YUSUF ALEMDAR: ÜRETMEZSEK BÜYÜYEMEYİZ

SAMİKOP toplantısında konuşan Başkan Alemdar, “Sektörü geçmişteki itibarına ve kalitesine dönüştürmek için hep birlikte hareket ederek üretmeliyiz. Üretmezsek büyüyemeyiz. Birlikte hareket edelim ki büyüyelim” dedi

YUSUF ALEMDAR: ÜRETMEZSEK BÜYÜYEMEYİZ

Sakarya Mobilya İmalatçıları Küçük Sanayi Sitesi Yapı Kooperatifi (SAMİKOP) organizasyonu ve SATSO ev sahipliğinde sektör temsilcilerinin bir araya geldiği geniş katılımlı bir değerlendirme toplantısı düzenlendi. Toplantı, SATSO Yönetim Kurulu Üyesi Yunus Tever ev sahipliğinde SAMİKOP Başkanı Lütfi Sunman yönetiminde Serdivan Belediye Başkanı Yusuf Alemdar ve bölgede hizmet veren mobilya sektör temsilcilerinin iştiraki ile gerçekleştirildi.
KÜÇÜK VE DAĞINIK VAZİYETTE
Açılış konuşmasını yapan SAMİKOP Yönetim Kurulu Başkanı Lütfi Sunman, uzun yıllardan beri birkaç firma haricinde hiç büyümediklerini dile getirdi. Sunman, “Küçük ve dağınık olan imalathanelerimiz şehrin içinde kaldı. İşte bu nedenlerden dolayı birleşmemiz ve şehrin dışına çıkmamız gereklidir. Sanayi sitemizde sadece mobilya imalatı ihtiyaç kadar da yan sanayi imalatı olması planlanıyor başka imalatlara müsaade edilmeyecektir.” dedi.
ÖN PROTOKOLÜ İMZALANDI
SAMİKOP çalışmaları hakkında da bilgi veren Sunman, “Bilindiği gibi Kasım 2016ða Sakarya Mobilya İmalatçıları Kooperatifi (SAMİKOP) kuruldu. Bu kuruluş belirli bir süreç aldı. Daha sonra yapılan toplantılarla mobilya üretim merkezi olacak Kaynarca’da bir sanayi sitesi kurulması için yer araştırmaları başladı. Kaynarca ile İhtisas Mobilya OSB’ye bitişik sanayi imarlı yer bulundu. SATSO Yönetim Kurulu Başkanımız Sayın Mahmut Kösemusul’un destekleri ile bölgenin satış ve ön protokolü de yapıldı. Sektörümüze hayırlı olsun” dedi.BİRLİKTE BÜYÜYELİM
Serdivan Belediye Başkanı Yusuf Alemdar ise Sakarya’nın geçmişte mobilyacılık denince ilk akla gelen illerden biri olduğunu belirterek, marka değeri olan bir sektörü destekleyerek eski itibarını yeniden kazandırmak adına gayret etmek gerektiğini vurguladı. Alemdar, “Sakarya mobilya sektörünün mimarıdır. Sektörü geçmişteki itibarına ve kalitesine dönüştürmek için hep birlikte hareket ederek üretmeliyiz. Üretmezsek büyüyemeyiz. Birlikte hareket edelim ki büyüyelim” dedi.
DEVLET ÜRETENİ DESTEKLİYOR
Alemdar konuşmasının devamında, “Dar düşünceleri bırakmalıyız. Serdivan’da mevcut imkanlarla bu sektör markalaşamaz. Yerleşim alanlarının arasında sıkışmış bir şekilde ulusal rekabetin içinde yer alamayız. Biz yarışmak zorundayız. 10 tane büyük işyeri ihtiyaca cevap veremez. Sakarya’da önümüzdeki 50 yıl için konut, işyeri, sanayi nerede olacak herkes bunu bilmeli. Bunlar planlarda belirlendi. O yüzden Kaynarca, Karasu, Söğütlü, Ferizli Bölgesi lojistik üs olacak bir bölge. Karasu’dan dünyaya açılacağız. İhracat Karadeniz ülkelerine buradan yapılacak. Biz de buna göre şekil almak zorundayız. Serdivan’da konut ve sanayinin artık iç içe olmayacağını siz de biliyorsunuz. Kriz dönemleri belli sektörler için fırsattır. Biz de bu kriz ortamını fırsata çevirerek değerlendirmeliyiz. Kaynarca Bölgesi’nde böyle bir sanayi bölgesi oluşturulması için bir engel olmadığının bilgisini aldık. Devlet desteklerini bir yerden yakalayarak yer konusunu halledebiliriz. Devlet üreteni çalışanı destekliyor. Önce arsayı alıp sonra diğer detaylarla ilgilenmeliyiz” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner22

banner21

izmir escort