Yeni Çocuk Hastanesi artık hizmete girmeli!

Grip ve soğuk algınlığı bu aylarda başladığından ve hastalıkların çabuk yayıldığından dolayı vatandaşlar hastanelere akın ettiler. Doğum evi ve çocuk acili hastalara yetişmediğinden dolayı vatandaşlar yeni binanın hemen yapılması ve ek personelin alınmasını istiyor.

Yeni Çocuk Hastanesi artık hizmete girmeli!

Son zamanlarda yaşanan gribal enfeksiyon başta olmak üzere, birçok hastalıklar şehrin tamamını sardı. Tedavi edilmek üzere hastanelere koşan vatandaşlar yoğunluk ise karşı karşıya kalınca sitem etti. İlimizde yaşanan sağlık sorunlarını vatandaşlar gazetemizde değerlendirdi.

“SIRA BEKLEMETEN YORULDUK”

 Semra Muslu: Son zamanlarda Sakarya’da gribal enfeksiyon var. Hastanelere gittiğimiz zaman yoğun bir kalabalık ile karşı karşıya kalıyoruz. Bazen saatlerce hastanelerde bekliyoruz. Mevcut çocuk hastanesi Sakarya için çok yetersiz. Özellikle kışın hastane de izdiham yaşanıyor. Yapımı devam eden 250 yataklı çocuk hastanesinin bir an önce hizmete girmesi gerekiyor. Böylelikle mevcut olan hastanelerde yoğunluk azalmış olacak. Şehir içinde bir rahatlama söz konusu. Kalabalık olan yerlerde gribal tarzı hastalıklar çok çabuk bulaşabiliyor. Faaliyete girecek olan hastaneyle birlikte bulaşmada da yoğunluk azalacaktır. Gerçekten artık hastane köşelerinde sıra beklemekten yorulduk. Bazen sıra bile gelmiyor. Doktor ve personel de çok yetersiz kalıyor. İnsan için en önemli şey sağlıktır. Fakat biz, hastaneye gittiğimiz zaman daha çok hastalanıyoruz. Buna da bir çözüm bulunmalıdır.

“MEVCUT DEVAM ETSİN”

Fatih Kır: Sakarya bir milyonluk şehir kapasitesi çok düşük doğum evi yeterli değil. Bazı vatandaşlar sıra alma makinasının yoğunluktan dolayı arızalandığını da söylüyor. Yıllardır 250 yataklı çocuk hastanesinin inşaatı devam ediyor. Artık bu hastanenin bitip bir an önce faaliyete girmesi gerekiyor. Bazen çocuklarımız hasta olduğu zaman doğum evine gidiyoruz. Saatlerce bazen de gece geç saatlere kadar sıra bekliyoruz. Çocuklar da hastalık çok çabuk bulaşıyor. Ateşli ateşli saatlerce hastane köşelerinde sıra beklemekten yorulduk artık. Biz kendimizi geçtik evlatlarımız için bir çözüm bulunmalıdır. Lakin yeni çocuk evine geçildikten sonra mevcut doğum evinin de kapatılmaması gerekiyor. Sakarya’nın nüfusu her yıl yoğunlaştığı için zamanla yapılacak olan hastane de yetersiz kalacak. Bundan dolayı mevcut doğum evinin de tekrardan çocuk acili olarak faaliyetine devam etmesini tavsiye ediyorum. 250 yataklı hastanenin faaliyete girmesinde geç kalındığını düşünüyorum.

