Vatandaş zorda

Ekonomik sıkıntılar nedeniyle kredi çeken vatandaşlar özellikle içinde bulunduğumuz salgın koşulları nedeniyle çektikleri kredileri geri ödemekte zorlanıyor

Vatandaş zorda

sakaryayenihaber.com-Şevval GEÇİN- Nilüfer Nisa İNOĞLU

2020 yılında özellikle kovid-19 salgının etkisiyle ekonomik sıkıntılar yaşayan vatandaşlar çareyi kredide buldu. Bu süreçte vatandaşlara destek olmak amacıyla devlet tarafından kredi desteği sağlandı. 6 ay ertelemeli olarak verilen kredilerin geri ödeme rakamları ise 30 ay erteleme ödeme için 5 bin TL’ye aylık 188 TL, 7 bin 500 TL’ye aylık 282 TL ve 10 bin TL’ye ise aylık 376 TL olarak belirlendi. Hala ekonomik sıkıntı yaşadıklarını dile getiren Sakaryalılar zamanı gelen kredileri ödeyemediklerini belirtti.

“ZORDA KALDIM”

Vatandaşların kredi çekerken bir daha düşünmesi gerektiğini söyleyen vatandaş Aydın Tok, “Kredi çektim ve öderken çok sıkıntıya girdim. Şu anda kullandığım bir kredim yok ama borçlarım var, icralık durumdayım. Maaşlı çalıştığım dönemlerde para yetersiz kalınca ihtiyaçlar doğrultusunda kredi çekmek zorunda kaldım. Hazır paraya dağ dayanmadığı için kullanırken kontrol altında tutamadım bu yüzden öderken fazlasıyla zorlandım. İnsanlarımız hazır paranın peşine koşmayı çok seviyor. Yatırım amacı dışında iyi gelire sahip olmayan vatandaşların kredi çekmemesi gerekiyor” dedi.

BORÇ BATAKLIĞI

Ekonomik krizlerin yaşanmasından dolayı ihtiyaçların giderilmesinde zorluk yaşandığını belirten Tok, bu süreçte yatırım yapmanın imkansız hale dönüştüğünü söyleyerek, “Ekonomik sorunlardan dolayı insanlar şu anda yatırıma değil ihtiyaca odaklı kredi çekmek için başvuruda bulunuyorlar. İnsanın kazandığı kadar harcaması gerekiyor. 2 yıldır borç ödüyorum artık ödeyemediğim konuma gelmiştim. Bununla ilgilide yapılandırma gelince hemen ödeme işlemi gerçekleştirdim. Kredi çekecek insanlara tavsiyem; ihtiyaçları için çekecekleri kredileri gelirlerine göre alım yapmaları çünkü kredi adeta borç bataklığı” ifadelerini kullandı.

“TUZAĞA DÜŞÜRÜLDÜM!”

Özel bankalar tarafından tuzağa düşürüldüğünü iddia eden Reyhan Yiğit Alp, “Arkadaşıma destek için kredi çektim fakat arkadaşıma yardım edeyim derken kendimi mahvettim. Bankalar da bu dönemde puanınız yüksek diyerek tuzağa düşürüyorlar. Ben de bu kurbanlardan biri oldum. Diğer ödememi kapatmayı düşünerek bir başka bankayla anlaştım. Şu anda 2-3 bankayla çalışıyorum işim olmadığından dolayı tıkanmış durumdayım ödemeleri kardeşimin desteği ile yapıyorum eğer öyle olmasa evimi satmak zorunda kalacaktım, Bir daha kredi çekmeyi düşünmüyorum, insanlarımızın da bu konuda tedbirli olmaları gerektiği düşüncesindeyim ceplerindeki paralara sahip çıksınlar” diye konuştu.

“MÜŞKÜLPESENT DURUMDAYIZ”

Kredi çekiminde bilinçli olunması gerektiğini savunan Erdal Halil isimli bir vatandaş da, “Daha önce ev için kredi çektim ve ödemesini yaptım fakat bu esnada çalışıyordum işim gücüm yerindeydi, fazla açılmamak şartıyla altından kalkabileceğim miktarda çektim. Bu konuda bilinçli olmak gerek. İnsanların krediye başvurma sebepleri aşikar. İşsizlik hat safhada, köylünün gelir düzeyini bozmuş bir sistem içerisindeyiz, tarım öldürülmüş vaziyette. Vatandaşlarımız özellikle de salgın döneminde iyice çalışamaz duruma geldi. Gündelik olarak çalışan vatandaşlarımız harçlığını çıkartamaz oldu. Türkiye olarak müşkülpesent bir durumdayız bu yüzden insanlar şartlara bakmaksızın borç altına giriyorlar” dedi.

SİTEM ETTİ!

Cumhurbaşkanına çağrıda bulunan Yusuf Özçekiç, “Hayatımda ilk kez salgında destek kredisi çektim, daha salgın geçmiş değil ve iş bulamıyorum. Bulamadığım için krediyi nasıl ödeyeceğimi düşünüyorum. Cumhurbaşkanımızın bu konuya bir açıklık getirmesi gerek. Çektiğim kredinin bir şekilde iki taksitini ödedim fakat diğer taksitleri ne şekilde ödeyeceğimi bilmiyorum, krediyi zaten işim olmadığı için çektim kaç yere başvuruda bulunduysam yaşımdan dolayı işe almıyorlar, Sayın Cumhurbaşkanımızın salgın döneminde bu konuya kolaylık getirmesini istiyorum” ifadelerini kullanarak sitemde bulundu.

DEVLET DESTEĞİ

Devlet tarafından verilen 6 ay ötelemeli kredi desteğinden yararlandığını dile getiren Yusuf Aksoy ise bu süreçte devlet bankalarının daha iyi faiz oranları sağladığını belirtti. Aksoy, “Kredi çektim ve şu anda kullanıyorum. Devlet tarafından vatandaşlara verilen 6 ay ödemesiz krediydi. Şu anda ödemeleri de başladı. Bunları da ödemeye başladım. Bankaların yanı sıra devletin kredi imkanı sağlaması çok güzel oldu. Yatırım amaçlı çektim parayı, kenarda tutuyorum. Emekli maaşım şu anda bana yeterli geliyor. Bu ay da ilk ödemesini gerçekleştirdim” şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 07 Ocak 2021, 09:06
banner3
YORUM EKLE
YORUMLAR
Çeşme Meydanı Esnafı
Çeşme Meydanı Esnafı - 2 hafta Önce

HERŞEY ÇOK GÜZEL.... DAHA NE OLSUN?