İlkokuldaki sığınmacı gerginliği için açıklama geldi

Serdivan Bahçelievler İlkokulunda sığınmacı öğrenciler için sınıf açılması üzerine okul yönetimi ile veliler arasındaki tartışma gerginliğe döndü. İl Milli Eğitim Müdürü Fazilet Durmuş açıklama yaptı

İlkokuldaki sığınmacı gerginliği için açıklama geldi

Yaşanan tepki üzerine açıklama yapan İl Milli Eğitim Müdürü Fazilet Durmuş, bu kararın tüm Türkiye'de uygulandığını, Sakarya'da farklı okullarda 67 adet bu şekilde sınıf açtıklarını dile getirdi.
Durmuş’un açıklaması şöyle;
“Milli Eğitim Bakanlığının 2019/15 sayılı Genelgesi ile ülkemizde ikamet eden 3.-12. sınıflarda okuyan yabancı uyruklu öğrencilere yönelik "Uyum Sınıfları" açılması istenmiştir.
İlgili genelge gereğince; İlimizde çalışmalar başlatılmış ve Mayıs 2019 ayında yapılan Türkçe Yeterlilik Sınavında (TYS), 60 puan altında kalan yabancı uyruklu öğrenciler ile bu sınava girememiş yabancı uyruklu öğrencilerden okul komisyonları tarafından yapılan sınav sonucunda 60 puan altında kalan yabancı uyruklu öğrencilere uyum sınıfları açılmıştır.
Bu kapsamda ilimizde; İlkokul düzeyinde 558 öğrenciye 28 adet, Ortaokul düzeyinde 724 öğrenciye 32 adet, lise düzeyinde 150 öğrenciye 7 adet "Uyum Sınıfı" olmak üzere, 1432 öğrenciye toplam 67 adet sınıf açılmıştır.
Serdivan ilçemizde de yapılan çalışma sonucunda 3 adet ilkokul (72), 3 adet ortaokul(80) ve 2 adet lise (42) düzeyinde olmak üzere toplam 8 sınıfta 194 yabancı uyruklu öğrenci zorunlu olarak uyum sınıflarına alınmıştır.
Serdivan ilçemizde halihazırda iki adet ortaokulda güçlendirme ve bakım-onarım çalışmaları yürütülmesi sebebiyle eğitim öğretim yapılamadığı için derslik sıkıntısı çekilmektedir.”
Serdivan Kaymakamlığımızın da onayları ile uyum sınıfı açılması için ilçedeki mevcut okullardan boş sınıfları bulunan Bahçelievler Gazi İlkokuluna, ilkokul ve ortaokul düzeyinde 6 sınıf, Serdivan Farabi Meslek ve Teknik Anadolu Lisesine ise 2 sınıf olmak üzere Hakkı Demir Ortaokulunun onarımı ekim ayı sonu itibari ile bitmesi öngörülmektedir. Bu durumda söz konusu ortaokul düzeyindeki uyum sınıfları buraya alınacaktır.

Bu eğitim bir yarıyıl boyunca devam edecek olup uyum sınıfına alınan öğrenciler Ocak ayında tekrar Türkçe Yeterlilik Sınavına (TYS) alınarak eğitim aldıkları okullarına gönderileceklerdir.”
 

Sakarya Yenihaber

banner3
YORUM EKLE
YORUMLAR
Kadir
Kadir - 10 ay Önce

Peki siz orda okuyan TC vatandaşı olan vergisino ödeyen vatani milleti icin sehitler gaziler vermis olan vatandaşın evlatlarına egitim ve ogrenim ihtiyaclarini eksiksiz karsiladiniz mi o ortami olustirdunuz mu da yabanci uyruklu ogfenci yerlestiemeye kalkiyorsunuz sonuclarinin ne olacağını biliyormusunuz bu insanlar Türk örf ve adetlerine uyuyormu carsi pazarda goruyoruz bizim çocuklarımızın carpik olan bu egitim sisteminde daha da sorun yasamasina ve huzursuz olmasina sebep mi olmak istiyorsunuz.Okadar dusunceli iseniz kendi cocuklerinizin okuduğu okullara yerlestirin o zaman samimiyetinize inanayim. Bu yanlis karardan biran once dönülmeli. Okadar yabanci uyruklu ogrenci egirmek istiyorsaniz ayrı bir okulda bunu yapabilirsiniz ama benim vergimden harcadiginiz her kuruş haram zikkim olsun size. Yaziklar olsun bu ulkeyi ne hale getirdiniz yazik cok yazik basimizdaki yonecilere bakim...........

SIRADAKİ HABER