özellikle yeni nesil yapılan şehirler başarılı oluyor ve olacak. Doğru çalışırsan dünyada önemli bir merkez olursun ki potansiyel var. Allah bu şehre turizm, sanayi ve tarım olmak üzere üç tane fırsat vermiş. Bizim potansiyelimiz inanılmaz. Gelişmiş şehirler geleceği planlayan şehirler neye odaklanıyor, onun paralelinde yönetmezseniz bu potansiyelin hiçbir anlamı kalmaz. Şehirleri akıllı yönetmek lazım” diye konuştu. 

‘HAZIRLIKLI OLMALIYIZ’

Yaklaşan 17 Ağustos 1999 depreminin yıldönümü kapsamında deprem ile ilgili değerlendirmede bulunan Vali Kaldırım, “Fay hattını değiştiremeyiz. Geldiğim şehirde de aynısını yaşadık. Elazığ’da deprem sonrasında trafik sorunu oldu. Herkes şehir merkezine akın etti. Burada yapılması gereken şey hem toplum olarak hem de altyapı olarak hazırlıklı olmaktır. Bunu bizim çok iyi yönetmemiz iyi analize etmek lazım. Kentsel dönüşümü masaya yatıracağız. Orta hasarlı okulları güçlendirmek için çalışmalar yapıyoruz. ‘Bundan sonra ne yapılabilir’ bunu değerlendirmeliyiz. Geçmiş hatalardan ders çıkarmalıyız. Oturup 30 senede bir deprem oluyor diye hesap yapmak da çok doğru ve bilimsel değil. Yönetimden vatandaşına herkes hazır olması lazım. Etkisini azaltacak çözümler bulmak lazım. A’dan Z’ye toplumun tepkisine kadar çok iyi yönetmek lazım” dedi. Serkan OK


 

Sakarya Yenihaber

Güncelleme Tarihi: 17 Temmuz 2020, 21:04
YORUM EKLE
YORUMLAR
ayhan sarıca
ayhan sarıca - 8 ay Önce

Sayın Valim;
Lütfen ; 1999 sonu deprem raporlarını inceletiniz . (özellikle japonların hazırladıklarını)
Göreceksinizki, merkezde depreme karşı riskli bölge Adapazarı ve Serdivandır. Saglam bölge ise Yenikenttir. Bu nedenle Valilik binası ve Adalet Sarayı Yenikentte inşa edildi. Aynı şekilde ; Büyükşehir belediye binası dahil, tüm resmi devlet kurumları ( gündüz nüfusları çok yükseliyor) ve hastaneler , Üniversite yurtları Yenikent bölgesine taşınmalı.
Saygılar