Yine Amerikan kabusu! Yeni fark edildi...

Önceki yıllarda da yaprakları yiyip, ürüne zarar vererek fındık çiftçisinin kabusu olan Amerikan Beyaz Kelebeği, şehirdeki fındık bahçelerinde yine ortaya çıktı.

Yine Amerikan kabusu! Yeni fark edildi...

sakaryayenihaber.com-

Azim ÇELİK'in haberi

BU YIL DA GELDİ
Kaynarca, Karasu, Kocaali, Hendek, Söğütlü, Ferizli ve Karapürçek ilçelerinde geçimini fındıkla sağlayan çiftçi, zor günler geçiriyor. Bölgemizde son 3 yıldır görülen Amerikan Beyaz Kelebeği, bu yıl da ortaya çıktı. Kelebeğin bıraktığı her noktada sayısı bin 500'e kadar çıkan larvalar yaprakları yiyip ürünü zayi ediyor. Tehlikeyi fark eden şehir genelindeki fındık çiftçisi ürününü kurtarmak için bahçelerine inip ilaçlamaya başladı. Kelebeğin fındık, elma, armut, kiraz gibi meyvelerin bulunduğu 628 bitkiye zarar verdiği belirtildi.
ÇİFTÇİ DİKKAT ETMELİ
Sakarya Ticaret Borsası(STB) Başkanı Adem Sarı zamanında ve hep birlikte müdahale ile zararın önüne geçilebileceğini belirterek, "Amerikan Beyaz Kelebeği Karadeniz'de ortaya çıktı. Batı Karadeniz'de fındıkta tehlike teşkil ediyor. İlaçları var, larva döneminde doğru ilaçlama yapılırsa bunun önüne geçilebilir. Herkes doğru zamanda ve hep birlikte bakım yapmalı. Bir bahçe yapıp diğer yapmazsa ikisi de etkilenecektir. Zamanında ve yerinde öldürmek gerekiyor. Panik yapmaya gerek yok, ilacımızı alıp doğru zamanda müdahale edelim." dedi.

Sakarya Yenihaber

Güncelleme Tarihi: 23 Mayıs 2020, 11:52
banner3
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER