Vicdansızlar! O ağda öyle türler bulundu ki...

İl Tarım ve Orman Müdürlüğü "hayalet ağ" ile canlı katliamı yapan kişilerin attıkları ağda kuş türü olarak sakarca, yeşilbaş, elmabaş, altıngöz ve balık türü olarak sazan, kızılkanat, turna türlerinin bulunduğunu tespit etti

Vicdansızlar! O ağda öyle türler bulundu ki...

sakaryayenihaber.com-

Sakarya Valiliği, geçtiğimiz gün haberlere konu olan, Sapanca Gölü'ne atılan "hayalet ağ" ile canlıların katledilmesi konusuyla ilgili açıklama yaptı. Bölgeye giderek inceleme yapan İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, atılan ağın 300 metre olduğunu ve ağa dolanıp ölen, çürüyen canlıların arasında 68 adet sakarca, yeşilbaş, elmabaş ve altıngöz kuş türlerinin, sazan, kızılkanat ve turna gibi balık türlerinin bulunduğu tespit etti. Valilik, yasakları çiğneyen şahısları tespit için göl çevresinde sürekli olarak denetim yapıldığını ve 1 yıl içinde 31 kişiye idari para cezası kesildiğini açıkladı.

O açıklama şöyle:

"İlimizde bazı basın organlarında "Sapanca Gölü'nde katliam", '"Hayalet ağ' katliamı!" ve "Bunu yapan insan olamaz" şeklindeki yayınlanan haberler İl Tarım ve Orman Müdürlüğü'nce incelenmiştir. Yapılan inceleme sonucunda:

11.01.2020 tarihinde saat 13:00'da İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’ne gelen ihbar değerlendirilmiş olup aynı gün saat 15:00'da Sapanca Gölü Eşme Mevkiine (Kocaeli İl sınırı) intikal edilmiştir. Sahilde amatör sportif avcılık yapan balıkçının oltasına takılması suretiyle atıl halde atıl halde bulunan 300 metre ağ içine dolanmış 68 adet sakarca, yeşilbaş, elmabaş ve Altıngöz ayrıca; sazan, kızılkanat ve turna gibi balık ve ördek gibi canlı türlerinin ağlara dolanmış ve çürümüş halde oldukları görülmüştür.

Balıkçık ve Su Ürünleri Şube Müdürlüğü’nce sahipsiz olan ağ alınıp, işlem yapılmak üzere İl Tarım ve Orman Müdürlüğü kampüsüne getirilmiştir. Burada yapılan inceleme ile bu sorumsuz eylemin faillerine ait delil aranmışsa da bulunamamıştır. 13.01.2020 tarihinde sahipsiz olan ağ Büyükşehir Belediye Entegre Tesisine imhası için gönderilmiştir.

2018-2019 yıllarında İl Tarım ve Orman Müdürlüğünce Sapanca'da 7/24 zamanlı toplam 141 denetim yapılmış olup, 60500 Metre ağ, 30000 metre pareketa, 1350 Adet pintere el konularak, 31 kişiye idari para cezası uygulanmıştır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur"

Güncelleme Tarihi: 15 Ocak 2020, 11:24
banner3
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER