Yazıklar olsun! Sakarya'nın ciğerleri yandı...

Sakarya'da dün akşam saatlerinde 5 ilçede anız yakılmasıyla başlayıp büyüyen yangınlarda, 5 ilçede binlerce dönüm arazi kül oldu.

Yazıklar olsun! Sakarya'nın ciğerleri yandı...

sakaryayenihaber.com-Azim ÇELİK
Her yıl sonbahar aylarında yakılan anız ateşleri, ormanlarda faciaya dönüşüyor. Sakarya'da da çok sayıda kişi, yapılan tüm uyarılara rağmen arazisindeki ot ve pisliği yakarak imha ediyor.

Kent genelinde dün akşam saatlerinde yakılan anız yangınları fırtınanın da etkisiyle kontrolden çıktı. Akşam saatlerinde etkili olan fırtına anız ateşlerini ormana taşıdı, şehirde alevler yükseldi.

Adapazarı, Erenler, Akyazı, Arifiye ve Hendek ilçesinde binlerce dönüm arazi anız ateşlerinin ormana sıçraması sonucu kül oldu.

Sakarya Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı İtfaiye Dairesi'nden 33 araç ve 76 personel ve Sakarya Orman Bölge Müdürlüğü'nden de 20'ye yakın arazöz ile yine 20'ye yakın personel orman yangınlarına müdahal etti.

Bu ilçelerde tarla, bahçelerde başlayan yangın ormanlara sıçradı ve yerleşim alanlarının yakınlarına kadar ulaştı. Erenler ilçesi Horozlar Mahallesi'nde ev, samanlık ve bir araç anız yangınlarından eve sıçrayan alevler yüzünden kül oldu.

Yetkililer, vatandaşları anız yakmamaları için uyarıyor. Belediye ve güvenlik güçleri ise anız yaktıkları tespit edilen kişilere para ve idari ceza uyguluyor. 

Güncelleme Tarihi: 14 Ekim 2020, 14:57
banner3
YORUM EKLE