Yöneticilere sordular: Adapazarı treni neden çalışmıyor? 

SASTOP, Kovid-19 salgını dolayısıyla çalıştırılmayan İstanbul – Adapazarı treni için, kapasitenin yarısı kadar bilet satılarak trenin çalıştırılması çağrısında bulundu 

Yöneticilere sordular: Adapazarı treni neden çalışmıyor? 

İlimizdeki çeşitli sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile eski yöneticilerinin oluşturduğu Sakarya Sivil Toplum Platformu (SASTOP), Adapazarı ekspresi olarak da bilinen Adapazarı trenini gündeme taşıdı. 
Uzun süren uğraşlar ve kampanyalar sonucu geçtiğimiz yıl gerçekleşen yerel seçimlerin hemen öncesinde yeniden Adapazarı Garına gelmeye başlayan Adapazarı treninin seferleri, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını dolayısıyla durduruldu. 
Geçtiğimiz aylarda Yüksek Hızlı Tren (YHT) seferleri başlarken, Adapazarı treninin de aralarında olduğu bölgesel trenler henüz çalıştırılmıyor. 

SASTOP da Adapazarı treninin Sakarya için bir ihtiyaç olduğunu vurgulayarak gerekli önlemlerin alınarak trenin çalıştırılması gerektiğini açıkladı. 
Sakarya Milletvekillerine ve yöneticilere çağrıda bulunan SASTOP’un açıklamasının tamamı şu şekilde: 

Sayın Milletvekillerimize Çağrı.   ADA TRENİMİZ Halkındır. 
Bu şehrin geçmişini bilenlerle kulak veriniz.
              120 yıllık ve ilk garlardan biri olan  NOSTALJİK TRENİMİZE SAHİP ÇIKINIZ
   
     Dünyanın tüm şehirlerinde Merkezde şehir içinde bulunan Garlar o şehirlerde trafiğe zarar vermezken bir tek bizim şehrimizde nedense uygun görülmemektedir. Kocaeli’den (İzmit)  İstanbul’a kadar trenler şehir içinden geçmekte ve Arifiye, Sapanca, Kartepe, İzmit, Derince, Gebze, Pendik, Kartal. Maltepe, Göztepe, Erenköy, Söğütlüçeşme ye zarar vermiyor. Bu şehre nasıl zarar veriyor. Tren 100 km şehir içinden geçiyor. 20 kilometrelik Adapazarı –Arifiye Hattı mı yanlış. Adapazarı Treni  geçitlerde 3 saatte 1,5 dakika trafiğe ara verecek, vasıtalar ise 90 kez yolu kesiyor .kimse de bundan rahatsız değil.    
    
      Halkımızın isteği   Sakarya’nın ihtiyaçlarını belirlemektedir. Sırf kendi menfaatlerini düşünen ve bu niyetle bencil fikirlerden uzak olunması Bu güzel şehrimizin yeni çağdaş vizyonumuzu sağlamak  için İyi niyetli Yöneticilerimizin yaptıkları çalışmalara halkın kendine oy verenlerin isteğine sahip çıkmasıdır. Sivil toplum  platformu olarak ve özellikle şehrin sahibi  halkımızın istek ve önerilerini dinleyiniz birilerince sizi yanlış yönlendirmesine izin vermeyiniz. .
    Geçtiğimiz günlerde  Ada treni konusunda millet vekilimizin nasıl yanlış yönlendirildiğin  gazetedeki beyanatından öğrendik. Halk olarak bizler  tren’den İnternet ve de gişeden yer numaralı bilet aldık. 1.ve 2. vagonlar numaralıydı. Diğer vagonlar yolcu sayısı kadar yer numarasız biletli yolcu aldı.
Şu anda Ülkemizde 3 Ankara İstanbul arası. 2 Ankara Konya Hızlı tereni gidiş geliş % 50 doluluk oranı ile  mesafeli çalışmaktadır. Ankara, Sincan, Kayas arasında trenler çalışmaktadır. 
İstanbul’da Gebze- Halkalı arasında Banliyöler çalışmaktadır.
ADAPAZARI TRENİMİZ İÇİN Önerimiz ( Çalışan trenler de  Pandemi nedeni ile kontrollü yolcu alınmaktadır. Ara istasyonlarda bu kontrol yapılması zor olduğundan şehirler arası trenler in çalıştırılmamakta olduğunu öğrendik )  Bu durumda  % 50 yolcu alarak  Adapazarı, Arifiye, İzmit, Gebze, Pendik v.d kontrol noktalarından yolcu alınması mümkündür. Olmaz diye bir görüşü kabul etmek mümkün değildir.  Sayın Milletvekili ve yöneticilerimiz bu sorunu TCCD ve ULAŞTIRMA A.Ş ile rahatça çözer diye düşünüyoruz. 

