Ha Ali Veli Ha Veli Ali

Konu yerel seçimler olunca gündemin ilk sırasına AKP’nin belediye başkan adaylarının kimler olacağı yerleşti… Aslında Ankara kimi atayacak, o merak ediliyor. Özellikle büyükşehir başkan adaylığı üzerine tartışma yoğun! Mevcut başkan devam mı etsin, yeni biri mi gelsin, milletvekili kimi seçsin?
Oysa gerçek oldukça basit; iktidar kanadında aday kim olursa olsun, Sakarya için durum, “ha Ali Veli ha Veli Ali” durumudur.
AKP’nin Türkiye’de belediyecilik adına başarılı işlere imza attığı iller vardır. Ancak bu iller arasında Sakarya yoktur! Sakarya, şehir içi ulaşım, sağlık, güvenlik, eğitim, ticareti geliştirme, tarım alanlarını iyileştirme, göçmenlerin durumu, gençlerin şehre bağlılığı, engellilerin desteklenmesi, ihracat, teknoloji geliştirme veya turizmde kalkınma gibi temel problemlerini henüz çözememiş bir şehirdir.
Şehrin genelinde olduğu gibi iktidara her zaman tam destek  veren bir hacı abiye sordum: “Belediye’den memnun musun?” “Hayır” diye cevap verdi. İkinci olarak yaklaşan seçimlerde ne yapacağını sordum. “Ben hep Reis’e oy veriyorum” dedi.
Aslında problemin kök nedeni budur. Anlattığım anekdot, yeni dönemde olacaklara dair bir perspektif sunmaktadır. 

“Sakaryalılar bu kadrolardan artık kurtulmak istiyor.”

Bu ifadeyi ençokhaber isimli haber sitesinde okudum. İyi Parti Sakarya İl Başkanı Sayın Selçuk Kılıçarslan’a ait. Sayın Kılıçaslan’ın söyledikleri şu şekilde:
“Sakarya’daki Belediye hizmetlerinin son derece yetersiz, vatandaş her gördüğü yerde belediye başkanlarını şikâyet ediyor. Hizmet alamamaktan, kendilerine ulaşamamaktan yakınıyor. Artık bu anlayıştan kurtulmak istiyor. Hükümet adaylarını değiştirsin veya değiştirmesin önemli değil. Sandıkta halkımız gerekli değişikliği yapacaktır.”
Sayın Başkan problemleri tek paragrafta özetliyor ve haklı olarak soruyor:
“Sağlık, eğitim, ulaşım gibi sorunlar Sakarya’da artık kronikleşti. Ulaşım hem kısıtlı hem de pahalı. Dünyanın neresinde belediyenin toplu ulaşım ücretleri minibüslerden daha pahalı? Sakarya’dan daha az nüfuslu yerlerde bile artık raylı sistemler planlanıyor, projeler yapılıyor. Eğitimde ilk 50 il arasına bile giremiyoruz. En büyük problem sağlıkta. Sakarya’ya yapılan reva mı? Önceden yurt içinde göç alırdık, şimdi on binlerce yurt dışı göçmenimiz var. Sakarya şehrinin hedefi ne?”
Türkiye’de belediye başkanlarının, iktidara yakın olmaları halinde hizmet üretiminde (bütçe bulmada) avantajlar yakalayacağına inanılıyor. Vatandaşlar bu nedenle iktidar partisinin adayını öncelikli olarak düşünüyor.
Sakarya, bu düşüncenin doğru olmadığını ispatlayan en güzel örneklerden biridir.
Literatürde iyi yönetimin faktörleri içinde doğru planlama, etkili organizasyon, becerikli koordinasyon, sağlam bütçe ve liyakat sahibi insanlardan oluşan ekipler vardır ama başkent torpili yoktur.
Sakarya’nın torpile ihtiyacı da yoktur. Bu şehirde bir milyon insan yaşamaktadır. %17’si tarımda, %24’ü sanayide, %59’u hizmet sektöründe çalışan hemşerilerimiz kendi göbek bağını kendisi kesebilir.
Yeter ki sahip olduğumuz kaynakları başkalarına kaptırmayalım!

YORUM EKLE

banner22

banner21