"Türkiye’deki asgari ücret, Bolivya’nın, Peru’nun, Libya’nın asgari ücretinin gerisinde kaldı."

DEVA Partisi Adapazarı İlçe Başkanı Ahmet Özkan, “Ülkemizde yaşanan işsizlik sorununu küçültemeye çalışan ve asgari ücrete mahkum edilen milyonları açlık sınırının altında çalışmaya mecbur bırakan, bir yaklaşımı hiçbir vicdan sahibi kabul edemez. Asgari ücretlinin devası ve şifası olacağız” dedi.

Zehra Aksoy
Zehra Aksoy Tüm Haberleri

“KENDİ ÇOCUKLARINA HAK GÖRMEDİKLERİNİ VATANDAŞA HAK GÖRMESİNLER”

DEVA Partisi İlçe Başkanı Ahmet Özkan, işsizliğin büyük bir sorun halini aldığını belirterek, açıklamasında; “Bu ülkede işsizlik yok, iş beğenmeme var diyorlar. Ancak bu doğru değil! Doğru olmadığının en önemli göstergesi İŞKUR önündeki kuyruklardır… İş beğenmeme değil de ücret beğenmeme deseler kabul edeceğiz. Bu da suçsa eğer, bunu söyleyenler, önce kendi çocuklarını asgari ücrete mahkum etsinler, sonra konuşsunlar. Hiçbir vicdan sahibi; İşsizlik sorununun istatistiki rakamlarla küçültmeye çalışılmasını, açlık sınırının altındaki bir asgari ücretin iyileştirilmemesini kabul edemez.

“2005 YILINDA ASGARİ ÜCRETLE 10 ÇEYREK ALTIN ALINIRKEN, BU 2022 YILINDA 2,5 ÇEYREK ALTINA DÜŞTÜ”

Türkiye’de 10 milyon işçi asgari ücret civarında ücretlerle çalışıyor! Asgari ücrete erişemeyen milyonlarca işçi var! Kadın işçilerin dörtte biri asgari ücret dahi alamıyor! 2005 yılında 350 TL’ye yükselen asgari ücretle çeyrek altın fiyatı o yıl 34 TL olduğu için 2005 senesinde bir işçi aldığı maaş ile 10 adet çeyrek altın satın alabiliyordu. 2013-2014-2015-2016 yıllarında bir işçi aylık asgari ücreti ile 6.2 adet çeyrek altın satın alabildi. Şimdi ise 4.250 TL ile sadece 2,5 çeyrek altın alınabiliyor.    

“ASGARİ ÜCRET 4250 TL VE ÜLKEDEKİ AÇLIK SINIRI 6017 TL. HAK MIDIR? İNSANIMIZA REVA MIDIR?”

Ahmet Özkan, böbürlenerek 2022 başında asgari ücrete yüzde elli zam verdik diyenler, doğalgaza, elektriğe, benzine, mazota, çaya, şekere defalarca zam yaptılar. Asgari ücret artışına ait sevinçleri kursağında kalan insanlara şimdi de enflasyonun 2023 şubat-martında gerileyeceğini söylüyorlar. Her manevra ekonomiyi dibe doğru itiyor. Zaman kazanmaya çalışıyorlar. 2022 yılı başında asgari ücrete gelen artıştan mutlu olamayan insanımız çıldırmış fiyatlar, azmış enflasyon karşısında haklı olarak iyileştirme bekliyor. Elbette kendisini geçim sıkıntısına sokan politikalara, yanlış ekonomik kararlara,  ülkenin geldiği duruma kızgın. Bu durumdan son derece mutsuz.  Böyle bir iyileştirmeye olumlu bakmayan ve bu artışı 2022 yıl sonunda yapılacağını  dile getirenlere hatırlatıyoruz.  Bu ülkede asgari ücret 4250 lira ve bu ülkede açlık sınırı da 6.017 lira… Temmuz ayında asgari ücrete ara zam için engel bulunmuyor. Kim tutuyor elinizi?  

“DÖRT KİŞİLİK AİLENİN SADECE KARNINI DOYURMASI 6 BİN LİRA…..”

Bir asgari ücret, bir ailenin karnını doyurmaya yetmiyor. Çünkü  daha bunun kirası var, faturaları var. Çocukları bebekse bezi var maması var. Okula gidiyorlarsa okul masrafı var. Bu süreci asgari ücretli nasıl yönetecek? Dört kişilik bir ailenin sadece karnını doyurması için gereken para 6 bin lira… Bu durumda, kendi çocuklarını asgari ücrete mahkum ediyorlar mı? Hayır! Asgari ücrete mahkum ettiklerini de iş beğenmemekle suçluyorlar üstelik. İktidar önce asgari ücreti yaşanılabilir kılmalı, sonra konuşmalıdır. Yönettikleri Türkiye asgari ücret konusunda adeta dökülüyor.

“TÜRKİYE DE ÖZEL SEKTÖRDE ÇALIŞANLARIN % 70’İ ASGARİ ÜCRET ALIRKEN, 3,4 MİLYON ASGARİ ÜCRETİN ALTINDA MAAŞ ALIYOR”  

Bakın, asgari ücret konusunda Türkiye, OECD ülkeleri içinde Kolombiya’dan sonra en kötü durumdadır. Konu sadece azlığı değil, ülkemizde asgari ücretle çalışanların oranı da toplam istihdam içinde çok yüksek. Avrupa ülkeleriyle karşılaştırıldığında en fazla asgari ücret ve civarında maaşla çalışma oranı Türkiye’dedir. Özel sektörde çalışanların % 70’i asgari ücret alıyor. Bu arada beterin beteri de var ülkemizde…  10 Milyon asgari ücretle çalışan içinde maalesef 3,4 milyondan fazla vatandaşımız da asgari ücretin altında bir maaşla çalışmaya mecbur bırakılıyor.

“ASGARİ ÜCRET DOLAR BAZINDA DA ALIM GÜCÜNÜ KAYBEDEREK BOLİVYA’NIN GERİSİNDE KALDI”

Asgari ücretin dolar cinsinden değerine bakıldığında, durum daha vahim. 2015 yılında asgari ücret dolar bazında 429 dolar iken, 2022 yılı Ocak ayında asgari ücrete yüzde 50 zam yapılmasına rağmen TL’nin değer kaybı nedeniyle asgari ücret Haziran 2022 itibariyle 247 dolara geriledi. Maalesef 247 dolarlık asgari ücretle Türkiye, Latin Amerika’nın en yoksul ve güvencesiz ülkelerinden biri olan Bolivya’nın asgari ücret seviyesinin gerisine düştü. Asgari ücret, siyasi istikrarsızlık ve krizlerle boğuşan Bolivya’da 271 Dolar, Peru’da 294 Dolar, iç savaş yaşayan Libya’da 325 Dolar. Bu tablo ve yaşadıklarımız gösteriyor ki, bu iktidar, bu asgari ücret seviyesi ile bırakın fakirliği, halkımızı açlığa mahkum etmiştir.

“ÜLKE EKONOMİSİNİ, KAYITDIŞI SIHINMACI İSTİHDAMI İLE MERDİVAN ALTI ÇALIŞAN ÜÇÜNCÜ DÜNYA EKONOMİSİNE DÖNÜŞTÜRDÜLER”

İktidar ekonomi politikaları ve yönetim biçimi ile Türkiye’yi ucuz iş gücü ülkesi hâline getirmekle kalmamış; Türkiye’de küçük bir kesim dışında neredeyse emek gücünün büyük çoğunluğunu asgari ücretle geçinmek zorunda bırakmıştır.  ‘Türkiye Ekonomisi, Merdiven Altı Çalışan Bir Üçüncü Dünya Ekonomisine Dönüştü’

Bütün bunlara, Suriyeli sığınmacıların ve sair göçmenlerin kayıt dışı istihdamından kaynaklanan sorunları da eklediğinizde; Türkiye ekonomisi merdiven altı çalışan bir üçüncü dünya ekonomisine dönüşmüştür.

Kayıtdışı sığınmacı istihdamı, Türkiye ekonomisindeki kayıt dışılığı ve çocuk işçiliğini içinden çıkılamayacak bir sarmala sürüklemiştir. İnsanlarımız merdiven altı, kayıtdışı ve standart altı üretime dayanan vahşi kapitalizme teslim edilmiştir.

“ASGARİ ÜCRETLİNİN DEVASI VE ŞİFASI OLACAĞIZ”

Demokrasi ve Atılım Partisi ( DEVA ) iktidarında gelir dağılımı eşitsizliğini gidermek boynumuzun borcudur.  Genel Başkanımız Ali Babacan, daha önce yaptığı gibi, çalışanların milli gelirden aldığı payı yükseltecek, sürdürülebilir bir kalkınma modeli hayata geçirerek, vatandaşımızın refahını arttıracaktır. Asgari ücretlinin de DEVA’sı biziz, milyonlarca asgari ücretlinin devası ve şifası olacağız." dedi.

14 Haz 2022 - 12:26 - Siyaset --- Okunma

Muhabir  Zehra Aksoy

Son bir ayda sakaryayenihaber.com sitesinde 666.840 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Sakarya Yenihaber Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Sakarya Yenihaber Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Sakarya Yenihaber Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Sakarya Yenihaber Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.