  Sayın Vekillerimiz Vagonlardaki koltuk sayısı 74 ila78 dir. 5 vagonda 370/390 civarıdır. bazı koltuklar personele ayrılmıştır. Yolculara en çok 190 kişilik bilet satışı yapılır. vagonlar yine numaralı olur veya hepsi 1 koltuk boş bırakılarak her yerde olduğu gibi bir koltuk ikaz yazılı olur ve sağlıklı bir yolculuk yapılır.950 gidiş, 950 geliş 1.900 yolcu demektir. Temde rahatlayacaktır.

 Minibüs .midibüs ve otobüsler iç içe  mesafeli yolcu taşırken çok daha rahat ve emniyetli trenler ( Hızlı tren çalışıyor ve banliyöler) in çalıştırılmamasının ardında ne var.  Halkın isteğine kulak veriniz Tüm milletvekillerine davetimizdir. 
   Sayın Valimiz Çetin Oktay Kaldırım’ın ve Büyükşehir Belediye Başkanımız Ekrem Yücenin şehrimizin istikbali için yaptığı  çalışmalar engelle karşılanmamalı. Seçimler bitmiş ve artık tüm Vekillerimiz Belediye Başkanlarımız sizler Sakarya’nın Belediye başkanlarısınız sizlere oyu biz vereceğiz  Lütfen halkı dinleyin,
Ada treni dışında bir yol daha var. Oda Adaray . Marmaray Gebze-Halkalı arasında, Başkentray ise Sincan-Kayaş arasında çalışıyor ayakta bile yolcu taşıyor. ( tabi bu ortamda sayılı yolcu taşınmalıdır) Bölgesel Ekspresler tüm Türkiye'de çalıştırılmıyor. O zaman Adapazarı Ekspreslerini çalıştırmak, halkın ucuz ulaşımını sağlamak için ne yapmalıyız ? Buradan TCDD ye önerimizdir. Adapazarı Gebze arasında Adaray Banliyö trenini derhal başlatın. Adapazarı Gebze arasında Adaray en az 7 TL olacaktır. (Tabi fiyat takdiri demiryollarına aittir) Gebze Halkalı arası yolcu ücreti hali hazırda 7 TL dir. Bu Banliyö treninin derhal başlatılması en büyük temennimizdir. Faydalarına gelirsek, 1. Adapazarı yolcusu en az 14 TL ye ( fiyat takdiri Taşımacılık A.Ş ye aittir.) İstanbul'un karşı yakasına geçecektir. 2. Adapazarı hemzemin geçit problemi kendiliğinden ortadan kalkacaktır. 3. Trenlerin Mithatpaşa Adapazarı arası 2 km mesafede sürati 25 km ye düşürülünce bu bölgede tramvay statüsünde çalışacak alt geçit üst geçit gibi imalatlara gerek kalmayacaktır. Bütün bunların olabilmesi için Sakarya’yı yönetenlerin ikna edilmesi, varsa çıkarcıların gücünün kırılması. TCDD yetkililerinin de ikna edilmesi gerekmektedir. TCDD nin elinde Sakarya'da üretilen yeterli miktarda banliyö setleri mevcuttur. TCDD ikna edilirse bu trenler yarın bile seferlerine başlayabilir. Sakarya canımız, Sakarya artı değerimiz. Sakarya iyi yönetildiği taktir de Türkiye'nin parlayan yıldızı olacaktır. Sakarya bu önerilen basit proje hayata geçirildiği taktir de İstanbul'un Banliyösü olacaktır. Ulaşım problemi kendiliğinden ortadan kalkacaktır. Eskisi gibi İstanbul Adapazarı hattında ziyaretçi akını olacaktır. ( Tabi Pandemi sona erdiğinde bu ziyaretler çok yoğun olacaktır.)

