Yeni infaz düzenlemesi açıklandı... 90 bin kişi yararlanacak!

İnfaz düzenlemesine ilişkin paketin AK Parti ve MHP tarafından açıklandı. Pakette uyuşturucu suçları ve cinsel suçlar, kasten adam öldürme suçu kadına karşı suçlar ve terör suçları kapsam dışında bırakıldı.

Yeni infaz düzenlemesi açıklandı... 90 bin kişi yararlanacak!

AK Parti Grup Başkanvekili Cahit Özkan infaz düzenlemesine  ilişkin paketin içeriğini açıkladı. Pakette uyuşturucu suçları ve cinsel suçlar, kasten adam öldürme suçu kadına karşı suçlar ve terör suçları kapsam dışında bırakıldı. Düzenleme ile cezaevlerinin 3'te 1'i boşalmış olacak. Açık cezaevinde kalanlar izinli sayılacaklar.

Toplamda 90 bin kişi bu düzenlemeden yararlanacak. 

AK Parti Grup Başkanvekili Cahit Özkan'ın açıklamalarından kısa özetler şu şekilde;

Covid-19'la birlikte cezaevi boyutlarıyla bir takım tedbirler alınması ortaya çıkmıştır. Kalıcı infaz oranı 1/2 olarak düzenlenmiştir. Denetimli serbestlikte cezasızlık algısını ortadan kaldırmayı hedefliyoruz. Yapanın yaptığının yanında kaldığı algıyı ortadan kaldırıyoruz. Denetimli serbestlikte, hükmü olunan ceza ile orantılı ceza öngörülmektedir. Tefecilik suçunun cezasını artırmayı hedefliyoruz. 

-1 Temmuz 2016'dan önce işlenen 2 yıllık denetimli serbestlik süresini 3 yıla çıkarıyoruz. 30 Mart 2020 tarihine çekiyoruz. Diğer düzenlemelerde, iyi hal incelemesi... İyi hal ile ilgili otomatik bir geçiş vardır. Getirilen bu düzenleme ile iyi hal otomatik sistemden çıkarılarak oluşturulan gözlem ve idare komisyonuna bırakılmıştır. Sadece cezaevinin içinde yapılan hatalar ve yanlışlarla ilgili değil, hastane ve adliyedeki durumları da dikkate alınacaktır.

-Kadınlar, çocuklar ve hastalar için de düzenlemeler öngörüyoruz. 65 yaşını dolduran, 0-6 yaş çocuğu bulunan kadınlar, kendisine bakamayacak durumda olan hastaların konutta infazını mümkün hale getiriyoruz. 

-Pandemiyle ilgili, açık cezaevine gelmiş cezası infaz edilen hükümlülerle ilgili cezalarının konutta çekmesinin önü açılıyor. Bunun Adalet Bakanı'yla 2 kez uzatılmasını öngörüyoruz. 2 aylık süreyi öngörüyoruz. Bu sürenin zaruret teşkil etmesiyle 2 kez uzatılmasını mümkün hale getiriyoruz.
 

-Şu anda yaklaşık 45 bin kişi yararlanıyor. Ayrıca, salgın hastalık nedeniyle açık cezaevinden konutta cezaya geçecek olanlarla bu sayı yaklaşık 90 bine ulaşıyor. Teklifimizi sunduk, Adalet Komisyonu Başkanı'na gelecek ve çağrı yapılacak. Perşembe günü Adalet Komisyonu toplanarak bunu görüşmeye başlayacak. Gelecek hafta başı itibariyle Genel Kurul'da görüşmelere başlamış olacağız. 

Güncelleme Tarihi: 31 Mart 2020, 16:30
banner3
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER