Yangın büyük depoya sıçradı! Patlamalar çoğaldı

Şehirde saat 11.15 sıralarında büyük bir gürültü sesi duyuldu. Hendek'te bulunan Coşkunlar Havai Fişek fabrikası havaya uçtu. Fabrikada 200'den fazla çalışan olduğu kaydediliyor. OLAYLA İLGİLİ GELİŞMELER...

Yangın büyük depoya sıçradı! Patlamalar çoğaldı

Saat 11.15 sularında Adapazarı Serdivan Erenler Sapanca Arifiyeden hissedilen şiddetli bir patlama sesi duyuldu. 

Patlama Hendek Yukarı Çalıca köyündeki Büyük Coşkunlar Fabrikasında yaşandı. 

Camların sarsıldığı patlamanın ardından bir kaç küçük patlama da gerçekleşti. 

Fabrikada 200'den fazla çalışan oluğu kaydediliyor. 

Sakarya Valisi Çetin Oktay Kaldırım, havai fişek fabrikasındaki patlamayla ilgili "Fabrika etrafında tüm güvenlik tedbirleri alındı. Havai fişek fabrikası olduğu ve patlamalar devam ettiği için şu anda olaya müdahale edemiyoruz. Fabrika sahibinden aldığımız bilgiye göre içeride yaklaşık 150-200 insan var" dedi.

19.15: Sağlık bakanı Fahrettin Koca, ekiplerin sağlık hizmetlerini sürdürdüğünü ifade ederek, “Yaşanan bu patlama nedeni ile bakan arkadaşlarımla beraber incelemelerde bulunmaya devam ediyoruz. Şu ana kadar hastanelerimizde yaralı olarak tedavisine başladığımız toplam 108 kişi oldu. 108 vatandaşımızdan 48 kişiyi taburcu ettik. Şu an 60 kişinin hastanelerimizde tedavileri devam ediyor. Sayın Bakanımın bahsettiği şekilde 4 vatandaşımız hayatını kaybetti. 3 vatandaşımızla ilgili durum tespiti, arama çalışmaları devam ediyor. Bu dönemde özellikle yapılan çalışmalarla kurtarma çalışmaları önümüzdeki saatlerde 3 kişi ile ilgili gelen durum netleşmiş olur." dedi.

Saat 14.02: Sakarya Hendek’te, şehrin uzağındaki havai fişek fabrikasında bir patlama oldu. Sn. Cumhurbaşkanımızın talimatıyla süreci yakından takip etmek için birazdan olay yerinde olacağız. 85 ambulans, 2 helikopter ambulans, 11 UMKE ekibimiz olay yerinde. 2 can kaybımız, 74 yaralımız var.

Saat 13.34: Vali Kaldırım, yaralı sayısının 56'ya yükseldiğini açıkladı 

Saat 13.00 itibarıyla yangın büyük depoya sıçradı. Fabrika sahasında patlamalar yeniden çoğaldı. 


13.05 : Vali Çetin Oktay Kaldırım: Devletimiz bütün imkanlarıyla Hendek'te. Olay yerindeyiz. İlgili bütün birimlerimiz sahadalar, gerekli müdaheleleri yapıyorlar. Şu ana kadar 41 yaralıyı hastanelerimize intikal ettirdik, can kaybımız yok şükür. Tüm hemşehrilerimize geçmiş olsun.
 

12.55 - AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz: Sonuçta içeride 150-200 insanın olduğu düşünülüyor. Sonuçta ne kadar ölü ve yaralı olup olmadığı bilinmiyor. 15 tane yaralı kurtarıldı.

12.32 -Kızılay Başkanı Kerem Kınık: Patlamanın yaşandığı bölgeye yakın yerleşim yerlerindeki insanların evlerine girip kapı ve pencerelerini kapatarak dumanı solunmaması gerekiyor. Yoğun duman varsa kapı eşiklerine ıslak havlu koyulabilir. Kimyasal olarak sağlığı olumsuz etkileyebilecek bir gaz.

12.22 - AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik: Sakarya Hendek’te patlama olan Havai Fişek Fabrikası’nda canlarımız var. Allah hepsini korusun. Tüm dualar ve gayretler onlar için...

12.16 - AFAD: Sakarya’nın Hendek ilçesinde bulunan bir havai fişek fabrikasında meydana gelen patlama sonrası AFAD, 112, İtfaiye ve Jandarma ekipleri bölgeye ivedilikle sevk edilmiş olup, yangına müdahale çalışmaları devam etmektedir.

12.15 - Sakarya Valisi Çetin Oktay Kaldırım: Hastaneye kaldırılan 10 yaralımız var.

12.10 - 3 bakan olay yerine gidiyor: Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Sakarya'da havai fişek fabrikasında patlama meydana gelen bölgeye gidiyor.

12.05 - Sakarya Valisi Çetin Oktay Kaldırım: Fabrika sahibinden aldığımız bilgiye göre içeride yaklaşık 150-200 insan var

11.55 - Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce: Patlamalar devam ediyor. Şu anda yaralılarımızı çıkarıyoruz, burası ana baba gibi. Gürültüden sesinizi duyamıyorum. Rakam verirsem yanıltırım. 

11.50 - Hendek Belediye Başkanı Turgut Babaoğlu: Can kaybı olmadığı bilgisini aldık, ama net bilgiyi yetkililer verebilirler. 
 

OLAYLA İLGİLİ GELİŞMELERİ BU HABERİN ALTINDAKİ LİNKLER VE SİTEMİZDEKİ DİĞER HABERLERDEN TAKİP EDEBİLİRSİNİZ 

AYRINTILAR GELECEK 

Sakarya Yenihaber

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2020, 20:22
banner3
YORUM EKLE
YORUMLAR
DuMan
DuMan - 7 ay Önce

Çoşkunlar havai fişek ben söyleyim size bulunmuyorsa

Emir
Emir - 7 ay Önce

Hendek fişek fabrikası havaya uştu

Emir
Emir - 7 ay Önce

Hendek fişek fabrikası havaya uştu

Selim
Selim - 7 ay Önce

Allah acill sifalarr versinn

Önder cihangir
Önder cihangir - 7 ay Önce

Allah yardımcıları olsun 7 8 yıl önce gene aynı fabrika da patlama meydana gelmişti.