YENİ HAL BİNASI YAPILINCA TAŞINACAKLAR: HAL ESNAFI TEDİRGİN

Patates Hali esnafı yeni hale geçmek için istenecek para nedeniyle kara kara düşünüyor. Esnaf, “Büyük çoğunluğumuz bu bedeli ödeyemeyeceği için yeni hale geçemeyecek” dedi

YENİ HAL BİNASI YAPILINCA TAŞINACAKLAR: HAL ESNAFI TEDİRGİN

29 YIL SONRA
1965 yılından beri ticaretin sürdüğü Patates Hali’nde esnaf yeni hal binasının yapılmasıyla birlikte yeni yere taşınacak. Esnaf yeni halde dükkan başına 250 ile 350 Bin TL arasında bir ücret ödeneceğini belirterek, kara kara düşünüyor. 29 yıl sonra yeni halde tekrar kiracı durumuna düşeceğini belirten esnaf eğer yeni hale geçmezse eski yerinde toptancılık yapamayacak.
TOPTAN SATIŞ
Patates Hali Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir ile esnaf farklı düşünüyor. Özdemir, Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu’na teşekkür ederken, esnafın yeni hale geçmeye taraftar olduğunu iddia etti. Patates Hali’ndeki tüm esnafın geçme zorunluluğu olmadığını belirten Özdemir, “İsteyen burada kalabilecek ancak toptan satış yapamayacak” dedi
ESNAF KORKUYOR
Esnaf ise ödenecek para nedeniyle tedirginlik yaşıyor. Esnaf Orhan Arman, “Ödenmesi gereken paranın çok fazla olması da buradaki esnafın gözünü korkutuyor. Bazılarımız farkında olmasa da esnafımızın işi oldukça zor ve bu bedel çok fazla, esnafların büyük çoğunluğu bu bedeli ödeyemeyecek bu yüzden de oraya geçemeyecek” dedi.

TİCARET AZALDI
Son yıllarda yaşanan ulaşım sorununun pazardaki ticareti çok etkilediğini belirten Patates Hali Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, “Sakarya Patates Hali kurulduğu günden beri ticarete devam ediyor. Şehrimizin trafik sorunları, sebze halinin ayrı bir noktada olmasından dolayı Patates Halindeki ticaret zayıfladı. Sebze Hali’nden uzak olmamız sebebiyle oradan alışveriş yapanlar tekrar buraya gelmek istemiyor ayrıca bulunduğumuz noktada trafik sorunu da oldukça yoğun şekilde bizi etkiliyor. Sebze Halinden alışverişini yapan esnaflar tekrar buraya gelerek patates almak istemiyor. Ulaşım, uzaklık ve trafik sorunu bizi oldukça etkiliyor. Şu anda biz burada üvey evlat gibiyiz ancak Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu’nun bize verdiği sözü tuttu ve yeni yapılacak halde bize hak verdi. Biz esnaflar bu teklifi iyi değerlendirdik ve gitmeye karar verdik” ifadelerini kullandı.

HAL’LER BİRLEŞECEK
Yapılması planlanan Yeni Hal ile hem sebze hem de patates satıcılarının birleşeceklerini belirten Özdemir, “Şimdi burada mülk sahibi olan esnafların orada kiracı olmasına karşı çıkanlar var. Burada mülk sahibi olup iş yapmamaktansa oraya giderek kiracı olmak çok daha mantıklıdır. Yeni yapılacak halde sebze ve patates hali birleştirilecek ve bu konuda bizi göz ardı etmeyen Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu ve çalışma arkadaşlarına çok teşekkür ediyoruz. Burada bulunan esnaflar yeni halin bir an önce yapılmasının taraftarıdır” şeklinde konuştu.

İŞ HACMİ ARTACAK
İki halin birleşmesiyle ticaret hacminin artacağını belirten Özdemir, “Sebze Hali’ndeki arkadaşlarımızın yanına 20 tane daha esnaf eklenecek ve bir artış olacak orada ancak iş hacmi ve potansiyelde daha da genişleyecek. Dükkanlar burada 50 metrekare iken orada 250 metrekare olması düşünülüyor. Bu esnafı çok rahatlatacak ve Türkiye’de ilk defa birlikte bir hal yapılacak. Yapılacak halin ihalesi yapıldıktan sonra kaç tane dükkan sahibi varsa bu para ortak şekilde bölünecek ve 29 yıllığına kira dahi ödenmeden orada kalınacak. Büyükşehir Belediye Başkanı esnaf mağdur olmasın diye burada bu yatırımı yapacak. Esnaf için bulunmaz bir nimet bu durum. Şuanda burası zaten çok ticaret dönen bir yer değil, eskiden Türkiye’ye mal satıyordu, eskiden yılda 10 ay çalışan bir ildik ancak son yıllarda büyük marketlerin ortaya çıkması ve ekim-dikim azaldığı için işler zayıfladı” dedi.

İSTEYEN KALACAK
Patates Hali’ndeki tüm esnafın geçme zorunluluğu olmadığını belirten Özdemir, “İsteyen esnaflar burada kalabilecek ancak toptan satış yapamayacak yani pazarcı statüsünde olacak. İllerde bir tane hal olur, Büyükşehir Belediyesi bize kucak açtı ve yerlerden hak tanıdı bu bulunmaz bir nimet bizim için. Geçmek isteyen herkes oraya geçecek ve esnafta buna sıcak bakıyor, maddi ve manevi olarak da destekliyor. Bu gerçekten Zeki Toçoğlu’nun bir lütufu buradaki esnafa. Belediye’nin hiçbir menfaati yok burada ama verdiği sözü tuttuğunu da unutmamak gerek. İsteyen esnaf burada kalacak ancak toptan satış yapamayacak” şeklinde konuştu.

250 -350 BİN TL
İhale sürecinin gerçekleşmesinden sonra kişi başına düşecek payın belli olacağını belirten Özdemir, “İhale süreci başlamadığı için kesin bir şey söylemek doğru değil ancak projelerimiz hazır, bu yaklaşık 250 Bin TL ile 350 Bin TL arasında değişen bir fiyatın kişi başına düşeceğini gösteriyor bize. Bu parayı da Büyükşehir Belediyesine değil inşaatı yapacak olan firmaya vereceğiz. Bu ödenecek bedelin 10 yıl içinde kendini amorti edeceğini düşünüyoruz” şeklinde konuştu.

ÜCRET ÇOK FAZLA
Esnafın bu konuda oldukça tedirgin olduğunu belirten Patates Hali esnafı Orhan Arman, “İnsanlar yeni hale geçmek istiyor ancak birçok konuda tedirginlik yaşıyor. Burada Türkiye’de ilk kez böyle bir yapı olacağı söylense de birçoğumuz Bursa’da yapılan hali biliyoruz. Öte yandan ödenmesi gereken paranın çok fazla olması da buradaki esnafın gözünü korkutuyor. Bazılarımız farkında olmasa da esnafımızın işi oldukça zor ve bu bedel çok fazla, esnafların büyük çoğunluğu bu bedeli ödeyemeyecek bu yüzden de oraya geçemeyecek. Para bulamadığı için yeni hale geçemeyen esnafa bir darbede toptancılık yapamayacak olması olacak” ifadelerini kullandı. R. Kaan Oktar
 

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
YORUM EKLE