Yürekler Filistin için çarptı

Yürekler Filistin için çarptı

Yürekler Filistin için çarptı

Kent Meydanı'nda 'Filistin'e Destek' mitingi düzenledi. Binlerce kişinin katıldığı mitingde İsrail bayrakları yakılırken, ABD ve İsrail mallarına boykot çağrısı yapıldı.

Binlerce kişi katıldı
İlimizde 14 sivil toplum örgütünden oluşan Sakarya Dayanışma ve Kardeşlik Platformu (SADAKAT), Kent Meydanı'nda 'Filistin'e destek' mitingi düzenledi. Binlerce kişinin katıldığı mitinge protokolden ise Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Duran, Adapazarı Belediye Başkanı Süleyman Dişli, AKP İl Başkanı Şenol Morgül, AKP Büyükşehir Belediyesi Başkanı Aday Adayı Yusuf Alemdar, SP Adapazarı İlçe Başkanı Eyüp Yıldırım, Bayındırlık eski Bakanı Cevat Ayhan, Türk İş İl Temsilcisi Cemal Yaman, Hak İş İl Temsilcisi Fahrettin Kütükçü, Türkiye Muhtarlar Derneği Şube Başkanı Erdal Erdem' de katıldı.

İsrail bayrağı yakıldı
Meydana gelen bazı vatandaşlar ellerinde Gazze'de öldürülen bebekleri temsilen kanlı oyuncaklar taşıdı. Soğuk ve yağmurlu havaya rağmen meydanı dolduran binlerce kişi, 'Katil İsrail, Filistin'den defol, Kahrolsun İsrail ve Amerika,Katil İsrail, Filistin'den defol, Vur vur Hamas vur İsrail'e vur,'şeklinde sloganlar attı. Bir grup ise İsrail bayrağını yaktı. İstiklal Marşı ve Kuran-ı Kerim okunmasıyla başlayan mitingte SADAKAT topluluğu adına açıklamada yapan Serdar Duman, İsrail'in Gazze'de kadın, çocuk demeden herkesi öldürdüğünü söyledi. İsrail saldırısının ardından Türk halkının tepkisini göstererek duyarlılığını ortaya koyduğunu ifade eden Duman, ABD ve İsrail mallarının boykot edilmesi çağrısında bulundu.

Tartışma yaşandı
Gazze'de ölenler için Kur'an okunan mitingde çocuklar Gazze'li çocuklar için şiir okudu. İsrail'in Filistin'e yönelik düzenlediği bombalı saldırıda yaralanan kardeşinin tedavisi için Türkiye'ye gelen Adil Ebu Hatr'da mitingte bir konuşma yaptı. Adil Ebu hatr, Türk halkını Filistin'e destek olmaya çağırdı. Miting öncesi bir grup ile polis arasında tartışma yaşandı. Tartışma araya girenlerin yardımıyla son buldu. Mitingte son olarak bir konuşma yapan Araştırmacı Yazar Nurettin Şirin, saldırılar sonrasında Başbakan Erdoğan'ın söylediği, 'İsrail Türkiye'ye saygısızlık yapmıştır' sözünü sert bir dille eleştirerek, 'Asıl bu söz saygısızlıktır. Cellattan, katilden, Siyonistlerden ne saygısı bekliyorsunuz? Eğer saygısızlık olarak görüyorsanız, İsrail Konsolosluğu kapanmalı ve bu topraklardan gitmelidir.' dedi. Miting, Filistin için dua okunması ile son buldu.

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
banner3
YORUM EKLE