Yargıtay verilen cezayı onayladı

2009 yılında D-100 Karayolu OrmanKöy Kavşağında meydana gelen kazada beş kişinin ölümüne neden olan kamyon şoförü’nün cezası Yargıtay onayladı.

Yargıtay verilen cezayı onayladı

2009yılında D-100 Karayolu’nun Ormanköy Kavşağı’nda meydana gelen kazada, Mustafa Y.’nin kullandığı tavuk yemi yüklü tanker, kavşakta Akyazı yönüne dönüş yaptığı sırada viraja hızlı girmesi sonucu devrildi. Sürüklenen tanker, kavşakta kırmızı ışıkta bekleyen yolcu midibüsüne ve bir otomobile çarptı.

TUTUKSUZ
Kazada, midibüste bulunan Rabia (10), Zehra (6), Muhammet Ali (3) ve Abdülkerim Doğan (4) isimli kardeşler ile Ali Bilgin (75) öldü. Kazada 4 çocuğunu kaybeden Hatice Doğan ile birlikte 14 kişi de yaralandı. Kaza raporunda yüzde 100 kusurlu bulunan Mustafa Y., ’kaçma ve delilleri karartma şüphesi bulunmaması’ sebebiyle kazadan 126 gün sonra tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.
SAVUNMA
Tanker şoförü Mustafa Y. hakkında ’taksirle 5 kişinin ölümüne ve birden fazla kişinin yaralanmasına neden olmak’ suçundan 15 yıla kadar hapsi istemiyle dava açıldı. Mustafa Y., mahkemede, kazada kusurunun bulunmadığını öne sürmüştü. Mustafa Y.,“Kavşağa 30-40 kilometre hızla girerek sağa dönüş sinyali verdim. O sırada kavşakta bir yolcu otobüsünün beklediğini gördüm. Otobüs kırmızı ışıkta Adapazarı yönüne gitmek için bekliyordu. İkimizin aracının bulunduğu bölüm ayrılmıştı. Ben bu şekilde sağa dönüş yapmak için aracımın hızını azaltıp sağa dönüş yaptım. Bir anda nedenini anlayamadığım bir şekilde aracım savruldu. Kavşakta kırmızı ışıkta bekleyen yolcu otobüsünün üstüne kamyonum devrildi. Kamyonumda civciv yemi vardı. Dönüş esnasında yem yayılma yaptığı için aracım savruldu. Eğer hızım fazla olsaydı benim aracım takla atardı” diyerek kendisini savunmuştu.
YARGITAY
Davayı karara bağlayan mahkeme heyeti, Mustafa Y.’yi taksirle birden fazla kişinin ölümüne ve yaralanmasına neden olduğu gerekçesiyle 9 yıl hapis cezasına çarptırmıştı. Mahkeme heyeti ayrıca, Mustafa Y.’nin sürücü belgesinin iki yıl süre ile geri alınmasını kararlaştırmıştı. Temyize bakan Yargıtay 12. Ceza Dairesi, yerel mahkemenin verdiği kararı onadı.
 

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
banner3
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER