SATSO Haziran ayı Meclisi toplandı

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası (SATSO) 2022 Haziran Ayı Olağan Meclis Toplantısı Meclis Başkanı Talip Kuriş başkanlığında yapıldı. Toplantıda konuşan SATSO Yönetim Kurulu Başkanı, “Ülkenin zor dönemlerden geçtiğini belirten başkan Altuğ, “En önemli misyonumuz yeni yatırım alanları oluşturmak, istihdam sağlamak ve ihracatı artırmak olmalıdır” dedi.

HAZİRAN AYI MECLİS TOPLANTISI

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası (SATSO) haziran ayı olağan meclis toplantısı, Meclis Başkanı Talip Kuriş başkanlığında yapıldı.  Meclis üyelerinin büyük katılım gösterdiği toplantıda SATSO yönetim kurulunun ve kurumun çalışmaları değerlendirilirken; meclis üyeleri ve komite temsilcileri sektörlerinin sorunlarını dile getirdi.  SATSO Yönetim Kurulu Başkanı Akgün Altuğ da yönetim kurulunun haziran ayındaki faaliyetlerini ve Sakarya ekonomisini ilgilendiren son gelişmeleri değerlendirdi.

ZOR BİR DÖNEMDEN GEÇİYORUZ

SATSO Yönetim Kurulu Başkanı Akgün Altuğ toplantıda şu ifadelere yer verdi, “Birçok faktörün eş zamanlı olarak, hem ülkemizi hem bölgeyi hem de bütün dünyayı etkilediği zor bir dönemden geçiyoruz. Globalleşmenin ardından tek kutuplu dünya düzeni değişmeye başladı.  Aslında tüm dünya değişimin eşiğinde ve ekonomik çalkalanmalar yaşıyor. Böyle bir sürecin ortaya çıkaracağı sonuçların bilincindeyiz ve ülke olarak önümüzdeki dönem için somut yol haritaları çıkarmamız gerekiyor.

PROJELERLE DESTEK OLACAĞIZ

Bu kapsamda, ülkemiz için sıkıntıları çözme adına üzerimize düşen görevi yerine getirmeye hazırız. Hükümetimiz ve ekonomi yönetiminin istikrarı temin etmek görevine, bizler üreterek ve kalkınmaya katkı sunacak projeler hazırlayarak destek olacağız. En önemli misyonumuz yeni yatırım alanları oluşturmak, istihdam sağlamak ve ihracatı artırmak olmalıdır.  Baktığımızda; Türkiye ekonomisi ilk çeyrekte piyasa beklentilerine paralel olarak yüzde 7,3 büyüdü. Bu gelişmede, enflasyon beklentilerindeki bozulmanın etkisiyle öne çekilen talep de önemli rol oynadı. Ekonomide kalıcı ve istikrarlı büyüme için enflasyon ve döviz meselesi umuyoruz ki en kısa zamanda çözüme kavuşacaktır. En üstten en alta kadar satın alma gücündeki düşüş, artan enflasyon ve fiyat istikrarsızlığı konusunda acil çözümler üretilmesi gerektiğini de göstermektedir.”

KÜRESEL EKONOMİDE DEĞİŞİM

Başkan Altuğ, küresel ekonominin büyük bir değişimden geçtiğini belirterek, “Ekonomide yaşanan sorunlar umuyoruz ki kısa vadede çözülecektir. Türkiye bu ve benzeri süreçlerden geçmiş, her sıkıntılı dönemden dersler alarak başarı ile çıkmıştır.  Az önce de belirttiğim gibi küresel ekonomi büyük bir değişimden geçiyor. Süreç tamamlandığında bizler; bu dönüşüme yanıt vermiş, süreci iyi yönetmiş ve stratejik hamlelerle doğru adımlar atmış olarak çıkmalıyız. Bunu sağlayabilmek için, bu dönemi de çok iyi okumalı, dünyanın gelecek vizyonuna dokunacak konu başlıklarına da daha fazla eğilmeliyiz” ifadelerine yer verdi.

EN ÖNEMLİ AMACIMIZ

Akgün, “Hepimizin bildiği gibi üretmek, istihdam sağlamak, ürettiğini pazarlamak ve ülkemize döviz girdisi sağlamak en önemli amaçlarımızdan biri olmuştur. Bu amacımızı sürdürülebilir kılmak ancak dünyada yaşanan gelişmelere ve artan rekabet koşullarına uyum sağlamakla gerçekleşebilir. Bu doğrultuda, nitelikli bir değişim ve gelişim için, nitelikli istihdam sağlanmalı, firmalarımızda karlılık ve verimliliği artırmak için yalın üretim teknikleri uygulanmalı, yeşil dönüşüm ve dijital dönüşüm göz ardı edilmemelidir” dedi.

