Vatandaş öfkeli: Küpçüler üvey evlat

Sakarya Yenihaber Gazetesi bugün 4 cadde, 64 sokak ve 7 bin nüfusu olan Erenler Küpçüler mahallesinde.

Vatandaş öfkeli: Küpçüler üvey evlat

Gazetemiz stajyer muhabirleri Zehra Berre Uztürer ve Ferhat Bayraktar, Küpçüler mahalle muhtarı Bakım Soy ve mahalle sakinleri ile bir araya gelerek mahallenin temel sorunları ve beklentilerini dinledi. Muhtar Bakım Soy, mahallenin mutlaka kentsel dönüşüm projesi kapsamına alınması gerektiğini belirtirken, vatandaşlar ise Küpçüler’in hizmet fakiri olduğunu ileri sürerek, “Üvey evlat muamelesi görüyoruz” dediler.

 “SORUNLARI TESPİT ETTİK”

2004 yılından beri muhtarlık görevimi sürdürdüğünü ve mahallede bazı sorunların çözüme kavuştuğunu belirten muhtar Soy, “Öncelikli olarak mahallemizdeki vatandaşlarla sorunları tespit ettik. Mahallemizde set yolu dediğimiz bölgenin yollarını yaptırdık. Mahallemizde semt pazarı olmadığı için vatandaşımız tarafından pazarın yapılması adına talep aldık. Ayrıca küpçüler karayolu üzerinden sinyalizasyon sistemi yoktu. Bunların yapılması adına çalışmalarımızı sürdürdük” dedi.

“TEK TEK ÇÖZÜYORUZ”

Sakarya kenarında enerji düşüklüğünden kaynaklanan sorunların meydana geldiğini söyleyen Soy, “Altyapı kurumlarıyla iletişim kurup trafo koydurduk. Bundan dolayı voltaj düşüklüğü sorunu da ortadan kalkmış oldu. Küpçüler Karasu yolundaki kavşakta sinyalizasyonlar olmadığı için kazalar meydana gelip birkaç vatandaşımızı da kaybettik. Bu kazalardan dolayı kavşağa ışık koydurduk. Muhtarlık binamızın olduğu sokakta yeşil alanımız vardı. Dönemin valisine halk eğitim merkezi yapılması adına başvuru da bulunduk” şeklinde konuştu.

“HEM KAZANDIRDIK”

Yeşil alanda halk eğitim merkezinin yapıldığını ve şu anda hizmetin devam ettiğini kaydeden muhtar Soy, “Şu anda aşağı-yukarı birçok dallarda kurslar açarak 400 tane kursiyerimizin yararlandığı bir merkezin kurulmasına vesile olduk. Mahallemizin Küpçüler Nurettin Tepe İlköğretim Okulumuz vardı. Depremde hasar gördüğü için prefabrik olarak devam etmekteydi. Dönemin Erenler Belediyesi yetkilileri bölgede yaptığı çalışmalardan sonra okul yerini değiştirdi. Okulumuzu eski yerine getirerek 8 derslik 2 katlı bir okul inşa ettik” dedi.

OKUL İHALESİ 2020’DE

Küpçüler mahallesinin karşısındaki okulun çelik kondisyondan yapıldığını vurgulayan Soy, “Sağlam yapılması adına yetkililere sorunu iletip Erenler Belediye Meclisi salonunda muhtarlarla yapılan toplantı da ilettik. 24 derslik bir okulun yapılması için talepte bulunduk. Okul ihaleye açıldı fakat maddi sorunlar meydana gelince ihaleden geri çekildi. Hükümetin tasarım kapsamında aldığı kararla birlikte tüm okul ihaleleri 2020 yılına ertelendi. Yani 2020 yılında 24 derslik okulumuz yapılıp hizmete açılmış olacaktır” ifadelerine yer verdi.

“YAĞMUR SUYU KANALI YAPILMADI”

Muhtarlık görevi süresince yapılan çalışmaların ardından mahallenin sorunlarına da değinen  Soy,  şunları dile getirdi;“En büyük sorun altyapı yağmur suyu kanalları yapılmadı. Deprem sonrası bütün altyapı değişti fakat yağmur suyu kanalları yapılmadı. Yapılan binalar meyillere göre aşağıda kalınca bu sefer yağmur yağdığı zaman evlere su basıyor. SASKİ ile Büyükşehir Belediyesine başvuru da bulunduk fakat bu yıl programda yatırımın olmadığını ifade ettiler. Mahallemizde modern belediyecilik anlayışı ters gelen bir durum var. Sokak tabelalarımız eksik ya da yok denilecek kadar az.

“KENTSEL DÖNÜŞÜM ŞART”

Mahallemizin bazı bölgelerinde daha önce kentsel dönüşüm projesi girişiminde bulunulmuştu. Fakat boş yerlere yapılmıştı. Erenler Belediyesi kentsel dönüşüm projesini genişleterek Küpçüler ve Yeni Mahalle kapsamında geniş bir çalışma yapmalıdır. Sakarya boyuna bir projenin yapılacağı söyleniyordu. Sakarya Park yapıldı. Ekrem Yüce projenin devam edeceğini, Sakarya’nın iki yakasına park alanları, çay bahçeleri vb. sosyal aktivite alanların hayata kavuşturulacağına dair bir hizmet vereceklerini ifade etti. Bu sorunlar çözüldüğü takdirde roman vatandaşlara da çözüm bulunursa ve Sakarya boyu park projesi devreye girerse mahallemiz güzel bir sosyal aktivite merkezi olacak.” 

