YARGITAY SEDAŞ'I HAKLI BULDU

SEDAŞ tarafından faturalara yansıtılan kayıp kaçak bedeli ile ilgili olarak son sözü söyleyen Yargıtay’dan elektrik abonelerini üzecek karar çıktı. Yargıtay, yerel mahkemenin konuyla ilgili verdiği kararı bozdu ve EPDK’yı haklı buldu

YARGITAY SEDAŞ'I HAKLI BULDU

 Elektrik faturalarında yer alan kayıp kaçak ve sayaç okuma bedeline ait mahkeme kararını değerlendiren Yargıtay, elektrik abonelerini üzen bir karara imza attı. Bolu Barosu avukatlarından Reşat Bulut’un elektrik faturalarına yansıtılan kayıp, kaçak elektrik bedeli ile sayaç okuma bedelinin hukuka aykırı olduğu gerekçesiyle SEDAŞ’a açtığı davada Yargıtay son kararı verdi. Bulut’un, Bolu l/inci Asliye Hukuk Mahkemesinde Sakarya Elektrik Dağıtım A.Ş hakkında açtığı davada, mahkeme, bedelin alınmamasını ve alınan ücretin de geriye dönük olarak ödenmesine karar vermişti. Yargıtay yerel mahkemenin kararını iptal etti.
KARARI BOZDU
Yargıtay 3’üncü Hukuk Dairesi, yerel mahkemenin bedellerin alınmamasına yönelik verdiği kararı iptal ederek, (EPDK) Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun kanunun kendisine verdiği yetki çerçevesinde bedelleri belirlediğine hükmetti. Yargıtay, "Yasal düzenleme uyarınca Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun elektrik faturalarında bulunacak ve ücretlendirilecek tarife unsurlarını belirleme yetkisine sahiptir. Söz konusu bedeli belirlemek üzere alınan kurul kararı kurumun bir düzenleyici işlemi olarak tüm tüzel ve gerçek kişileri bağlayıcı niteliktedir" dedi. SEDAŞ ise kararı sevinçle karşılayarak, kayıp kaçak ücretlerinin alımına devam edeceğini duyurdu.

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
banner3
YORUM EKLE