YEŞİL MUTABAKAT KOMİSYONU

Akgün ayrıca “Yani her zaman söylediğim gibi tükettiğimizden fazlasını üretmeliyiz, hatta kaliteli, verimli ve katma değeri yüksek ürünler üreten bir ülke olmalıyız. Dönüşüm bizden bu karşılığı bekliyor. İş dünyası olarak bu gelişim ve değişimi içselleştirmeli ve bu şekilde yol almalıyız.  Özellikle yeşil mutabakat konusunda 31 Aralık 2025 tarihine kadar firmalarımız gerekli hazırlıkları yapmalı ve karbon ayak izi ile karbon vergisine maruz kalmadan AB’ye ihracatını yapabilir duruma gelmelidir.  Bu konu ile ilgili 2021 yılı sonunda bir proje yapmış ve firmalarımızın hazırlıklarına temel oluşturacak raporlar hazırlamıştık. Ayrıca, odamızda bu konuda çalışmalar yapmak, üyelerimizi bilgilendirmek ve onların uyumunu sağlamak amacı ile yeşil mutabakat komisyonu oluşturduk. Üyelerimize bu komisyonumuzun çalışmalarını takip etmelerini öneriyorum” ifadelerine yer verdi.

SAKARYA’DAN 37 FİRMA

Akgün açıklamasının devamında şu sözlere yer verdi, “Bu ay “Türkiye’nin İlk 500 Büyük Sanayi Kuruluşu” araştırması açıklandı. Listede, şehrimizden ise 37 firmamız yer aldı. 2020 araştırmasıyla kıyaslandığında bu firmalardan 1 tanesi listeye ilk kez girme, 11 firma da sıralamasını yükseltme başarısı gösterdi.  Yine bu ay içerisinde Türkiye İhracatçılar Meclisi tarafından ‘Türkiye'nin İlk 1000 İhracatçısı 2021’ araştırmasının sonuçlarını açıklandı. Bu listede Sakarya’dan toplam 26 firmamız yer aldı. 26 firma içerisinde 3 firma ilk kez bu yıl listeye girerken, 9 firma da 2020 yılına göre sıralamasını yükseltme başarısı gösterdiler. Hem ilk 500 hem de ilk 1000 ihracatçı listesinde şehrimizi üst sıralarda temsil eden tüm firmalarımızı başarılı çalışmaları için tebrik ediyorum.

SANAYİNİN LİDERLERİ

TOBB’a bağlı odalar tarafından hazırlanan ve TOBB tarafından onaylanan sanayi kapasite raporlarının bir araya gelmesi ile oluşan, içerisinde 90 bin üreticinin makine parkı, üretim, ham madde ve iletişim bilgilerinin yer aldığı TOBB sanayi veri tabanına kayıtlı veriler derlenerek 4 bin farklı ürünün üretim kapasitelerine göre oluşturulan "sanayinin liderleri programı" kapsamında sektörel bazda iller belirlendi. Yapılan çalışmaya göre; Sakarya ise toplam 231 ürün ile 11.sırada yer aldı. Sakarya sıralamaya girdiği 231 ürünün 73 adetinde birinci, 81'inde ikinci ve 77 üründe de üçüncü oldu.  Sakarya'nın en yüksek üretim kapasitesine sahip olduğu ürün gruplarının başında ağaç, ağaç ürünleri ve mantar ürünleri imalatı gelmektedir.

DIŞ TİCARET VERİLERİ

Şehrimizin güncel dış ticaret verileri hakkında da bilgi vermek istiyorum. Tim tarafından açıklanan verilere göre 2022 Mayıs ayında şehrimiz 353 milyon dolarlık ihracat ile 8. İl olurken, kümülatifte ise yıl içerisinde 7. Sırada yerini korumaya devam ediyor. Mayıs ayında Sakarya’dan yapılan ihracatta, 2022 Nisan ayına göre yüzde 29, geçtiğimiz yılın mayıs ayına göre ise yüzde 1’lik telafi edilebilir bir düşüş söz konusu. 5 aylık toplam ihracatımız 2 milyar 242 milyon doları aştı. Bunun yanında Sakarya’dan serbest bölgeler dahil toplam 121 ülkeye ihracat yapıldı.  İthalatımıza baktığımızda ise; TÜİK tarafından açıklanan nisan ayı ithalat rakamlarına baktığımızda ise ithalat, yüzde 5,3 oranında azalışla 271 milyon 440 bin dolar, dış ticaret dengesi 261 milyon 176 bin dolar, ihracatın ithalatı karşılama oranı ise yüzde 196 olarak gerçekleşti.