Erenler Küpçüler Mahalle Muhtarı Bakım Soy ile mahallenin sorunlarını ve beklentilerini konuşan gazetemiz stajyer muhabirleri Uztürer ve Bayraktar daha sonra mahalle sakinleri ile bir araya geldi. Vatandaşlarda yeterli hizmet alamamaktan şikayetçi olurken, “Küpçüler Erener’in üvey evladı” diyerek yetkililere sitemde bulundular.

“KÜPÇÜLER ÜVEY EVLAT”

Kara Sokakta yaşayan Semra Yüksek; “Mahallemizin sorunlarının başında yollarımız ve çöp sorun gelmektedir. Mahallemizde yaşayan mülteciler, çöplere sürekli ateş attıkları için sorunlar meydana gelmektedir. Bu yüzden mültecilerden şikayetçiyiz. Altyapı sorunumuz da bir hayli fazla. Yağmur yağdığı zaman her yer göl içinde kalıyor. Çocuklar okula gideceği zaman gölün içerisinde gidiyor. Sokak aydınlatmalarında sorunlar oluyor. Genellikle yanmıyor. Diğer sorunumuz da aynı şekilde tabelalarımız yok. Buda büyük bir sorun teşkil ediyor. Belediyeden hizmet alamıyoruz. Belediyeler bazı mahallelere sadece hizmet veriyor. Küpçüler Erenler ilçesinin üvey evladı oldu. Mahallemizin bazı sokaklarında asfalt yok. Sosyal aktivite alanlarımız yok. Küpçüler ulaşım hattından şikayetimiz var. Tek hat var ve yeterli değil.” 

“SOKAK AYDINLATMALARI YETERLİ DEĞİL”

Aydın Uyar; “Mahallemizde sokak aydınlatmaları yeterli değil. Belediyenden yeterince değil de orta seviyede hizmet alıyoruz. Gençlerimizin ve ailelerin gidip gezebileceği bir sosyal aktivite alanları yok. En azından vatandaşın vakit geçirebileceği bir sosyal donatı alanı yapılırsa vatandaş burada zamanlarını iyi değerlendirebilir. Erenler’in sorununa gelince yol sorunu ilk başta geliyor. Ulaşım sorunu da temel sorunlar arasında yer alıyor. Mahallemizde olan kavşak yaklaşık 4 yıldan beri devam ediyor, hala bitmiş değil. Güzergahları yapmadan yol yapmaya başladılar.”

“ELİMİZ AYAĞIMIZ BAĞLI”

Yıldız Sokak’ta oturan Musa Gönültaş; “Kentsel dönüşüm adı altında yapılan çalışmaları sonuçlanmaması ve 10 yıldır elimizin ayağımızın bağlı olması. Hiçbir arpa boyu ilerlememesi bunun sonucunu merak ediyoruz. Ne tadilat yapabiliyoruz ne evimizi satabiliyoruz. Erenler Belediyesi’nden hiçbir hizmet alamıyoruz. Ailecek vakit geçireceğimiz bir sosyal alan yok. Küpçüler de acilen kentsel dönüşümün yapılması gerekiyor. Erenler ilçesinin temel sorunu da altyapı ve kentsel dönüşümdür. Erenler’de birçok mahalle de kentsel dönüşümün yapılması gerekiyor. “

“KARANLIKTA KALIYORUZ”

3024 Sokakta oturan Fazlı Tekcan; “Mahallemizde alt yapı sorunu var. Yağmur yağdığı zaman iş yerlerini su basıyor, bundan dolayı da esnaflar mağdur oluyor. Sokak tabelaları yok. Dışarıdan biri gelse evi bulamaz karıştırır.  Bir diğer sorunumuzda sokak aydınlatmaları akşamları kesiliyor. Sokaklar sifiri karanlıkta kalıyor. Mahallemizin bazı noktalarında kentsel dönüşüme ihtiyaç var. İlçemizde kentsel dönüşüm adına bazı girişimler oldu fakat bu girişimler yeterli değil. Öncelikli olarak başta Küpçüler olmak üzere birçok mahalleye kentsel dönüşüm şart. Ayrıca sosyal aktivite alanlarımız yok. Mahallemizin gençleri kötü alışkanlıklara yönelmemesi adına güzel sosyal merkezleri yapılarak gençlerimiz buralara yönlendirilmelidir. Böylelikle hem kötü alışkanlıklardan arınırlar, hem de kültürlerini geliştirmiş olurlar.”

“ELEKTRİK TELLERİ AŞAĞIYA ALINSIN”

2061 sokakta yaşayan Hüseyin Güneş; “Mahallemizde yaşayan Roman vatandaşlardan şikayet çok oluyor. Geceden sabahlara kadar silah atıyorlar. Bir düğün yaptıkları zaman davul-zurna çalarak geç saatlere kadar eğleniyorlar. Evet eğlenmek herkesin hakkı fakat bu eğlence başkalarını rahatsız ediyorsa kabul edilemez. Parke taşların olduğu sokaklar bozuk vaziyette, onlar yapılsa daha güzel olur. Elektrik tellerinin aşağıya alınmasını istiyoruz. Rüzgarlı havalarda büyük tehlike oluşuyor. Sokaklarda genel anlam da ise çöplük içerisindeler. İlçe genelinde ise altyapı, kentsel dönüşüm, sosyal aktivite alanları gibi birçok sorunlar var. İlçemizde vatandaşlarımızın eğleneceği sosyal tesislerin yapılmasını istiyoruz. Kentsel dönüşüme ihtiyaç olan yerlerin de bir an önce çözülmesini istiyoruz.”

Sakarya Yenihaber

banner3
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER