Yüz yüze eğitim hakkında bilmedikleriniz!

Yüz yüze eğitimin 21 Eylül'de başlayacağı açıklandı. Peki nasıl olacak bu yüz yüze eğitim, ne şekilde uygulanacak? İşte cevabı...

Yüz yüze eğitim hakkında bilmedikleriniz!

Bakan Selçuk 12 Ağustos akşamı Bilim Kurulu'nun tavsiye kararı sonrası açıklamalarda bulundu. Bakan Selçuk yaptığı açıklamada, ''21 Eylül'de Bilim Kurulu tarafından tavsiye edilen sınıflarda, aşamalı ve seyreltilmiş şekilde yüz yüze eğitime başlanacak.'' cümlelerini kullandı. Birçok veli ve öğrenci aşamalı yüz yüze eğitim nedir? Seyreltilmiş yüz yüze eğitim ne demek? Tavsiye edilen sınıflar hangileri? gibi soruların yanıtlarını aramaktadır. İşte Seyreltilmiş yüz yüze eğitim nedir? Aşamalı yüz yüze eğitim nasıl olur? soruların yanıtları. 

Seyreltilmiş yüz yüze eğitim nedir?


31 Ağustos'ta açılması planlanan okullarla ilgili 4 farklı senaryo...

1. Senaryo: Okulların öncelikle tüm çocuklar için sosyal mesafe korunarak, ortak kullanım alanları ve dersliklerde metrekare hesabıyla oturma düzenleri planlanarak, sınıflarda öğrenci sayısı seyreltilerek 18 milyon öğrenci için açılması planlanıyor.

2. Senaryo: Bilim Kurulu'nun pandeminin seyrine göre alacağı kararla, tüm çocuklar için açılma şansı kalmazsa okullar yarı zamanlı açılabilir.

3. Senaryo: Okullar salgının ağır seyrettiği bazı şehirlerde açılmaz iken salgın sürecini daha hafif atlatan şehirlerde, il dışı seyahat kısıtlaması ile birlikte açılabilir. Okulların açılmayacağı şehirlerde telafi eğitimleri yapılacak.

4. Senaryo: Eylül ve Ekim'de olası ikinci dalga salgına karşı 2020-2021 Eğitim/Öğretim yılında kısmi veya tamamen uzaktan eğitime geçişle ilgili teknolojik altyapı çalışmaları tamamlandı.

Aşamalı yüz yüze eğitim nasıl olur?
Aşamalı geçiş modeli, kurul üyelerinin önerisi anasınıfı bir, ikinci sınıfların okula başlaması. Durum değerlendirmesi yapılıp ardından diğer sınıflara kademeli olarak geçilmesi.İlk olarak bu yaş grubunun okula başlama sebebi ise, yapılan araştırmaya göre bu yaş grubunda virüsün bulaşma oranının düşük olması sadece evden bulaşma riskinin bulunması.

Güncelleme Tarihi: 13 Ağustos 2020, 12:03
banner3
YORUM EKLE