Yerel seçimler için mi Adapazarı Halkı geçen yıl trenine kavuşabildi.
2012 öncesinde Haydarpaşa-Adapazarı Garı arasında çalışan trenler, artık Pendik-Adapazarı gar arasında çalışıyor, son olarak 5 sefer yapılmaktaydı. Eskiden 2012'ye kadar günde karşılıklı 12      ( Toplamda 24) sefer yapan tren sefer sayısı şimdi  5 ( gidiş, geliş 10 ) sefer olarak belirlendi.  Tren ucuz ve ekonomiktir. 5 vagon ile Bir seferde  360kişi taşımaktadır. Buda günde 2.000 gidiş geliş 4.000 kişiye hizmet demektir.

Sakarya  Sivil Toplum platformu adına oturum Başkanı  Av. Ü.Önder Döker
SASTOP Gar Komisyonu.Eş.Başkanları, , Geyve Boğazı ve  Tabiatı koruma . Der.Başk. Kamuran Tan, Av.Bir. Der Sak.Şub..Başk.ve Geç. Dön.Baro Başk. Av. Ü.Önder Döker, G.Dön.Erb. Vakfı Sekreteri  Armağan Bahadır,, Tüvasaş G.D. Yön. Emek.Fikret Kökalp , Sivas.Der. Başk.Aytaçaç Güner. Eğit. Muh.Çocuk. Koruma Der. Başk. Gülsen Öziş.,Fah.Traf.Müf.Der.G.D.Başk.ve Bilirkişi Uzlaş.Der.Kur. Başk..Oktay Ertem .  Masa Tenisi htisas Spor Klüb. Başk. Hüseyin Balta. Geç.Dön. Sakarya Turizm Derneği Başk  İhsan Mahmutoğulları Türkiye Muh Fed. Başk.- Sakarya Muh. Der. Başk. Erdal Erdem, G. Dön. Zir. Odası Başk. Hamdi Şenoğlu. Sak. Bis. Doğa. Spor. Der. Başk. Şefik Akar, Sak. Motor Kulübü. Başk. Adem Koç.& Adapazarı İlçe Meclisi üyesi Haluk Akbay  .SAÜ. Öğretim görevlisi. Güzel san. Der. Üyesi. Bingül Artan, 

Sakarya Yenihaber

banner3
YORUM EKLE
YORUMLAR
SERGÜL ARHAN
SERGÜL ARHAN - 2 ay Önce

Merhaba, Sayın (SASTOP)
Sakarya Sivil Toplum Platformu değerli üyeleri, ben Istanbul Pendik den emekli öğretmen, beyanatınızı okudum. Fevkalade durum izah edilmiş. Mukayeseler yapılmış. Tv haber kanallarında yer aldı mi bilmiyorum ama ciddi ses getirir. Acaba cevabi bir yazı aldınız mı ki mutlaka olmalı, merak ettim vatandaş için çok önemli olan ve aksini söyleyecek bir durumun olmadığı konuya ne cevap verdiler?
Asla vazgeçmeyin.
Saygılar Selamlar.