Yolu Kapatırız

Topça Köprülü kavşağının yan ve alt yollarının bitirilmemesi nedeni ile dün bir araya gelen TOPÇA ve Atatürk Sanayi Esnafı, yolun bitirilmesi için çağrıda bulunurken “Bir hafta içinde yetkililerde cevap bekliyoruz, yoksa yolu kapacağız” dediler

Yolu Kapatırız

Topça Köprülü kavşağının bölgenin ekonomik canlılığını olumsuz etkilemesi nedeniyle, Atatürk Sanayi Esnafı ve TOPÇA kavşağı dün bir basın açıklaması yaptı. Ortaklaşa yapılan açıklamada, köprünün tamamlanması için esnaf süre verdi.  Esnaf, verilen süre içinde kavşak ve yan yollarında gerekli düzenleme yapılmazsa yolu kapacaklarını ifade etti. Atatürk Sanayi Koruma ve Yaşatma Derneği Başkanı Ömer Bayrak ve Erenler Toptancılar Çarşısı Derneği Başkanı Mehmet Bilgin ortaklaşa yaptıkları açıklamaya 100 kadar esnaf destek verdi.

ESNAFLAR MAĞDUR
Atatürk Sanayi Koruma ve Yaşatma Derneği Başkanı Ömer Bayrak alınan ortak karar gereği basın açıklaması yaptıklarını vurgulayarak, yapılan köprünün bölge esnafı olarak yapılmaması talep ettiklerini ifade etti. Bayrak, “Bizim taleplerimizi dikkate alınmayarak bu köprü yapıldı. Ancak, köprünün açılmasının ardından geçen süre içinde yan ve alt ve yan yolların yapılmaması esnaflarımızı olumsuz yönde etkiledi. Bütün sanayi ve TOPÇA esnafı mağdur. Yaşanan mağduriyetin giderilmesi için bazı yetkililere ulaşıldı. Yapılacağı yönünde bilgi verildi. Ramazan bayramını yetiştirileceği söylendi. Ancak bir gelişme yok” dedi.

‘GÜNLÜK YAŞIYORUZ’
Sorunun çözümü için Karayollarından randevu istediklerini ancak, randevu verilmediğini belirten Bayrak, “Yanlarına gittiğimizde bile görüşmüyorlar.  Burada bulunan kontrol şefi ve yetkilileri burayı kontrol etmiyor. Çalışmaların hızlandırılması içinde de müteahhit firmayla temasa geçmiyor. Bu nedenle bu basın açıklamasını yapma ihtiyacı duyduk. Bundan sonra ki yapacağım eylem, yolu kapatmaktır. Bunu kamuoyuna açıklıyoruz. Sanayi esnafı olarak günlük yaşayan insanlarız. Biz emeğimizle alın terimizle çalışıyoruz. Sabit maaşımız yok. Bir hafta içinde bize yetkililerin gerekli cevabı vermesini bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

ESNAFLAR TEPKİLİ
Müşterilerini  sanayiye getirmek için telefonla yol tarifi ettiklerini ifade eden esnaflar ise, “E-5’den gelen esnaf sanayiye gelemiyor. Karasu, Ferizli, Kocaali ve Söğütlü gibi ilçelerden gelen müşterilerimiz, sanayiyi giremediklerini söyleyerek, öteki sanayilere yönlendiler. Akyazı, Hendek, Geyve ve Sapanca gibi ilçelerden gelen müşterilerimizde başka sanayilere gidiyor. Eğer yapamıyorlarsa bize söylesinler, esnaf olarak biz bu yolu yaptırırız. Kimse esnafı hiçe saymasın” diyerek şikayetini dile getirdi. Erenler Toptancılar Çarşısı Derneği Başkanı Mehmet Bilgin ‘de yaptığı açıklamada yetkililere seslendi.

‘FİRMANIN LÜKSÜ YOK’
Bilgin, esnafların haklı olduğunu ifade etti. İnşaatın 2017 yılında başladığını belirten Bilgin, “O dönemlerde bize 10 aylık sürede biteceği ifade edildi. Ancak, bu yol 2019 yılındayız hala bitecek. Bu yolu Karayolları genel Müdürlüğü yapıyor. Büyükşehir belediyesi bu yolun yapımını üstlenmek istedi. Ama Karayolları izin vermedi.  Biz STK’lar olarak Karayolların ile görüşmek istedik. Ancak, temasa geçtiğimiz kişiler, bu yolun uzun süreceğini söyledi. Toçoğlu ve Yüce, bu konuda hassas olduklarını biliyoruz. Devletin bu yolu bitirecek parası olduğunu biliyoruz. Bizde resmi kurumlara toptancı olarak satış yapıyoruz. Üç sene para alamadım. Ancak, müteahhit firmanın bu işi bitirmeme gibi bir lüksü yok” dedi.

TOPÇA 50 DÜKKAN
Müteahhittin, köprü inşaatında büyük suçu olduğunun altını çizen Bilgin, “kazık yollar nedeniyle araçlar arıza yapıyor. Bu köprü başladığında, TOPÇA’da boş dükkan yoktu. Şuan 50 dükkan boş. Atatürk Sanayi esnafı mağdur, TOPÇA esnafı mağdur.  Eğer para yoksa, biz buraya yaptırırız. Bugün bu açıklamamızın ses getirmesini istiyoruz. Eğer gereken yapılmazsa biz yolu kapatacağız. Büyükşehir Belediyesi 15 günde bitireceğini söylüyor, ama kara yolları bu konuda gerekli çalışmayı yapmıyor” diyerek tepki gösterdiler. Esnaf, alkışlarla bölgeden ayrıldı.

banner3
YORUM EKLE