YASA DIŞI DİNLEME DAVASINDA POLİS MEMURU İFADE VERDİ

Sakarya’da 'yasa dışı dinleme' iddialarıyla ilgili açılan davanın dördüncü duruşması gerçekleşti. Görülen davada önceki duruşmalarda ifadesi alınmayan sanık polis memuru E.Ö.’nün ifadesi alındı.

YASA DIŞI DİNLEME DAVASINDA POLİS MEMURU İFADE VERDİ

Sakarya’da 'yasa dışı dinleme' yapıldığı iddiaları ile ilgili “Kamu görevlisinin resmi belgede sahteciliği, kişiler arasındaki aleni olmayan konuşmaları kayıt etmek” suçlarından aralarında eski Sakarya Emniyet Müdürleri Mustafa Aktaş ve Ali Bilkay'ın da bulunduğu emniyet mensuplarının yargılanmasına devam edildi. Sakarya 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davaya sanıklardan sadece polis memuru E.Ö. ve müştekiler katıldı. Diğer duruşmalarda ifadeleri alınmayan sanık polis memuru E.Ö. mahkeme salonunda ifade verdi.
YERİNE GETİRDİM
7 Yıl İstihbarat Şube Müdürlüğünde görev yapan E.Ö. mahkemede verdiği ifade de, “7 yıl istihbarat şube olmak üzere 9 yıldır emniyet teşkilatının içindeyim. İstihbarat şubede görevli iken 1 yıl İstihbarata Karşı Koyma'da (İKK) görev yaptım. Ben görevimi kanunlar kapsamında yaptım. Ben bir polis memuruyum. Takdir yetkisi şube müdürlerime aittir. Şube müdürlerim nerede uygun görürlerse orada çalışır görevimi yaparım. Kanunsuz bir emir alsaydım kesinlikle uymazdım. Kanunlar neticesinde emir ve görevimi yerine getirdim” ifadelerini kullandı.
KARAR ÜZERİNE
İl Emniyet Müdürlüğü İstihbarat Şube Müdürlüğünde çalışan ve halen Kocaeli İl Emniyet Müdürlüğü İstihbarat Şube Müdürlüğünde görevli olan polis memuru A.K. daha önceden mesai arkadaşı olan sanık E.Ö.’ye “26 ay beni dinleme kararını kendisinin mi yoksa şube müdürü mü verdi?” sorusunu sordu. Sanık E.Ö. ise verdiği cevapta, “Ben polis memuruyum. Dinlenmeye yönelik karar şube müdürümüzden geldi. Ben de gereğini yaptım” diye konuştu.
Sanık ve müştekileri dinleyen mahkeme heyeti “Delillerin toplanması ve Ankara’daki dinleme davasının iddianamesini istemesine karar vererek davayı ileriki bir tarihe erteledi.

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
banner3
YORUM EKLE