BİLGİLENDİRME TOPLANTILARI

Meslek komitelerimize yönelik, Milli Eğitim Müdürlüğü’nden uzmanlar öncülüğünde kalfalık, ustalık süreçleri, mesleki yeterlilik denklik süreci ve çırak öğrenci çalıştırma, devlet destekleri ve mesleki eğitim merkezi programına yönelik sektörel bilgilendirme toplantıları gerçekleştirildi. Uzmanlar birçok komitemizin aylık toplantılarına misafir olarak bilgilendirme yaptılar. Valimiz Çetin Oktay Kaldırım, Sakarya Milletvekilimiz Çiğdem Erdoğan Atabek, Sanayi Ve Teknoloji Bakanlığı Sanayi Bölgeleri Genel Müdürümüz Fatih Turan, İktidar Partisi Sakarya İl Başkanımız Yunus Tever, SUBÜ Rektörümüz Mehmet Sarıbıyık ile SATSO bünyesinde faaliyetlerini sürdüren Sakarya Tarımsal Ürünler Üretim Mükemmeliyet Merkezi’ne (Doku Kültürü Laboratuvarı)’na inceleme ziyareti gerçekleştirdik. Ürünlerin üretim aşamaları hakkında bilgiler verdik.

FESTBURADA CANLILIK OLUŞTURDU

Bildiğiniz gibi geçtiğimiz hafta odamız ticareti araştırma ve geliştirme komisyonu öncülüğünde, Büyükşehir Belediyesi ve Adapazarı Belediyesi işbirliğinde alışveriş ve eğlence festivalini gerçekleştirdik. Adapazarı’nın kurtuluşunun kutladığı günlerde 2 gün boyunca Çark Caddesi, Uzun Çarşı ve Kent Meydanı’nı kapsayan bu festival bir canlılık oluşturdu.  Açılış kortejini Uzun Çarşı’da yaptığımız etkinliğin kapanışını ise Çark Caddesi’nde gerçekleştirdik.  Çocuklar başta olmak üzere katılan herkes çok keyif aldı. Ticareti ile ünlenen şehrimize katkı verecek, gelenek haline gelerek her yıl 21 Haziran’da bu festivalle şehirde coşkuyu sağlamayı hedefliyoruz.

SATSO YAZ KONSERİ

Yine geçen hafta SATSO Türk Müziği Topluluğumuz, “Adapazarı’nın Düşman İşgalinden Kurtuluşunun 101. Yıldönümü” anısına çok güzel bir organizasyon gerçekleştirdi. Sakarya Üniversitesi Kültür Ve Kongre Merkezi’nde TRT sanatçısı Ayşe Ekiz’in de misafir olarak katıldığı yaz konserine, ciddi bir katılım oldu. İlginiz için hepinize teşekkür ediyorum.

TOBB 70. YIL ETKİNLİKLERİ

Üst kuruluşumuz Türkiye Odalar Ve Borsalar Birliği’mizin 70. Kuruluş yılı etkinlikleri için odamız TOBB delegeleri ile birlikte Ankara’daydık. Etkinlikte odamızı temsil ettik. Aynı zamanda etkinlikler kapsamında şahsımın da TOBB delegeliği görevinde 10. Yılı doldurmam münasebetiyle başkanımız Rıfat Hisarcıklıoğlu ve Ticaret Bakanımız Mehmet Muş’un elinden hizmet şeref plaketini aldım. Bu plaketi Sakarya iş dünyamız adına aldım, çünkü biz hep birlikte bu ülke ekonomisine katkı sunmaya çalışıyoruz.

SATSO MTAL ROBOT YARIŞMASI ÖDÜLÜ

Odamız bünyesindeki “SATSO Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi” uluslararası Sivas robot yarışmasının yapay zeka dalında birincilik ödülü kazandı. Ekibimizi odamızda ağırladık. Kendilerini huzurlarınıza bir kez daha tebrik ediyorum.  Temmuz ayında SATSO akademi platformumuzda; pazarlamacı olmayanlar için pazarlama eğitimi, İhracat destekleri eğitimi finansal plan ve okuryazarlık eğitimi gerçekleştirilecektir. Bildiğiniz gibi üyelerimizin eğitim taleplerini karşılamak onların aldıkları eğitim neticesinde gelişimlerini takip etmek amacıyla “SATSOAKADEMİ” platformumuzu hizmetinize açtık. Bu platform üzerinden eğitim taleplerinizi iletebilir ve firmanızın gelişimini analiz edebilirsiniz. Ege bölgemizde (Marmaris) yaşanan orman yangınından dolayı ülkemize geçmiş olsun diliyorum. Kocaali ilçemizde yoğun yağışlar nedeniyle yaşanan taşkınlardan dolayı geçmiş olsun iliyorum. Can kaybının olmaması en büyük tesellimiz”

29 Haz 2022 - 17:17 - Ekonomi --- Okunma

Son bir ayda sakaryayenihaber.com sitesinde 634.006 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Sakarya Yenihaber Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Sakarya Yenihaber Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Sakarya Yenihaber Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Sakarya Yenihaber Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.