VALİ'DEN İSRAF UYARISI

İl Koordinasyon kurulunun 2017 yılı üçüncü dönem toplantısı Sakarya Valisi İrfan Balkanlıoğlu yönetiminde gerçekleşti. Vali Balkanlıoğlu “Kurumlar arası koordinasyonsuzluk gereksiz masraflara yol açıyor” dedi.

VALİ'DEN İSRAF UYARISI

İl Koordinasyon kurulunun 2017 yılı üçüncü dönem toplantısı Sakarya Valisi İrfan Balkanlıoğlu yönetiminde gerçekleşti. Toplantıya Vali Yardımcıları, ilçe kaymakamları, Büyükşehir Belediye Başkanlığı yetkilileri, belediye başkanları, bölge ve il müdürleri ile kurul üyeleri katıldı. Vali İrfan Balkanlıoğlu İl Koordinasyon Kurulu toplantısında  toplam proje tutarları hakkında bilgi verdi. Balkanlıoğlu “2017 yılında yapılan projelerin toplam maliyetinin 7 milyar 147 milyon olduğunu söyledi. 2017 yatırımlarımızın toplam ödeneği ise 1 milyar 284 milyon TL’dir.Toplantı dönemi itibariyle gerçekleşen 461 projemizden 105’i tamamlanmış olduğunu, 241 projenin devam ettiğini,37’sinin ihale aşamasında olduğunu ve 78 projeye ise hazırlık çalışmalarının devam ettiğini söyledi.
KONFOR ARTTIRICI
Vali Balkanlıoğlu yaptığı konuşmanın devamında, 81 İl Valisiyle bir araya gelerek toplantılar yapan Bakanların özellikle; kamuda israfın önüne geçileceği, hatta ve hatta zaruri olmadıkça hiçbir taşıt aracının alınmayacağı, kamu binasının yapılmayacağı, eğitim, sağlık ve güvenlik ile ilgili harcamalar dışında konfor arttırıcı şeylerden kaçınılması gerektiğini kendilerine belirttiklerini ifade etti.
İSRAFTAN KAÇIN
Vali Balkanlıoğlu, “Memleket sevgisini kalbinde taşıyan bizim gibi insanların, kamu hizmetlilerinin, görevlilerinin daha hassas ve titiz olması lazım. Her tür israftan, her tür gereksiz harcamadan kaçınmamız gerekir. Ayrıca, bir işin yapılması için bir ödenek ya da kaynak ayrılmışsa, onun ileriye gitmemesi de büyük israftır aslında. Yüzde 80’i, 90’ı tamamlanmış bir bina bir türlü bitirilemiyor, ihaleler ve ihale sonrası iyi takip edilmiyor, geciktiriliyor ve ihale mevzuatından kaynaklanan birçok sorun ortaya çıkıyor. Bunlar hem israfa giriyor hem de vatandaş hizmetten yararlanamıyor” dedi.
YETKİLERİ KULLANIN
Bazen böyle koordinasyon noksanlığından dolayı yapılan trilyonlarca liralık masraf çöpe gittiğinin altını çizen Vali Balkanlıoğlu, “Kurumlar arasında koordinasyonsuzluk yaşanması veya aynı konuda farklı kurumların iş yapması, gereksiz yatırımlara sebep olabiliyor. Aslında bakarsanız o kadar büyük israflar var ki; kamuda eğer bu kadar israf olmasaydı, Türkiye’den bir ülke daha olurdu, hatta dış borcumuz hiç olmazdı” şeklinde konuştu.  Kurum üyelerinin devlet adına hareket eden kişiler olduğunu belirten Vali Balkanlıoğlu, yapılan yatırımları izlemek, denetlemek, sıkıntıları gidermekle görevli ve yetkili olduklarını ifade ederek, bu yetkilerin kullanılmasının zaruri olduğunu da beyan etti.
TEMEL SORUN
Vali Bakanlıoğlu konuşmasını şöyle tamamladı, “Bu gibi toplantıların ilimizde yapılan yatırım ile hizmetlerin genel olarak değerlendirilmesi ve takip edilebilmesi açısından büyük önem arz ediyor.” Vali Balkanlıoğlu’nun konuşmalarının ardından toplantıya katılan kurul yetkilileri çalışmalar hakkında bilgi verdi. SEDAŞ yetkilisi 29 projenin tamamlandığını, Belediyenin yapmış olduğu çalışmalardan dolayı iptal edilen projelerinin olduğunu belirtti. Vali Balkanlıoğlu  konu ile ilgili yaptığı konuşmada “Gittiğimiz her yerde vatandaşın en temel sorunu elektrik. Daha da duyarlı olmanız gerekiyor. Köylüler kendi elektrik tellerimizi bağlayacağız diyorlar. Elektrik devletin kamu hizmeti, vatandaş şikayetinde haklı daha da özen gösterilmeli” dedi
KYK’YA ÖVGÜ
Kredi ve Yurtlar Kurumu Sakarya İl Müdürü Arif Özsoy yurtlara başvuru yapan tüm öğrencilerin yerleştiğini yedeklerin dahi ortada kalmadığını söyledi. Vali İrfan Balkanlıoğlu KYK’ya teşekkürlerini ileterek “Benim çalıştığım yerlerin başında yurt sorunları oluyor. Burada ne kadar öğrencimiz varsa açıkta kalmadı. Müdür Bey ne yaptı ettiyse öğrencilerin hiçbirini ortada bırakmadı.Artık zengin-fakir herkes KYK’yı tercih ediyor” dedi.
MİLLİ EĞİTİM
Yeni bir yazılım programını geliştirildiğini söyleyen İl Milli Eğitim Müdürü Pervin Töre hazırlığı devam eden 6 proje olduğunu hayırsever yardımının toplam 70 milyon TL olduğunu söyledi. AKOY projesi ve Biz Anadoluyuz Projesi üzerine çalıştıklarını Sakarya’da Erzincan ve Kars’tan gelecek öğrencilerin misafir edileceğini belirtti. .Bunun üzerine konuşan Balkanlıoğlu, “öncelikli hedefimiz ikili eğitimi ortadan kaldırmak. Sakarya donanım noksanlığına neden olacak şeylerden kurtulacak” dedi. Toplantı diğer kurumların projeler ve çalışmalar hakkında bilgi vermesi ile devam etti. Şirin Yılmaz/Adil Demirel

 

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner22

banner21

izmir escort