Vatandaş gar binası için konuştu: "Bırakın yerinde kalsın"

Adapazarı Garı’nın, Donatım Park’a taşınmasına yönelik ortaya atılan projeye tepki gösteren vatandaşlar, “Yerel yöneticilerin bu gar ile alıp veremediği ne anlamıyoruz. Bu şehirde dünya kadar sorun varken, sürekli neren gar gündeme geliyor. Gar’ın taşınmasını istemiyoruz. Gar merkezde kalmalı” dediler.

Vatandaş gar binası için konuştu: "Bırakın yerinde kalsın"

Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce’nin katıldığı bir programda Adapazarı Garı’nı Donatım (Kent) Park’a taşıma düşüncesini dile getirmesinin ardından, esnaf ve vatandaşlar durumu gazetemizde değerlendirdi. 

“MEVCUT GAR YENİLENMELİ”
Armağan Bahadır; Projeyi mantıklı bulmuyorum. Çünkü taşınacak yerde kapasite buradaki kadar geniş değil. Bu kadar büyük alan yok. Oraya en fazla Mithatpaşa’da olduğu gibi küçük bir istasyon yapılabilir. Seferler artınca burası yoğunlaşacak. Artmazsa taşınması sorun olmayacaktır, ama artmak zorunda. Burada nüfus 500-600 bin civarındayken sefer sayısı 26’ydı şu an nüfus 1 milyonun üzerinde sefer sayısı 10’a düştü. Üstelik seferlerden iki tanesi sabah çok erken saatlerde, dolayısıyla ihtiyaç karşılanmıyor. Bir diğer konuda, burada bulunan esnaflar, ben bunu sorun olarak görmüyorum. Böyle bir proje hazırlandıysa esnaflarda düşünülmüştür mutlaka. Bu konuda en önemli, nokta Adapazarı halkının bundan ne kazanacağı. Halk kazançlı çıkacaksa biz her şekilde arkasında dururuz. Fakat ne yazık ki bir fayda sağlanacak gibi durmuyor. Gar konusunda mutlaka bir şey yapılacaksa mevcut Gar yenilenebilir. Şu an burası iyi durumda değil, bakımsız. Buna bir çözüm getirilebilir. Tüm bunlarla beraber ben başkanımız sayın Ekrem Yüce’den bu projeyi yaparken STK’larla iletişim halinde olmasını istiyorum. Eminim bu şekilde daha sağlıklı bir sonuca varılacaktır.” 
“SUNULAN PROJE MANTIKLI”
Malik Yıldırım; “Bence sunulan proje mantıklı. Uygulanması halinde güzel olacak gibi duruyor. Garın şu an bulunduğu yer millet bahçesi veya alışveriş merkezi gibi merkezde sosyalliği artıracak, burayı canlandıracak projelerle değerlendirilebilir. Projenin problem yaratabilecek tek noktası planlanan yerde sıkışıklık yaşanması olacak bence, fakat ben bunun da aşılamayacak bir şey olduğunu düşünmüyorum. Başkanımız Ekrem Yüce ve ekibi mutlaka bunu da düşünmüş ve bir önlem almışlardır.”


“BİZE NEDEN SORULMUYOR”
Remzi Furta; “Bu projenin mantıklı hiçbir açıklaması yok. Sadece millete çile olacak. İnsanlar burada ekonomik olduğu için treni tercih ediyor, eğer bu proje hayata geçerse yeni garın maliyeti, dolmuş ücretleri ile vatandaşın yükü artacak. Gar meselesine gelene kadar Büyükşehir Belediyesi’nin ilgilenmesi gereken çok konu var. Öncelikler değişmeli. Ayrıca bu projeler tasarlanıyor, uygulanıyor ama kimse halka, esnafa siz bunu istiyor musunuz diye sormuyor, bu çok önemli. Halk için bir şey yapılıyorsa önce halkın bu konuda ne düşündüğüne ve ne kadar isteyip istemediğine bakılmalı. Bu çok büyük bir yanlış, buna dikkat edilmeli, daha özenli davranılmalı.”