“HASTANENİN KAPATİSESİ AZ”

Onur Oluç Özkurt: Mevcut doğum evi ve çocuk hastanesi kesinlikle 1 milyondan nüfusu olan bir il için yetersiz. Bunu da geçiyorum hastaneye gidildiği zaman hemşireler çok ilgisiz. Bazen çocuğum hastalandığı zaman hastane götürmek istiyorum fakat gribal enfeksiyon çok çabuk bulaştığı için ve hastanedeki yoğunluktan dolayı çocuğumu götürmek istemiyorum. Fakat bu sorun da bu şekilde çözülemez. Çocuklar da hastalık çok çabuk bulaşıyor. Yeni binanın artık bir an öce faaliyete geçmesini bekliyoruz. Durumu olan kişiler doğumevinde yaşanan yoğunluktan dolayı çocuklarını özel hastanelere götürüyor. Fakat durumu olmayanlar yetersiz hastanede saatlerce çocuklarının muayene edilmesi için sıra bekliyorlar. Kısacası artık sağlık sektörüne hızlı bir şekilde elin atılması gerekiyor. Nüfus arttıkça mevcut hastaneler yetersiz kalıyor.

“YENİ BİNA YARARLI OLMAYABİLİR”

Arzu Memiş: Doğum evi kalabalık ve yoğun oluyor.  Çalışanlarında haklı durumları var ama insanlara davranışları çok farklı ben davranışlarından dolayı fazla tercih etmiyorum. Doğum evine gittiğim söylenemez. Yıllardır gitmiyorum çünkü farklı davranıyorlar. Yoğun olabilir ama insanlara o şekilde davranmaları normal değil bana göre. Bazı günler çok beklediğimiz zamanlarda oluyor ama biz 1 dakika veya 5 dakika geç kaldığımızda doktorlarında bizi tekrar almaları gerekiyor.  Biz saatlerce hastane köşelerinde doktorları bekliyorsak aynı şeyi onlardan da bekliyoruz. Bazen geç kalındığı zaman kesinlikle muayene etmiyorlar. Bu yanlış bir yöntem. Yeni binanın bir yararı olacağını düşünmüyorum eski düzen eskisi gibi devam eder diye düşünüyorum.

SERVİS DAHA FAZLA OLABİLİR

Mehmet Solak: Yeni binaya çıktıkları zaman servis bol olursa hastalara çabuk bakılır ve çok izdiham yaşanmaz. Şu zamanda doğum evi kaldırmıyor. Acilen binanın bitmesi gerekir ve daha fazla hekim koyulması gerekir ve bekleme sürecinin daha aza indirilmesi gerekiyor. Biliyorsunuz ki mülteciler hemen odaya giriyorlar. Biz mi mülteciyiz, onlar mı mülteci belli değil. Sıramızı bekliyoruz sırada sıkıntı yok mültecilerden sıkıntımız var. Özellikle doğum evinde bu sorunlar ile karşı karşıya kalıyoruz. Bizim tek isteğimiz çocuklarımız için sağlık sektörüne el uzatılmasıdır. Büyükler hastalandığı zaman idare edebilir fakat çocuklar da hastalıklar hemen meydana geldiği için bu sorunu da gözlerden kaçırmamak gerekir.

YENİ HASTANEYE GEÇİLMELİ

Hatice Hatay; Yeni binaya geçince insanlar rahat eder ve insanlar daha rahat bir şekilde muayene olabilirler. İnsanlar hastaneye kalabalık geliyorlar ve hastalara yetişemiyorlar. Bu açıdan fazla beklemek durumunda kalıyoruz ve yeni bir hastane daha iyi olur diye düşünüyorum. Mevcut doğum evi kapasite olarak çok yetersiz. Özellikle kış ayların vazgeçilmesi olan grip hastalığı için hastanelere akın eden vatandaşlar doğum evinden çok rahatsız oluyorlar.

SIRA BEKLENMESİN

Muhsin Kılıç; Yeni binanın konumunu bilemiyorum ama güzel olması ve modern olması gerekir. Sıkıntımız var. Sağlık önemli ama millet sıra beklemesin. Ben onu isterim ama istismar etmesinler yeni yerine taşınmasında da bir an önce önlem alınmasında fayda var. Zorlukları nelerdir bilemem zararı olmaz faydası olur yapılmadıysa da bir an önce önlem alınması gerekir ama yapıldıysa da faydası olacaktır.

İ

Sakarya Yenihaber

banner3
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER