banner67

Yavuz yeni adliye için konuştu

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz, yeni adliye için konuştu. Yavuz, adliyenin yapılacağı yerin kesin olduğunu ancak merkeze alınması istenirse yapım süresinin gecikebileceğini söyledi

Yavuz yeni adliye için konuştu

sakaryayenihaber.com-Serkan OK

YAVUZ’DAN GAZETEMİZE ZİYARET

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Sakarya Milletvekili Ali İhsan Yavuz, gazetemizin el değiştirmesi ve taşınmamız nedeniyle yeni iş yerimizde Genel Yayın Yönetmeni’miz Kaan Gümüşel ve haber merkezine “hayırlı olsun” ziyaretinde bulundu. Yeni yayın hayatında Yenihaber ekibine başarılar dileyen Yavuz, kendisine yöneltilen soruları da cevaplandırdı. 2021 yılı yatırım programına alınan Sakarya Şehir Hastanesi ve yeni adliye binası ile ilgili değerlendirmede bulunan Yavuz, “Sakarya’da, Türkiye ortalamasına göre sağlık alanında daha yapılması gereken işlerin olduğuna inanıyoruz. Birçok ilçemizde hastane yapıldı. Merkezde de doğum hastanesi yapıldı. Bunlarla birlikte büyütme noktasında birtakım işler yapılıyor. Mesela Eğitim Araştırma Hastanesi 400 yataklı olarak kurulmuşken, 680 yatağa çıktı. İktidarı devraldığımız günden bugüne gerek yatak olarak gerekse yoğun bakım yatak sayısı olarak ciddi bir ilerleme oldu” dedi.

BİN YATAKLI ŞEHİR HASTANESİ

AK Parti iktidarı döneminde şehir merkezinde çok yeni hastanelerin yapıldığına dikkat çeken Yavuz, “Sakarya’da, başka illerden daha fazla hastane yapıldı. Haksızlık etmeyelim.  Sakarya’da, “her şehirde hastane yapılıyor, burada yapılmıyor” gibi bir algı var, bu yanlıştır. Örneğin başka bir ilde geçmişten kalan 500 yataklı bir hastane var, buraya 250 yataklı daha hastane yapılıyor, bu hastane yapılırken 500 yataklı hastane de restore ediliyor. Haliyle 500 yatak 750’ye çıkıyor. Bizde ise önceden olmadığı için yapıldığı kadar var, olay budur. Geldiğimiz nokta ile birlikte “bir de Sakarya’mıza bin yataklı bir hastane yaptıralım” dedik. Arkadaşlarımızla birlikte yer yer, zaman zaman tek başıma birçok kez Sağlık Bakanı ile görüştüm. O konuşmalar olmasaydı, bu noktaya gelemezdik. Sonunda bu hastanenin Sakarya’ya yapılmasına karar verildi. Bununla birlikte proje ihalesi yapıldı. Proje ihalesinde bazen ummadığımız şeyler oluyor. Orada yeni bir revizyona ihtiyaç olduğu için projeyle ilgili ek bir çalışma yapma gerekti” diye konuştu.

ERKEN BİTMESİ İÇİN

Proje ihalesi kısa süre içerisinde biter bitmez, Alandüzü’nde bin yataklı şehir hastanesi için kazmanın vurulacağını ifade eden Yavuz, “Ben 2020 yılının sonunda inşaat ihalesinin yapılacağını söylemiştim. Aksaklık çıktı, bitmedi. Ama süreç tasarladığımız gibi ilerliyor. Biz, bugünlerde “bunu nasıl yaparız da daha kısa süre içerisinde tamamlarız’ı konuşuyoruz. Önümüzdeki hafta Sağlık Bakanı’mız ile görüşeceğiz. Her şey yolunda” dedi.

YENİ ADLİYE BİNASI

Yavuz, “Bir diğer konu ise adliye binası. Birçok kez, bakanımız ile görüştük. Adliye binamız daha yeni ama biz bunun yapılması için çok uğraştık. Biz bu konu ile ilgili sayın bakanımız ile birçok kez görüştük hatta kendilerini Sakarya’da ağırladık ve adliyeyi gezdirdik. Biz vekiller olarak çok uğraştık. Nerede yapılacağı meselesi konuşuluyor. Valiliğin yanındaki arsa baz alınarak projelendirildi ve yatırım planına alındı. Eğer oradan başka bir yere alınacaksa elbette bu mümkündür ama bunun için yeni proje yapılması gerekir, bu da zaman kaybına uğrar” şeklinde konuştu.

 YERİ NERESİ OLACAK?

Avukat çevrelerinin yeni adliye binasının merkezde yapılmasını savunduğunu söyleyen Yavuz, “ama herkes bunu savunuyor mu? Doğru dürüst araştırmak gerekir. Bunu savunan da var, “bu şehri yeniden merkeze döndürmeyin” diyen de var. Eğer bu milletin çoğunluğu “yeni adliye binasını merkeze alalım ve zaman kaybını da göze alalım” diyorsa bizim başımızın ve gözümüzün üzerinde yeri var. Böyle bir durum söz konusu. Şu anda biz bir şey demezsek bile süreç oradan devam ediyor. Bu şehri yeniden merkeze döndürmek birtakım tepkilere neden olabilir ve zaman kaybetmekte bizim çok aleyhimize olabilir. Ama buna rağmen böyle isteniyorsa hepten kapılar kapalı değildir” ifadelerine yer verdi. 

Güncelleme Tarihi: 08 Şubat 2021, 18:46
YORUM EKLE
YORUMLAR
Mert
Mert - 2 hafta Önce

10 sene oldu proje ihalesi yapamadiniz şehir hastanesi deil..ŞEHİR hikayesi...ayıp bu memlekete

Bayram yıldırım
Bayram yıldırım - 2 hafta Önce

Eski dogum evi etrafinda ki esnafın durumu berbat herkez kilit vurdu yazik yaaa .secim zamani esnaf ziyaretine gelenler simdi neredeler