YEĞENOĞLU: NİTELİKLİ ELEMAN SIKINTISI HAT SAFHADA

SATSO 23. Meslek Komitesi’nin istişare toplantısında sanayicilerin nitelikli istihdam sorunu konuşuldu. Komite Başkanı Tebliğ Yeğenoğlu, “Nitelikli eleman sıkıntısı hat safhada. Bir yandan yeni eleman bulmaya, diğer yandan elimizdekini muhafaza etmeye çal

YEĞENOĞLU: NİTELİKLİ ELEMAN SIKINTISI HAT SAFHADA

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası bünyesinde çoğunluğunu metal imalatçılarının oluşturduğu 23. Meslek Komitesi Tunatan Tesisleri’nde düzenlenen yıllık değerlendirme toplantısında grup üyeleriyle bir araya geldi. SATSO Meclis Başkanı Akgün Altuğ, yönetim kurulu başkan yardımcıları Orhan Yılgenci ve Günay Güneş, yönetim kurulu üyeleri, İŞKUR Müdürü Tekin Kaya ve komite üyeleri katıldı.
İŞ GÜCÜ
Toplantının açılış konuşmasını yapan 23. Meslek Komitesi Başkanı Tebliğ Yeğenoğlu, sanayicilerin çok ciddi bir iş gücü sorumluluğu sorunu ile karşı karşıya olduklarını dile getirdi. Yeğenoğlu, “Nitelikli eleman sıkıntısı hat safhada. Bir yandan yeni eleman bulunmaya çalışılırken, bir yandan da elimizdeki nitelikli iş gücünü muhafaza etmeye çalışıyoruz. Meslek komitemiz bu konuda İŞKUR ve Milli Eğitim Müdürlüğü gibi ilgili paydaşlarla işbirliği içerisinde çalışmaktadır.” dedi.
ÖZEL SEKTÖR
İŞKUR Sakarya İl Müdürü Tekin Kaya ise nitelikli iş gücünün sanayiciler için önemli bir sorun olduğuna değinerek, “İŞKUR önceden sadece kamu kurum ve kuruluşlarını önceleyen bir kurumken bugün çok farklı boyut kazarak özel sektöre de ciddi katkılar sağlıyor. Son yıllarda istihdamın olduğu her alanda bir destek programıyla işsizlerimizi işverenlerimizin yanında olmaya gayret gösteriyoruz” dedi.
İŞVERENLER
SATSO Başkan Yardımcısı Orhan Yılgenci ise SATSO olarak üyelerden komitelere komitelerden yönetim kuruluna gelen talepler doğrultusunda çalıştıklarını belirterek, “Ara eleman sorunu tüm komitelerimizden, üyelerimizden bize gelen bir konudur. Uzun zamandır gündemimizde olan bir konudur ve gayretlerimizle bu konuya dikkat çekmiş durumdayız. Proje çalışmalarımız devam ediyor. İşverenlerimizin de katkısını bekliyoruz. Uzun soluklu ve önceliğimizde olan bir konudur. Karşılıklı işbirliği, iletişim ve desteklerinizi bekliyoruz” dedi.
2023 HEDEFİ
SATSO Meclis Başkanı A. Akgün Altuğ ise, “2023 yılı itibariyle hedefleri büyük olan bir ülkenin hedefleri büyük olan bir ilinde yaşıyoruz. Sakarya’da ilimizi bu hedeflere ulaştıracak bizleriz. Sakarya’ya baktığımızda planladığımız 11 OSB var. Şu anda aktif faaliyette olan 4 OSB var. Bunlarda toplam 18 bin çalışanımız var. Baktığımızda yeni OSB’ler ve firmalarla 8 yılda çok ciddi bir istihdam problemiyle karşılaşacağız. Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası, yalnız işle ilgili değil Sakarya’nın sosyal hayatıyla Sakarya’nın kültürel hayatıyla, Sakarya’nın sportif hayatıyla da yakıdan ilgilidir” diyerek sorunların çözümüne yönelik bir güç olduğuna dikkat çekti.

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
banner3
YORUM EKLE