Yer bilimciler Sakarya'nın deprem gerçeği için konuştu

Jeoloji ve Jeofizik Mühendisleri Odalarının Sakarya temsilcileri, Sakarya'nın deprem gerçeği ve fay hatlarıyla ilgili konuştu 

Yer bilimciler Sakarya'nın deprem gerçeği için konuştu

Elazığ'daki depremin ardından Sakarya'da deprem gerçeği yeniden hatırlandı. Fay hatları üzerindeki Adapazarı'nın durumunu muhabirimiz Serkan Ok uzmanlarına sordu. 
Jeoloji Mühendisleri ve Jeofizik Mühendisleri Odaları Sakarya İl Temsilcilerinin verdiği devaplar şöyle: 
‘Fay hattı uyuyor biz uyumayalım’
Jeofizik Mühendisleri Odası Şube Başkanı Kâmil Yavuz, depremle ilgili açıklama yaptıkları zaman yetkililere, ‘Fay hattı uyuyor ama biz uyumayalım’ dediklerini belirterek, “1999 depremi öncesinde ve sonrasında eski yapıtlar varsa bunlar yeni bir depremde kalmayacaktır diye düşünüyorum. Bunlar için acil eylem planının yapılması gerekiyor” dedi.
‘Sakarya’da depreme önem vermiyoruz’
Jeoloji Mühendisleri Odası İl Temsilcisi Ali Buran, fay hattına yakın bölgelerde yapılaşma olmaması gerektiğini söyledi. Buran, “1999 depreminden 20 yıl geçti ama ne kadar önlem aldık, tartışılır. En basitinden Büyükşehir Belediyesi Deprem ve Zemin Araştırma şube müdürlüğü açtı. Buradaki müdür sosyolog. Bu da Sakarya’nın depreme verdiği önemi gösteriyor” dedi.
 

Sakarya Yenihaber

Güncelleme Tarihi: 28 Ocak 2020, 11:24
banner3
YORUM EKLE
YORUMLAR
Mehmet Kurtoğlu kuru
Mehmet Kurtoğlu kuru - 13 ay Önce

Allah birdakine yasatmasin öğünleri yaşayan bilir cunku cok acilar cok kaybimiz oldu Marmara Bölgesinde

Mıray koc
Mıray koc - 13 ay Önce

Sakaryalıyım... Yerle bır olmustu adapazarı ve afet bolgesı ılan edılmedı... Butun cark caddesı ,ızmıt caddesı, yerle bır olmasına ragmen bır de ızmıt cadddesıne battı cıktı yapıldı... Inanılır gıbı degıl... Hıc bır onlem alınmadıgı gıbı yıkılması ıcın caba harcanıyor... Insanlar bayırlarda oturması gerekırken hala duzlukte oturuyor... Maltepe ,hızır tepe,serdıvanda hıc ev yıkılmadı... Deprem bolgesı olmasına ve 30 yılda bır deprem olmasına ragmen bu nasıl bır rahatlık... Yetkılılır hıc bır sey yapmıyor malesef :(