“BURANIN BİR GEÇMİŞİ VAR”
Oğuz Arslan; “Aslında buradaki garın kullanımı zaten kısıtlı, çok fazla bir işlevinin olduğu söylenemez ama yine de bana sorarsanız kaldırılmamalı. Buranın bir geçmişi var, garla alakalı bir değişiklik yapılacaksa bu değişiklik mevcut garın iyileştirilmesi yönünde olmalı. Taşımak bir çözüm olarak görülmemeli. Kent Parka taşıdınız diyelim. Hem parkın kullanım alanını kısıtlayacaksınız, hem de garı küçültmüş olacaksınız. Bu hiç mantıklı değil. Her gelen yönetici illaki gar üzerinde bir proje geliştiriyor. Bırakın gar yerinde kalsın.”


 “ŞEHRİN SİMGESİ”
Ruhat Cember; “Vatandaşı yeni gara taşıyacak bir sistem yapılacaksa buna karşı çıkmam, yapılsın. Ama şahsi tercihim garın burada kalması yönünde. Biz Sakarya halkı olarak garın burada olmasına alıştık. Şehirlerin simge haline gelmiş bazı değerleri var, Sakarya için de şu anki gar onlardan bir tanesi. Bu değerin korunması adına taşınmasını tercih etmem. Mutlaka taşınacaksa yapacak bir şey yok elbette, fakat dediğim gibi bizler burayı böyle görmeye alıştık. Oradan geçerken buruklukla bakmak istemeyiz.”


“NOSTALJİK GÖRÜNTÜ KAZANDIRIYOR”
İsmail Aksun; “Ben garın mevcut yerinde kalmasını isterim. Gar burada şehre hoş ve nostaljik bir görüntü kazandırıyor. Hem konum olarak da avantajlı bir noktada. Taşınması planlanan yer bu noktada sorun oluşturacaktır diye düşünüyorum. Bence bu bozulmamalı. Bir değişikliğe, yeniliğe ihtiyaç varsa burada yapılsın, taşımak anlamsız.”


“DAĞITMAYA NE GEREK VAR”
İsa Çamoğlu; “Son derece mantıksız. Garın şu an bulunduğu yer şehrin merkezinde, her şey burada toplanmış halde, şimdi dağıtmaya ne gerek var? Bunu yapmanın kimseye bir faydası olmayacak. Ne trafik sakinleşecek, ne de taşınacak yerin konumu yolculara bir avantaj sağlayacak. Yani bana sorarsanız baştan sona anlamsız bir proje. Ama yine de taşınacaksa hiç olmazsa garın şu an kullanılan yeri iyi değerlendirilsin. Örneğin bir kamu binası yapılsın. Camilideki kamu binalarının ekleri buraya getirilsin, Sakarya halkına bir faydası olsun. Hiç olmazsa bu şekilde daha kabul edilebilir bir hal alır.”


“VATANDAŞ MAĞDUR OLACAK”
Kamuran Demir; “Ben desteklemiyorum, mantıksız bir proje olmuş. Bu proje hayat geçerse insanlar mağdur olacak. Ulaşımda trenle alakalı bir adım atılırken, şehir içi ulaşımda gara ulaşmak noktasında sorun yaşatılacak. Yani tamamen ekonomik yük, başka bir anlamı yok benim gözümde. Özellikle öğrenci olan kesim sıkıntı yaşayacak. Ellerinde valizlerle oraya sürüklenecekler. Bu çileyi yaşatmanın mantıklı bir açıklaması yok. Böyle bir şeye gerek yok, şu an bulunduğu yer gayet güzel.”
“GARIN YERİ GAYET GÜZEL”
Cihan Kıyatsıl; “Bunun yapılması hiç gerekli değil. Ben bu projeye bakınca bomboş bir masraftan başka hiçbir şey görmüyorum. Amacı ne bunun? Garın eski yerine ne yapılacak? Bunların bir cevabı yok. Öylesine yapılan, üstelik yapıldığında sıkıntı yaratacak olan bir şey. Garın yeri gayet güzel. Bıraksınlar böyle kalsın. Oranın ruhunu bozmasınlar.”
Serkan OK/Melike ÇOKOL 

Serkan OK

Güncelleme Tarihi: 25 Ocak 2020, 14:41
banner3
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER