Vatandaş belini doğrultamıyor

Yeni yılı zamlarla karşılayan vatandaş durumdan memnun değil. Elektrik ve doğal gaz başta olmak üzere birçok kalem gelen zam geçinmekte zorluk çeken vatandaşın belini iyice büktü.

Vatandaş belini doğrultamıyor

GÖRÜŞLERİNİ ALDIK

Yeni yılın ilk zammı elektrik ve doğalgaza geldi. 2021’in ilk haftasında elektrik tarifelerinde tüm tüketici grupları için vergi ve fonlar dahil olmak üzere yüzde 6 oranında, ticarethane konut, sanayi ve elektrik üretim santralleri abone gruplarını kapsayacak şekilde doğal gaza ise yüzde 1 oranında zam yapıldı. Yenihaber Gazetesi olarak sokağa inip konuyu vatandaşlara sorarak görüşlerini aldık.

“MAAŞ FATURALARA GİDİYOR”

Asgari ücretle çalışan bir vatandaşın maaşının yarısından fazlasının zamlara gittiğini söyleyen Erhan Tekbaş, “Doğal gaz ve elektrik zammın neye göre orantılıdır buna rağmen düştüğünde ise biz yine zamlarla karşı karşıya kalıyoruz, maaşlara gelen zamları maaşlarımızı almadan bizlerden geri alıyorlar. Faturalarını ödeyemeyen bir sürü insan var, nedenine baktığımızda da gelen faturaların çok yüksek fiyatlarda olduğunu görmekteyiz. İnsanlarımız aldığı maaşların yapıldığını anlamakta zorluk çekiyorum, dolar yükseliyor deniyor fakat düştüğünde tekrar zamlarla karşı karşıya kalıyoruz. Zam denilen şey maliyetle doğru yarısından fazlasını faturalara veriyor, bunun dışındaki ihtiyaçlar göz önünde bulundurulmuyor, asgari geçim standardını neye ve kime göre ayarlandığı ise meçhul” dedi.

‘VATANDAŞI DÜŞÜNEN YOK’

Faturalarını ödemekte zorlandığını dile getiren Alim Bekar ise, “Daha önce 70-80 lira civarında gelen faturalarımız şu an 160-170 lira civarında geliyor, emekli bir vatandaş bu ödemeleri nasıl gerçekleştirecek bunu düşünen yok, vatandaşın hali çok kötü ek geliri olmayan kimselerin hali ise daha beter. Bahsedilen rakamlarla gerçekteki rakamlar uyuşmuyor, vatandaşı düşünen maalesef yok” diye konuştu. Emekli vatandaş Ercan Doğu da, “Zamdan öncede elektrik ve doğalgaz faturaları yüksekti. Şimdi daha da yüksek olacak. Geçen ay faturam doğal gaz 260 lira elektrik 90 lira olarak geldi. Sağdan soldan borç alarak faturalarımı ödüyorum” dedi.

‘ZORLUK ÇEKİYORUZ’

Zamların yüksek olduğunu söyleyen Zeki Ruhan Gülen, “Zamlar oldukça yüksek ve afaki. Bunun karşılığını da faturalarımızda görmekteyiz, faturalarımızı ödüyoruz fakat ödemede oldukça zorluk çekiyoruz çok daha düşük olması gereken faturaları bir hayli yüksek şekillerde ödüyoruz” ifadelerine yer verdi. Mesut Gülay, “Eskiden her şey daha zamlıydı. Şu an olması gereken bir zam oldu çok büyük bir zam gelmedi. Şu an yapılan uygulamaları yerinde buluyorum ve memnunum. Faturalarımı ödüyorum” dedi.

Nilüfer Nisa İNOĞLU- Merve KURTULAN

banner3
YORUM EKLE