Valilik'ten kötü koku açıklaması

Sakarya Valiliği şehirde herkes tarafından merak konusu olan "kötü koku" konusuyla ilgili açıklama yaptı. Valilik, AFAD, SASKİ ve AGDAŞ'ın ihbarlar üzerine Çark Deresi, Şeker Fabrikası ve Karaman Arıtma Tesi ile birlikte bir çok noktada yapılan incelemede olumsuz bir bulguya rastlanmadığını bildirdi. Binlerce kişinin hissettiği gaza benzer koku sır olarak kaldı.

Valilik'ten kötü koku açıklaması

Sakarya Valiliği cumartesi akşamı şehrin bazı yerlerinde paniğe neden olan kötü koku ile ilgili bir açıklama yaptı. Valilik ayrıca şubat ayında da yaşanan kötü kokuya neden olan vidanjör firmalara kesilen cezalar hakkında da bilgiler verildi.

İşte Valilik'ten yapılan o açıklama:

"İlimizde yayın yapan bazı basın organlarında “Şehirde Kötü Koku Paniği, Esrarengiz Koku” vb. başlıkta haberlerin yer aldığı görülmüştür. Konu Valiliğimizce incelenmiş olup; yapılan incelemede şu sonuçlar elde edilmiştir: Valiliğimiz Kriz Merkezine 6 Haziran 2020 tarihi saat 22.30 sularında, İlimizin özellikle Yazlık, Orta Mahalle, Şeker Mahallesi, Şeker Mahallesi Kanal Boyu, Sırma Cevizler Camii bölgeleri ve Şeker Fabrikası civarından yapılan şikayetler sonucunda aynı gün, SASKİ, AGDAŞ, AFAD İl Müdürlüğü KBRN ekipleri ve güvenlik güçleri ile birlikte şehrin muhtelif yerlerinde yapılan inceleme ve ölçümlerde, doğalgaz ve kimyasal kaynaklı olumsuz bir sonuca rastlanılmamıştır. 

 Ayrıntı olarak yapılan incelemelerde; 06.06.2020 tarihinde SASKİ ekiplerince saat 19.00, 20.00, 21.00, 22.00 saatlerine kadar Şeker Mahallesi, Tekeler Mahallesi, Karakamış Mahallesi, Erenler Dilmen Mahallelerinde alınan koku ihbarları üzerine, kanalizasyon taşıyıcı hatlarına kaçak döküm olduğundan şüphelenilerek bu bölgelerde bulunan hatlarda yaklaşık 70 adet muayene baca kapağı açılarak kontrol edilmiştir. Daha sonra, saat 10.30 sularında Kriz Merkezine yapılan ihbarlar sonucu saat 23.00 civarında SASKİ, AGDAŞ, AFAD İl Müdürlüğü KBRN teknik personeli ile Emniyet ekiplerinin ortak çalışmasıyla ortamda ve kanalizasyon muayene bacalarında gaz ölçümleri yapılmış; ölçülen kimyasal kaynaklı gaz değerlerinin muayene bacalarından kaynaklanmadığı anlaşılmıştır. 

Saat 00.20 civarında kokunun Şeker Fabrikasından geldiği şüphesi üzerine yapılan ölçümlerde de herhangi bir olumsuzluk tespit edilmemiştir. Yine ekiplerin Çark Deresi ve Karaman Atıksu Arıtma Tesislerinde yaptıkları kontrollerde, herhangi bir olumsuzluğa rastlanılmamıştır. 

FİRMALARA CEZA

 Yukarıda belirtilen tarihte bahsi geçen koku olayından bağımsız olarak, 21.02.2020 tarihinde Valiliğimiz Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğüne yapılan bir şikayet sonucu, İlimizde faaliyet gösteren bir vidanjör firması ile bir geri dönüşüm firmasına ait vidanjörlerden alınan numuneler, tehlikelilik analizlerinin yapılması için TÜBİTAK-MAM’a gönderilmiş; yapılan analiz sonucunda atıkların tehlikeli atık olduğu tespit edilmiştir.

Tehlikeli atıkların, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı MOTAT Sistemi kullanılarak, atık taşıma lisans belgesi olan araçlarla taşınması ve bilgilerin sistemden doldurulması gerekmektedir. Ancak, söz konusu vidanjörlerin MOTAT Sisteminde kayıtlarının olmadığı ve atık taşıma lisans belgesi olmadan usulsüz atık taşıdıkları tespit edilmiştir. 
 Bu nedenle; İl Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü, tarafından; 2872 Sayılı Çevre Kanununun 20. Maddesi (v) Bendini ihlal eden iki firmaya 1.106.367,00 TL. ve 2.212.734,00 TL. olmak üzere toplam 3.319.101,00 TL. idari para cezası uygulanmıştır"

Güncelleme Tarihi: 10 Haziran 2020, 18:05
banner3
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER